Prav zato je v tem primeru dobro, da si pomagate s posebno zobno pasto za občutljive zobe. Vodilna zobna pasta za občutljive zobe je Sensodyne ® Complete Protection, ki vsebuje kalcijev-natrijev fosfosilikat,dokazano lajša bolečine občutljivih zob. Deluje namreč tako, da ob rednem ščetkanju dvakrat dnevno zgradi zaščitno plast na mestih z izpostavljeno zobovino, utrjuje sklenino, pomaga zobe zaščititi pred zobnimi oblogami, ohranja zdrave dlesni, svež dah, naravno belino in daje občutek čistoče .
Sicer pa se za bolj zdrave in manj občutljive zobe držite naslednjih pravil:
1. Zmanjšajte občutljivost zob
Kot omenjeno, lahko bolečino zaradi občutljivih zob olajšate z uporabo posebne zobne paste za občutljive zobe, ki jo uporabljate redno. Zobovina je namreč pod mikroskopom videti kot goba, saj vsebuje drobne luknjice, ki se ob izpostavljenosti kislemu in sladkemu okolju razširijo in pride do skelenja. Zobna pasta pa te luknjice zapre in prepreči skelenje. Pomaga tudi, če takoj po zaužitju živil, ki povzročajo bolečino, izperete ustno votlino in s tem nevtralizirate pH v ustni votlini. Če skelenje kljub temu ne poneha, se obrnite na svojega zobozdravnika, ki lahko pomaga še s posebnimi zaščitnimi premazi.
2. Okrepite sklenino
Za močnejšo sklenino uporabljajte zobno pasto z visokim deležem fluora, poleg tega si lahko pomagate tudi s fluorovo pasto, ki jo po umivanju zob nanesete na zobe in jo na koncu le izpljunete, ne pa izperete . Fluor je namreč izjemno učinkovito sredstvo za preprečevanje zobne gnilobe, ki jo zmanjša za kar 20 do 40 odstotkov in tako krepi in ohranja močno sklenino.
3. Skrbite za redno čiščenje zob
Le z rednim ščetkanjem lahko poskrbite za zdravje zob. V določenem obdobju je bila najbolj opevana tehnika krožnega ščetkanja zob, pokazalo pa se je, da je ta tehnika za 50 odstotkov manj učinkovita kot tista, pri kateri ščetkamo zobe s stranskimi deli ščetin od vrha zoba navzdol.
A le ščetkanje zob ne zadostuje. Med zobmi so tudi medzobni prostori, v katerih lahko zastaja hrana in so idealno okolje za razmnoževanje bakterij. Prav zato je ta področja treba čistiti s pomočjo zobne nitke. To navijte okoli kazalcev obeh rok in jo nežno potisnite v medzobni prostor, pri tem pa pazite, da z njo ne zarežete v dlesen in tako poškodujete mehkega tkiva. Ko ste nitko uspeli namestiti v medzobni prostor z njo povlecite naprej in nazaj ob eni strani ploskve zoba in postopek ponovite tudi na ploskvi sosednjega zoba. Nato podobno storite še med drugimi medzobnimi prostori.
4. Ohranite zdravje dlesni
Stara šala zobozdravnikov pravi: ''Zobozdravnik gleda pacientu v ustno votlino in pravi: 'Vaši zobje so zdravi, ampak dlesni bodo morale ven.''' V šali je nekaj resnice, saj je za zdravje zob izjemno pomembno zdravje dlesni. Strokovnjaki ocenjujejo, da je vsaj 50 odstotkov zdravja zob povezanih tudi z dlesnimi. Tako ni nenavadno, da je zaradi težav z dlesnimi v zahodnem svetu izgubljenih več zob kot zaradi zobne gnilobe. Za zdrave dlesni lahko poskrbite z rednim ščetkanjem, kjer uporabljate kvalitetno zobno pasto in mehko ščetko, da z njo ne boste poškodovali dlesni.
5. Preprečite nastanek zobnih oblog
Ob slabi ali pomanjkljivi ustni higieni se lahko na zobeh pričnejo kopičiti mehke bakterijske zobne obloge, ki jim pravimo tudi biofilm. Če dovolimo, da te obloge zastajajo na zobeh, se mineralizirajo in postanejo trde zobne obloge ali zobni kamen. Zaradi njih se pričnejo vnemati dlesni in pozobnice, ki jo pokrivajo bakterijske obloge, kar lahko primerjamo z okuženo rano. Zobne obloge so tako glavni povzročitelj gingivitisa (vnetja dlesni), ki se lahko razvije v paradontalno bolezen. Najboljši način za preprečevanje teh stanj je redna ustna higiena, če se težave pojavijo, pa je potreben posvet z zobozdravnikom.
6. Poskrbite za sveži dah
Poleg zdravja ustne votline je za vsakogar zagotovo pomemben tudi sveži dah. Prvi ukrep je uporaba zobne paste, pri čemer lahko izberete takšno z okusom mete. Sicer pa skrbite za redno vlaženje ust, da bo v ustni votlini dovolj sline, ki deluje protimikrobno, skrbi za ustrezen pH ustne votline in tako preprečuje slab zadah. Pomaga tudi žvečenje peteršilja ali grgranje žajblja. Poznavalci pa pravijo, da na seznam živil, ki lahko učinkovito nadvladajo slab zadah, sodijo še korenje, zelena, oreščki ali preprosto kos kruha.
7. Naj bodo vaši zobje naravno beli
In za konec poskrbite še za sijoče, naravno bele zobe. Le takšni lahko zagotavljajo brezskrben nasmeh, ki spodbuja proizvodnjo hormona sreče, prinaša dobro počutje in zdravje celega telesa. Številni se namreč sramujejo videza svojih sivih ali rumenih zob, kar jim onemogoča, da bi se sproščeno nasmejali. Z redno higieno poskrbite, da bodo vaši zobje čisti in sijoče beli in da ob dobri šali ne boste niti pomislili na to, da se ji ne bi dodobra nasmejali.