Ginekomastija lahko prizadene eno ali obe dojki, včasih se to zgodi neenakomerno.
Psevdoginekomastija se nanaša na povečanje maščobe, ne pa tudi žleznega tkiva v moških prsih.
Novorojenčki, dečki v puberteti in starejši moški lahko razvijejo ginekomastijo kot rezultat običajnih sprememb ravni hormonov, čeprav obstajajo tudi drugi vzroki.
Na splošno ginekomastija ni resna težava, vendar se je ''le'' težko psihološko spopasti s tem stanjem. Moški in fantje z ginekomastijo imajo včasih bolečine v prsih in se lahko počutijo osramočene.
Ginekomastija lahko izgine sama od sebe. Če vztraja, lahko pomagajo zdravila ali operacija.
Simptomi
Večina odraslih moških z ginekomastijo ne poroča o nobenih simptomih. Znaki in simptomi bolezni lahko vključujejo:
- bolečino, zlasti pri mladostnikih,
- oteklo tkivo dojke,
- občutljivost dojk,
- občutljivost bradavic z drgnjenjem ob oblačila.
Kdaj k zdravniku?
Obiščite svojega zdravnika, če prsi otekajo, čutite močno bolečino in občutljivost, PREDVSEM pa, če imate izcedek iz bradavice ene ali obeh prsi.
Vzroki
Ginekomastijo sproži zmanjšanje količine testosterona v primerjavi z estrogenom. Zmanjšanje je lahko posledica stanj, ki blokirajo učinke testosterona, zmanjšajo testosteron ali povečajo raven estrogena. Več stvari lahko poruši hormonsko ravnovesje, vključno z naslednjimi:
Naravne hormonske spremembe
Hormona testosteron in estrogen nadzorujeta spolne značilnosti pri moških in ženskah. Testosteron nadzoruje moške lastnosti, kot so mišična masa in dlake. Estrogen nadzoruje ženske lastnosti, vključno z rastjo prsi.
Večina ljudi meni, da je estrogen izključno ženski hormon, vendar ga proizvajajo tudi moški, čeprav običajno v majhnih količinah. Raven moškega estrogena, ki je previsoka ali ni v ravnovesju z ravnjo testosterona, lahko povzroči ginekomastijo.
Ginekomastija pri dojenčkih
Več kot polovica moških dojenčkov se rodi s povečanimi prsmi zaradi učinkov materinega estrogena. Na splošno oteklo tkivo dojke izgine v dveh do treh tednih po porodu.
Ginekomastija med puberteto
Ginekomastija, ki jo povzročajo hormonske spremembe med puberteto, je relativno pogosta. V večini primerov bo oteklo tkivo dojke izginilo brez zdravljenja v šestih mesecih do dveh letih.
Ginekomastija pri odraslih
Raziskovalci so ocenili, da je razširjenost med moškimi, starimi od 50 do 80 let, med 24 in 65 odstotki. Vendar pa večina moških s tem stanjem nima simptomov.
Zdravila
Številna zdravila lahko povzročijo ginekomastijo. Ta vključujejo antiandrogene, anabolične steroide in androgene, zdravila proti aidsu, zdravila za ADHD, ki vsebujejo amfetamine, zdravila proti anskioznosti, triciklični antidepresivi, antibiotiki in denimo zdravila za razjede. Tukaj pa so seveda še rekreativne droge, prepovedane droge in alkohol.
Zapleti ginekomastije
Ginekomastija ima malo fizičnih zapletov, lahko pa povzroči psihološke ali čustvene težave, ki jih povzroča videz.
Preprečevanje
Obstaja nekaj dejavnikov, ki jih lahko nadzorujete in lahko zmanjšajo tveganje za ginekomastijo:
- Ne uporabljajte mamil. Primeri vključujejo anabolične steroide, amfetamine, heroin in marihuano.
- Izogibajte se alkoholu. Ne pijte alkohola. Če pijete, počnite to zmerno.
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV