Vizita.si
Moški v srednjih letih so najbolj izpostavljeni boleznim srca, rakavim obolenjem, nenamernim poškodbam, možganski kapi, sladkorni bolezni, boleznim dihal, samomoru in Alzheimerjevi bolezni.

Starostne bolezni

7 največjih zdravstvenih tveganj za moške srednjih let

A.V.
09. 09. 2013 08.06
0

Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje možnosti smrti zaradi teh »morilcev«, prenehajte s kritičnimi navadami.

Moški v srednjih letih so najbolj izpostavljeni boleznim srca, rakavim obolenjem, nenamernim poškodbam, možganski kapi, sladkorni bolezni, boleznim dihal, samomoru in Alzheimerjevi bolezni.
Moški v srednjih letih so najbolj izpostavljeni boleznim srca, rakavim obolenjem, nenamernim poškodbam, možganski kapi, sladkorni bolezni, boleznim dihal, samomoru in Alzheimerjevi bolezni.FOTO: iStockphoto
Samski stan

Številne raziskave so pokazale, da so poročeni moški, predvsem moški v svojih 50, 60 ter tudi 70 letih, bolj zdravi in ​​dosegajo nižjo stopnjo umrljivosti kot tisti, ki se niso nikoli poročili, so ločeni ali ovdoveli. Neporočeni moški imajo trikrat večjo verjetnost, da umrejo zaradi bolezni srca in ožilja. Po petdesetem letu, se ločenim moškim zdravje hitreje poslabša v primerjavi s poročenimi moškimi, ugotavlja ameriški center za proučevanje staranja RAND (Center for the Study of Aging report). V čem je skrivnost? Socialna povezanost v zakonski zvezi zniža raven stresa in depresije, ki lahko privede do kroničnih bolezni. (Po navadi imajo ženske več socialnih vezi zunaj zakonske zveze.)

Minus: Neporočeni moški imajo večinoma nezdrave navade: več pijejo, se slabo prehranjujejo, imajo slabšo zdravniško oskrbo in so vključeni v bolj tvegana vedenja, kot so droge in promiskuitetna spolnost.

Izjema: Bolje je biti sam kot v napetih, stresnih odnosih.

Plus: Nikoli ni prepozno. Moški, ki se poročijo po 25. letu živijo dlje kot tisti, ki se poročijo zelo mladi. Dlje, ko je moški poročen, bolj stabilno naj bi bilo njegovo dobro počutje.

Zasvojenost z elektroniko je ključni problem današnjega časa.
Zasvojenost z elektroniko je ključni problem današnjega časa. FOTO: iStockphoto
Zasvojenost z elektroniko

Psihologi razpravljajo, ali je "internetna zasvojenost " legitimna diagnoza in koliko je preveč, glede na to, da so zasloni že vsepovsod v naših življenjih. Ena stvar pa je gotova: več časa, ki ga porabiš za televizijo, pametne telefone, igralne sisteme, prenosne računalnike in drugo elektroniko, manj časa imaš za zdrava udejstvovanja, pri katerih se razgiba telo, komunikacijo z naravo in druženje z ljudmi. Socialna izolacija povečuje tveganje za depresijo in demenco. »Sedeči način življenja« je povezan z boleznimi srca, sladkorno boleznijo tipa 2, debelostjo in prezgodnjo smrtjo. Avstralska raziskava iz leta 2012, ki je bila opravljena na več kot 220.000 odraslih, starih od 45 let, ki so sedeli oz. bili neaktivni 11 ali več ur na dan, je pokazala 40 odstotno povečanje tveganja za smrt v prihodnjih treh letih.

Minus: Več kot tri ure sedenja na dan poveča možnosti za umiranje od katerekoli kronične bolezni.

Plus: Avstralski raziskovalci pravijo, da le s petminutno fizično aktivnostjo na uro, pripomoremo k številnim koristim za zdravje.

Površna uporaba zaščite pred soncem

Moški nad 40 let so najbolj izpostavljeni škodljivim učinkom UV-žarkom, so opozorili na mednarodni organizaciji Skin Cancer Foundation, ki se zavzema za preprečevanje in primerno zdravljenje tega najpogostejšega raka. Moški imajo za razvoj kožnega raka dvakrat večjo možnost kot ženske, pri čemer šest od desetih primerov melanoma, smrtonosnega raka kože, prizadene bele moške nad 50 let. Močnejši spol je temu raku izpostavljen pogosteje kot nežnejši, ker več moških dela in se ukvarja s športom na prostem, poleg tega imajo običajno krajše lase in se ne ličijo. Ličila namreč lahko nekoliko ublažijo vpliv nevarnih sončnih žarkov. Prav tako so njihovi malignomi opaženi in zdravljeni kasneje.

Minus: Manj kot polovica odraslih moških uporablja zaščito pred soncem (krema za sončenje, zaščitno obleko, senca), v nasprotju s 65 odstotkov odraslih žensk.

Plus: Zdravniki po navadi bolj zgodaj odkrijejo melanom pri moških nad 65 let, večinoma zato, ker starejši bolj pogosto obiščejo zdravnika zaradi drugih razlogov.

Mlajši moški srednjih let zaradi kaotičnega tempa življenja jedo preveč hitre hrane, kar lahko povzroči številne zdravstvene probleme.
Mlajši moški srednjih let zaradi kaotičnega tempa življenja jedo preveč hitre hrane, kar lahko povzroči številne zdravstvene probleme. FOTO: iStockphoto
Slaba prehrana

Slaba prehrana je povezana z boleznimi srca, sladkorno boleznijo in rakom, ki so glavni vzroki smrti pri moških nad 40 let. Mlajši moški srednjih let pogosto jedo preveč rdečega mesa in hitre hrane zaradi kaotičnega tempa življenja, kar vodi do prekomerne telesne teže, visokega holesterola, visokega krvnega tlaka in drugih dejavnikov tveganja. Starejši moški, ki živijo sami in alkoholiki so lahko hitro podhranjeni, saj po navadi ne pripravljajo zdrave hranilne hrane le zase.

Minus: Vedno več predebelih moških.

Plus: Moškim nad 50 let, ki so neaktivni, nutricionisti priporočajo 8370 kJ energije ali 2000 zaužitih kalorij na dan, aktivnim pa 10 050 kJ energije ali 2400 kalorij na dan.

Neprevidna vožnja

Moški imajo praviloma več prometnih nesreč kot ženske. Moški v svojih 50 in 60 letih imajo dvakrat več možnosti, da umrejo v avtomobilskih nesrečah kot ženske. Nenamerne poškodbe (vseh vrst) so najpogostejši vzrok smrti pri moških, starih od 40 do 44 let, tretji najpogostejši vzrok pa pri moških, starih od 45 do 64 let.

Minus: Med moškimi srednjih let je smrtni izid posledica spanja za volanom, prekoračitev hitrosti, nesreče v križiščih ali ob koncih tedna po polnoči. To so dejavniki, ki nimajo pomembnega učinka na poškodbe žensk v srednjih letih, po študiji, ki preučuje kako starost in spol vplivata na vožnjo (Purdue University, 2007). Moški stari nad 45 let imajo več nesreč na snegu in ledu.

Plus: Starejši moški so se odrezali bolje od moških, mlajših od 45 let na suhih cestah, kjer so imeli mlajši vozniki več nesreč (morda zaradi prevelike samozavesti, pravijo raziskovalci Purdue University).

Nezdravljena depresija

Čeprav so ženske trikrat bolj nagnjene k poskusu samomora kot moški, je močnejši spol bolj uspešen pri tem, ugotavlja Ameriška fundacija za preprečevanje samomora (American Foundation for Suicide Prevention). Samomorilnost tudi v Sloveniji predstavlja velik problem in nas uvršča med sam vrh po številu samomorov. Samomorilci so velikokrat depresivni, alkoholiki, med starejšimi moškimi pa je ključni dejavnik samomorilnosti socialna izolacija.

Minus: Moški pogosto enačijo depresijo z "žalostjo" ali drugimi čustvi in se ne zavedajo, da so opozorilni znaki depresije utrujenost ali pretirano spanje, vznemirjenost in nemir, težave s koncentracijo, razdražljivost in spremembe apetita.

Plus: Depresija je ozdravljiva bolezen pri katerikoli starosti. V večini primerov se pacienti dobro odzivajo na zdravljenje.

Seveda ste že slišali o grozljivih učinkih kajenja, vendar se s starostjo še poslabšajo.
Seveda ste že slišali o grozljivih učinkih kajenja, vendar se s starostjo še poslabšajo.FOTO: iStockphoto

Kajenje

Seveda ste že slišali o grozljivih učinkih kajenja, vendar s starostjo še poslabšajo. Starejši kadilci utrpijo večjo škodo na pljučih v daljšem časovnem obdobju, saj kadijo dalj časa in so po navadi tudi bolj strastni kadilci. Moški nad 65 let, ki kadijo, dvakrat pogosteje umirajo zaradi kapi in pljučnega raka. Tveganje vseh vrst pljučnih bolezni narašča s starostjo. Kadilci imajo veliko večjo možnost za razvoj Alzheimerjeve bolezni kot nekadilci.

Minus: Starejši kadilci se veliko manj zavedajo nevarnosti kajenja kot mlajši, kar pomeni, da je tudi manj verjetno, da bodo poskušali odnehati s kajenjem.

Plus: Ni važno, pri kateri starosti nehate kaditi, tveganje za dodane poškodbe srca se prepolovijo po enem letu, zniža se tudi tveganje za možgansko kap, bolezni pljuč ter rakava obolenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650