Občasne težave z erekcijo niso nujno razlog za skrb. Včasih so posledica prekomernega uživanja alkohola, stresa, utrujenosti ali preprostega prepira s partnerico ali partnerjem.
Če pa ta težava več kot 50 odstotkov časa posega v vaše spolno življenje, obstaja temeljni fiziološki ali psihološki problem, ki ga je treba zdraviti, trdijo strokovnjaki in poudarjajo, da erektilna disfunkcija ni bolezen, temveč 'zgolj' simptom.
Dobro je tudi vedeti, da so nekateri vzroki za erektilno disfunkcijo lahko smrtno nevarni. Poleg tega težave z erekcijo zdravniki včasih težko diagnosticirajo, ker obstaja veliko možnih vzrokov zanje. Tu je kratek pregled najpogostejših vzrokov za erektilno disfunkcijo in nekaj nasvetov, kako jih odpraviti.
Čeprav lahko alkohol in nekatera zdravila sprva povečajo spolno željo, imajo na dolgi rok ravno obratni učinek. Zloraba alkohola, pa tudi drugih substanc naj bi močno vplivala na erekcijo.
Če vaša težava izgine, ko se 'streznite' po zabavi, vam ni treba skrbeti, vse dokler ne začnete pretiravati. Na tem mestu je treba dodati, da strokovnjaki poudarjajo, da pri tem ne gre zgolj za fizični aspekt, temveč predvsem za psihološki vidik.
Zaskrbljenost, da erekcije ne bi mogli doseči, lahko sčasoma povzroči pogostejše težave. Vsaka vrsta tesnobe sproži sproščanje adrenalina, ki nato usmerja pretok krvi iz manj vitalnih organov, kot je penis. Kri, ki je bogata s kisikom, je najpomembnejša za erekcijo. Tesnoba zaradi morebitnega neuspeha je lahko tudi posledica skrbi zaradi prezgodnje ejakulacije, odnosa z novim partnerjem ali neuspeha pri zanositvi s partnerico. Podpora partnerjev je tukaj zelo pomemben dejavnik.
Če se s partnerjem ne morete čustveno povezati, je možno, da boste imeli težave tudi na fizični ravni. Kadar pogovor in druženje ne pomagata, boste morda želeli poiskati strokovno pomoč. Monotonost v spalnici lahko negativno vpliva tudi na erekcijo. Ne pozabite, da so najpomembnejši spolni organ (za moške in ženske) možgani. Eksperimentirajte, bodite bolj ustvarjalni, zabavajte se!
Stres in utrujenost sta najpogostejša vzroka za erektilno disfunkcijo, ki ju mnogi moški zanemarjajo. Kronični stres sprošča adrenalin, slab spanec zmanjšuje proizvodnjo moškega spolnega hormona testosterona, po podatkih Mednarodnega združenja za spolno medicino pa ima skoraj 70 odstotkov moških z apnejo v spanju tudi erektilno disfunkcijo. Za moške, pri katerih sta spanje in zmanjšanje stresa glavni prioriteti, je zavedanje, da lahko oboje izboljša spolno uspešnost, dober motiv za spreminjanje življenjskih navad.
Vzrok za erektilno disfunkcijo, ki ga moški pogosto spregledajo, so zdravila, ki jih jemljejo. Obstaja več vrst zdravil, pri katerih je erektilna disfunkcija omenjena kot neželeni učinek. To so diuretiki, zdravila proti zvišanemu krvnemu tlaku, antihistaminiki, antidepresivi in celo aspirin. Posvetujte se s svojim zdravnikom o zamenjavi zdravila, če menite, da vpliva na vašo spolno moč.
Apatija, frustracije, nizka samozavest – vse to lahko vpliva na vaše spolno življenje. Upoštevajte, da lahko običajni antidepresivi še poslabšajo težave z erekcijo. Če imate težave z erekcijo, raje preučite druge načine za odpravo težave, za začetek pa se posvetujte s strokovnjakom. Vadba prav tako pomaga ublažiti simptome depresije in lahko tako pomaga pri težavah z erekcijo.
Ta hormon podpira moški spolni nagon. Čeprav raven testosterona doseže vrh v srednjih letih in počasi upada s staranjem, nedavne raziskave kažejo, da nizka raven testosterona ni neposreden vzrok za erektilno disfunkcijo.
Ker je erekcija odvisna od pretoka krvi, bo vsaka upočasnitev krvnega obtoka negativno vplivala nanjo. Težave lahko povzročita povišan krvni tlak in povišana raven holesterola. Strokovnjaki s Harvarda poudarjajo, da so šibke erekcije pogosto prvi znak bolezni srca in je o njih treba vedno obvestiti zdravnika. Kar je dobro za srce, je dobro tudi za erekcijo – zdrava prehrana, vzdrževanje nizke ravni holesterola, redno gibanje in nadzor telesne teže.
Erektilna disfunkcija je eden najpogostejših zapletov, povezanih s sladkorno boleznijo pri moških. Sčasoma sladkorna bolezen poškoduje živce in ožilje, ki vplivajo na erekcijo, pri ljudeh, starejših od 50 let, pa se tveganje skoraj podvoji. Tako kot pri srčnih boleznih je tudi erektilna disfunkcija običajno predhodnica diagnoze diabetesa. Ko je bolezen prisotna, vam lahko peroralna zdravila rešijo intimno življenje, saj pomagajo povečati pretok krvi v penis.
Prekomerna telesna teža je neodvisen dejavnik tveganja za erektilno disfunkcijo. Indeks telesne mase 25 ali več lahko moti hormonsko ravnovesje, delovanje celic in odpornost na inzulin, hkrati pa spodbuja telesno neaktivnost in psihološke težave.
Vizita e-novice
Vir: ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV