Da se ne bi bilo treba odpovedovati priljubljenim in zdravim živilom, pa je dobro, da uporabljate tudi posebno zobno pasto, ki zgradi zaščitno plast, ki varuje pred skelenjem. ''Če bi zobovino pogledali pod mikroskopom, bi videli, da je sestavljena iz drobnih luknjic - dentinskihtubulov, ki delujejo kot gobica za pomivanje posode. Ko je ustna votlina izpostavljena kislemu okolju, se te luknjice razširijo in bolj, kot se odprejo, bolj skeli. To velja za primere, ko je sklenina poškodovana, obrabljena ali pa se dlesna odmakne in se razgali zobna korenina. V tem primeru pomagajo posebne zobne paste, ki te luknjice zaprejo in preprečijo skelenje,'' pojasni zobozdravnica dr. dent. Mirjam Kovačič.
Kako naj izberemo zobno pasto?
''Proti skelenju so najbolj učinkovite zobne paste, ki vsebujejo visok nivo fluora – za odrasle 1500 ppm - in imajo dodatke proti skelenju in občutljivim zobem,'' pojasni Kovačičeva. Zobno pasto za občutljive zobe uporabljajte dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, izberite pa takšno, ki vsebuje snovi, ki na izpostavljeni zobovini ustvarijo posebno zaščitno plast. Ta varuje pred neprijetnim skelenjem in bolečino. Poleg preprečevanja skelenja, je uporaba zobne paste pomembna, ker ščiti pred nalaganjem oblog, ohranja zdrave dlesni, naravno belino zob, utrdi zobovino, osveži dah in daje občutek svežine.
Zakaj skeli?
V primeru obrabe sklenine, se zgornja plast zoba obrabi in pride do izpostavljenosti občutljivega denitna, ki vsebuje na tisoče drobnih kanalčkov, ki potekajo v oživčen del zoba – zobno pulpo. Kanalčki vsebujejo tekočino, ki se ob zaužitju omenjene vroče ali hladne hrane premakne in draži zobni živec. To povzroči ostro bolečino.
Ob preobčutljivih zobnih vratovih pa pride do delnega umika dlesne, ko se razgali del zobne korenine tik ob dlesni – zobni vrat. Zaradi mehanskih in kemičnih dražljajev se cement s korenine odstrani in izpostavi se občutljivi dentin (zobovina pod sklenino in cementom), ki je izpostavljen vsem dražljajem v ustni votlini. ''Do razgaljene zobne korenine lahko pride zaradi umika dlesni, kronične paradontalne bolezni, kirurških posegov, nepravilnega položaja zob v zobnem loku ali napačnega ščetkanje,'' še pove zobozdravnica.
Prav zato je v teh primerih najbolje, da najprej poskusite z izpiranjem ust po zaužitju kislih živil in z redno uporabo posebnih zobnih past. Če skelenje kljub temu ne preneha, se obrnite na zobozdravnika, ki vam lahko pomaga tudi s posebnimi zaščitnimi premazi, ki preprečijo draženje živca. Vzrok skelenja pa je lahko tudi karies, ko pride do demineralizacije, sklenina postane prepustna za bakterije in se začne gnitje zobovine - karies. V tem primeru je potrebna zobozdravniška obravnava.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV