Moška neplodnost je tema, o kateri se še vedno le redko govori. Glavni vzrok moške neplodnosti je nezmožnost proizvajanja sperme ali nezmožnost proizvajanja dovolj dobre sperme. Včasih je težko ugotoviti, ali je edina težava sperma ali to samo še prispeva k neplodnosti. Dodatna in ne najmanjša težava je tudi to, da imajo včasih otroke moški z zelo majhnim številom semenčic, spet drugi z normalnim številom semenčic pa jih ne morejo imeti. Ni namreč pomembno število ali gibljivost semenčic, ampak to, ali lahko oplodijo jajčece ali ne.
Diagnoza
Pri diagnosticiranju in zdravljenju neplodnosti je potreben multidisciplinaren pristop, ki vključuje urologe, androloge, ginekologe, endokrinologe in strokovnjake s področja genetike. Spermiogram je ključni test pri ocenjevanju moške neplodnosti, zdravljenje pa je odvisno od etiologije motnje.
Možnosti zdravljenja
Antibiotiki
Ob izolaciji bakterij v vzorcu ejakulata ali brisu sečnice je potrebna antibiotična terapija. Antibiotiki se uporabljajo pri bolnikih, pri katerih neplodnost deloma ali v celoti povzročijo okužbe urogenitalnega sistema. Za zdravljenje se priporoča ciljno usmerjena antibiotična terapija, zato je izbira antibiotikov odvisna od mikrobioloških ugotovitev in antibiograma.
Zdravljenje obeh partnerjev
Veliko mikroorganizmov, ki povzročajo urogenitalne okužbe, se prenaša s spolnim odnosom, zato je treba zdraviti tako neplodnega moškega kot tudi njegovo partnerico. Prav tako se morajo bolniki med zdravljenjem vzdržati spolnih odnosov.
Hormonska terapija
Hormonska terapija je 'rezervirana' za stanja, kot je denimo hipogonadizem. V takih primerih je indicirana uporaba testosterona. Bolniki s sekundarnim hipogonadizmom se lahko pozitivno odzovejo na zdravljenje s humanim horionskim gonadotropinom.
Kirurško zdravljenje
Varikokela se na primer odpravi kirurško. Kirurško zdravljenje je indicirano tudi za odpravo obstrukcij v genitalnem traktu, ki jih predstavlja obstruktivna azoospermija ali huda oligospermija. Obstrukcije semena odpravijo mikrokirurške reanastomoze. Obstrukcija ejakulacijskega kanala zahteva trasureralno resekcijo. Biopsija testisov se uporablja pri idiopatski neplodnosti, pa tudi za izolacijo sperme iz biopsiranega vzorca testisov. Preostala manj invazivna postopka za pridobivanje semenčic sta perkutana ekstrakcija semena iz testisa in mikrokirurška ekstrakcija. Tako pridobljene vzorce zamrznejo za nadaljnjo uporabo in poskus zanositve z različnimi metodami podprte reprodukcije.
Antioksidanti
Uporaba antioksidantov je lahko koristna zaradi škodljivih učinkov prostih radikalov na proces spermatogeneze in zorenje semenčic. Vitamin E lahko izboljša delovanje semenčic in poveča možnosti za uspešno oploditev, saj zmanjša oksidativni stres, ki povzroči poškodbo DNK v semenčicah in zmanjša njihovo gibljivost. Kombinacija hormonov in antioksidantov lahko izboljša gibljivost in poveča število semenčic. Nekateri tudi menijo, da lahko cink in folna kislina povečata koncentracijo sperme. Pri erektilni disfunkciji se zdravljenje izvaja s peroralno terapijo, intrauretralnimi in intrakavernoznimi pripravki ter z vakuumskimi napravami in protezami.
Izogibanje nezdravim navadam
Zaželeno je, da se popolnoma izognete uživanju drog, alkohola in cigaret, nošenju tesnega spodnjega perila, spolno prenosljivim boleznim, uporabi maziv in nepravilni prehrani. Vse to namreč zelo vpliva na plodnost.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV