Vizita.si
Dlačice na obrazu spravljajo v zadrego marsikatero žensko.

Lepota

Znebite se nadležnih brčic!

Nataša Jurca
29. 11. 2010 08.13
3

Milijoni žensk trpijo zaradi njih, le redko katera pa o tej nadležni zadevi spregovori na glas. Kateri so torej najučinkovitejši načini odstranjevanja brčic, ki marsikatero žensko spravljajo v zadrego?

Dlačice na obrazu spravljajo v zadrego marsikatero žensko.
Dlačice na obrazu spravljajo v zadrego marsikatero žensko.FOTO: iStockphoto
Čeprav jih številni moški sploh ne opazijo, brčice ženskam predstavljajo veliko težavo. Dejstvo pa je, da imajo brčice prav vse ženske – nekatere krajše in svetlejše, druge pa daljše in temnejše. In prav slednje povzročajo največ težav. Kateri načini odstranjevanja brčic so najboljši?

1. Lasersko odstranjevanje

Pri laserskem odstranjevanju dlak laserski žarek usmerijo na z dlakami poraščeno območje, s katerega naj bi jih odstranili. Žarki uničijo folikle, ki so pod površjem kože in tako preprečijo nadaljnjo rast dlak. Za dolgotrajen učinek laserskega odstranjevanja dlak je treba postopek večkrat ponoviti. Po zadnji terapiji naj bi bile dlake trajno odstranjene oziroma razredčene.

Prednosti laserskega odstranjevanja dlak je, da je učinek dolgotrajen, v nekaterih primerih celo večen, možno pa ga je uporabiti na vseh delih obraza. Slabost laserja je visoka cena, poleg tega pa je postopek zaradi večjega števila postopkov dolgotrajen. Med posameznimi terapijami se je bolje briti, kakor uporabljati vosek ali strojček za puljenje dlak. Poleg tega je laser primernejši za osebe s temnejšimi dlakami na svetli koži, za odstranjevanje svetlih, sivih ali belih obraznih dlak pa sploh ni primeren.

Brčice so lahko še kako nadležne, vendar ne pozabite, da so lahko tudi znak nekaterih obolenj, zato obisk pri zdravniku ne bo odveč.
Brčice so lahko še kako nadležne, vendar ne pozabite, da so lahko tudi znak nekaterih obolenj, zato obisk pri zdravniku ne bo odveč.FOTO: iStockphoto
2. Odstranjevanje dlak z metodo IPL

IPL (Intense Pulsed Light) je metoda, ki spominja na lasersko odstranjevanje dlak, le da za delovanje uporablja različne svetlobne valovne dolžine in ne le ene kakor laser. Zaradi tega naj bi bilo tveganje za nastanek pigmentnih sprememb in opeklin manjše. Za dolgotrajen učinek je postopek treba ponoviti približno desetkrat, med vsakim postopkom pa mora biti od enega do tri mesece razmika. Po vsakem posameznem postopku naj bi bila količina dlak manjša, njihova debelina pa tanjša, po končanem posegu pa ne bi smele več zrasti.

Prednosti metode IPL so permanentnost postopka, poleg tega pa je metoda neboleča in učinkovita tudi pri osebah, ki imajo svetlo kožo in svetle dlake oziroma temno kožo s temnimi dlakami (kjer je kontrast manjši). Šibki točki te metode sta visoka cena in dolgotrajnost – med posameznimi posegi se je zato treba briti ali voskati oziroma si puliti dlake.

3. Voskanje

Med voskanjem na želeno območje nanesemo vroč vosek, nato pa nanj položimo posebne trakove. Trakove nato potegnemo, skupaj z njimi pa tudi vosek in dlačice. Učinek postopka je viden od dva do šest tednov po puljenju, odvisno od tega, kako hitro vam rastejo dlačice.

Prednost voskanja je, da je poceni, dostopno v kozmetičnih salonih, lahko pa postopek izvedete tudi sami doma. Slabosti voskanja so, da je primernejše za nežnejše dlake kakor za močnejše dlake, ki običajno naseljujejo naš obraz (brado in področje pod nosom). Voskanje ni primerno za osebe s temnejšo poltjo, saj lahko povzroči razbarvanje kože, dlake pa razmeroma hitro zrastejo nazaj. Poleg tega morajo biti dlake, če jih želimo odstraniti z voskom, dolge vsaj pol centimetra, kar zna biti precej neprijetno. Povzroči lahko tudi začasno pordelost povoskanega področja oziroma izbruh začasnih izpuščajev, ki pa k sreči ne poškodujejo kože na dolgi rok.

4. Depilacijska krema

Depilacijsko kremo uporabljate tako, da jo nanesete na želeno območje, pustite delovati nekaj minut (oziroma kot je zapisano v navodilih), nato pa kremo in dlačice odstranite. Te kreme delujejo tako, da kemikalije v njej raztopijo keratin v strukturi dlačice, ki nato 'razpade'.

Slabost depilacijskih krem je, da je njihov učinek viden le od nekaj dni pa do dveh tednov, saj kemikalije delujejo na dlačico do tik pod površjem kože in ne do korenine. Kemikalije poleg tega lahko razdražijo občutljivo kožo in povzročijo njeno pordelost. Prednosti depilacijskih krem pa so vsekakor nizka cena, učinkovitost in hitrost delovanja ter to da depilacijo lahko opravite sami doma.

5. Elektroliza

Pri elektrolizi strokovnjak s tanko in sterilno iglico prodre do lasne korenine, skoznjo spusti 'elektriko' in na ta način uniči korenino, saj folikel izgubi oskrbo s kisikom in krvjo. Elektroliza je permanentna metoda odstranjevanja dlak, a boste za dolgotrajen učinek morali terapijo prestati večkrat.

Pri elektrolizi so rezultati praktično garantirani. Vsak folikel, ki bo prestal tretma, bo zagotovo uničen, dlačice pa ne bodo zrasle nikoli več. Metoda je bolj učinkovita od laserja in IPL, vendar pa je dolgotrajna, saj lahko strokovnjak za odstranitev brčic potrebuje tudi deset ur, draga in boleča.

Bolj vidne brčice so pri ženskah lahko posledica policističnih jajčnikov, genetske nagnjenosti, težave s hormoni, ščitnico … Če se vam pojavijo kar naenkrat oziroma so vam začele poganjati kasneje, vsekakor obiščite zdravnika, da ugotovite, ali gre za zdravstveno težavo ali zgolj genetsko nagnjenost k poraščenosti.

Nitkanje

Nitkanje je gotovo ena najučinkovitejših in najcenejših metod odstranjevanja dlačic, ki pa zahteva nekoliko več prakse. Z nitkanjem namreč lahko odpravite tudi najtanjše in še tako nevidne dlačice, in to s korenino vred. Pri nitkanju vam ni treba čakati, da dlake ponovno zrastejo, saj se v nitke ujame vsaka dlačica.

Kako poteka nitkanje? Za to potrebujete približno 60 centimetrov močnega bombažnega sukanca. Oba konca niti zvežite skupaj (slika 1), da dobite sklenjen 'krog'. Sukanec primite z obema rokama (slika 2) in ga zasukajte približno desetkrat okoli osi (tako, da bo na sredini približno deset navojev). Sedaj primite sukanec s prsti obeh rok (slika 3), vozliček, ki se je naredil v sredini pa sedaj lahko premikate v levo in desno tako, da enkrat razširite prste na eni in drugič na drugi roki (slika 4 in slika 5). Zadevo najprej vadite na nogi (slika 6), potem pa pogumno nad brčice.

Nitkanje je manj boleče kot voskanje in puljenje, izvajate ga lahko kadar koli, ni vam treba čakati, da dlačice zrastejo in postanejo močno vidne, vendar pa je slabost nitkanja ta, da boste potrebovali veliko vaje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650