1. Pretipajte mu moda
Moda lahko doletijo številne nevarne in tudi povsem nenevarne, a moteče bolezni ter stanja. Zato je pomembno, da jih redno pregledujete. Bodite pozorni na večje in manjše bule, ki jih prej v modih ni bilo. Te lahko v najboljšem primeru predstavljajo zgolj z vodo napolnjene nenevarne ciste, ki velikokrat izginejo kar same od sebe. Včasih pa se večajo in postajajo moteče ter boleče, zato jih je treba operativno odstraniti. V najslabšem primeru pa je lahko bula celo rakav tumor, ki ga je treba čim prej odstraniti. Poleg cist in tumorjev bodite pri pregledovanju mod pozorni tudi na otekline. Te lahko namreč opozarjajo na bakterijska in virusna vnetja ali na nabiranje tekočine v prostoru okrog moda. Skratka, moda si morate vsaj enkrat mesečno pregledovati in spremljati spremembe v njih. Najlažje jih boste pretipali po kopeli ali prhanju, ko je koža mošnje mehka, voljna in sproščena. Moda vzemite v dlan, jih potežkajte in natančno pretipajte s prsti. Bodite pozorni na morebitne zatrdline in na spremembe v čvrstosti.
2. Pretipajte mu prsi
Čeprav je obolevnost za rakom dojke med moškimi razmeroma nizka – moški predstavljajo odstotek bolnikov –, to ne pomeni, da vas bolezen, sicer pogostejša pri ženskah, ne more doleteti. Kajti tako kot ženske imajo tudi moški prsno tkivo, kjer se lahko pojavijo rakavi tumorji. Raziskave kažejo, da za rakom dojke najpogosteje zbolevajo moški med 60. in 70. letom starosti. Med dejavnike tveganja, ki vplivajo na večjo možnost obolenja tako pri ženskah kot pri moških, pa sodijo starost, kajenje, pogosto uživanje alkohola, prekomerna telesna teža, družinska anamneza, neprimerna prehrana (redno uživanje velikih količin rdečega mesa, nenasičenih maščob in sladkorja). Zato je pomembno, da si tudi moški pretipajo prsi in se v primeru bule oziroma zatrdline, ki ne izginja, posvetujejo z zdravnikom.
3. Preglejte mu kožna znamenja
Tako kot je treba moda in prsi pretipati enkrat mesečno, moramo enkrat na mesec pregledati tudi kožna znamenja po vsem telesu. V zadnjih nekaj letih se je namreč obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Če pa nevarna znamenja pravočasno odkrijemo in jih odstranimo, se lahko kožnemu raku izognemo oziroma se začnemo proti bolezni boriti v zelo zgodnji fazi. Zato si torej na vsake toliko vzemite čas, slecite svojega moškega in mu temeljito preglejte znamenja – ne pozabite pregledati niti prostora med prsti na nogah in rokah, plasti pod nohti, dlani in podplatov. Predvsem pa bodite pozorni na kakršna koli nenavadna, atipična znamenja. Ta so ponavadi nepravilnih, asimetričnih oblik in imajo pogosto nepravilne, nazobčane robove. Tudi barva lahko opozarja na nevarnost posameznega znamenja. Nenevarna pigmentna znamenja so namreč običajno enobarvna, in sicer se pojavljajo v določenem odtenku rjave. Maligna znamenja pa lahko prepoznate po tem, da so običajno različnih črno-rjavih barv. Včasih se v njih pojavljajo tudi kakšne raznobarvne lise ali pike. Poleg tega imajo maligne kožne tvorbe običajno premer več kot pet oziroma šest milimetrov, skozi čas se spreminjajo in prej kot slej tako ali drugače opozorijo nase (lahko začnejo srbeti, lahko pečejo, lahko se iz njih cedi kakšna tekočina …).
4. Preglejte, ali ima klopa
Če s svojim dragim veliko časa preživljata v naravi, še posebej v gozdu, potem se morata redno pregledovati in preverjati, ali sta morda staknila kakšnega klopa. In prav pri iskanju klopov je še posebej dobrodošla pomoč bližnjega, saj si določene dele težko pregledamo sami. Zato takoj, ko pridete domov, slecita oblačila, jih na odprtem dobro stresita in prezračita, potem pa jih dajta v pranje ali vsaj sušilni stroj, saj suh in vroč zrak morebitnega klopa takoj uničita. Nikakor pa ne smemo pravkar nošenih oblačil, na katerih se morda skriva kakšen klop, pospraviti v omaro med čiste obleke ali jih odložiti na zofo, posteljo, stol … Ko opravimo z oblačili, se lotimo še temeljitega pregleda kože. Ko pregledamo prav vse dele svojega in njegovega telesa, se stuširamo in smo še med umivanjem pozorni na to, ali se nas kje drži prisesani klop. Potem ga previdno odstranimo, in če se nam v nekaj dneh okrog mesta, kjer smo ga imeli, pojavi izpuščaj ali pa če smo izpuščaj dobili takoj po ugrizu, pa v nekaj dneh ne izgine, obiščemo zdravnika.
5. Zmasirajte ga
Če se vaš dragi že dalj časa pritožuje, kako ga od nenehnega sedenja boli v hrbtu in vratu, pa nikakor ne najde časa, da bi se naročil na masažo, ali pa se mu to zdi izguba denarja, potem ga lahko zmasirate sami. Le kakšno naravno eterično olje potrebujete in vsaj malo občutka za masiranje. Namige in nasvete o masaži lahko poiščete tudi v kakšnem priročniku za masiranje ali pa na spletu. Dejstvo pa je, da četudi vaša masaža ne bo brezhibna in popolna, vam bo vaš dragi že za lepo gesto in za trud neizmerno hvaležen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV