Rak je žal še vedno tema, o kateri se mnogi, predvsem moški, ne želijo pogovarjati in bi jo najraje zaobšli. Pa vendar se s to zahrbtno boleznijo srečujemo skoraj na vsakem koraku in predstavlja resno grožnjo sodobne družbe. Podatki Registra raka RS in Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da moški zbolevajo in umirajo za rakom v večji meri kot ženske. Kljub temu pa se moški o raku premalo pogovarjajo.
RCL 'MA JAJCA
Pred dnevi je zato v duhu movembra v športnem centru Reebok CrossFit Ljubljana v sodelovanju z društvom OnkoMan že drugo leto zapored potekal dobrodelni dogodek RCL 'MA JAJCA. V RCL namreč ob velikem številu vadečih čutijo družbeno odgovornost, da čim širši krog ljudi osveščajo o načinih za zgodnje odkrivanje bolezni, preventivi in zdravem načinu življenja, v katerega sodi tudi redna telesna aktivnost. 12-urnega dogodka – vsako uro je bil na vrsti nov trening – se je udeležilo veliko število simpatizerjev akcije, od najmlajših do starejših. Ob članih so 12 ur migali tudi mnogi športniki, člani parakolesarske reprezentance Slovenije, nekdanji nogometni reprezentant Mišo Brečko, “puščavski lisjak” Miran Stanovnik, pevec skupine Big Foot Mama Gregor Skočir, pevec Vili Resnik, oblikovalka trajnostne mode in kostumografinja ter strastna zagovornica ekologije Mateja Benedetti, Sebastian Jeršinovič dr.med., KO za urologijo UKC Ljubljana in član strokovnega sveta društva Onkoman s kolegi zdravniki iz UKC, predsednik FZS Dušan Gerlovič, cele družine in številni prijatelji, ki so se priključili treningom ali pa zgolj s svojo prisotnostjo in prispevki izkazali podporo dogodku.
Dogodek so dopolnili z licitacijo športnega dresa, ki ga je prijazno odstopil nogometni vratar državne reprezentance ter nogometnega kluba Atletico iz Madrida, Jan Oblak. Ob prispevkih vadečih in obiskovalcev so skupaj z izkupičkom iz licitacije zbrali več kot 2800 evrov. Zbrana sredstva bodo v celoti namenjena društvu OnkoMan za nakup prenosnega urološkega simulatorja za učinkovitejše endoskopsko zdravljenje bolnikov z benignim povečanjem prostate in tumorji sečnega mehurja.
Moški obolevajo pogosteje kot ženske
Ob tej priložnosti smo se o ozaveščanju, moški naravi ter o moškem zdravju pogovarjali z Gregorjem Pircem, predsednikom društva OnkoMan. Kot nam pojasni, društvo aktivno deluje zadnji dve leti, trije prijatelji, vsi z lastno izkušnjo z rakom, pa so ga ustanovili ravno iz razloga, ker moški ne obiskujejo zdravnika. »In potem se zgodi, da pridemo prepozno, kar kaže tudi statistika. Moški namreč za rakom obolevamo in umiramo pogosteje kot ženske.«
Njihovo poslanstvo je, da torej ozavestijo širšo javnost, predvsem pa moške, da začnejo bolje skrbeti za svoje zdravje, da so pozorni na spremembe na svojem telesu in počutju in da ob morebitnih nenavadnih simptomih obiščejo zdravnika. Vedno so na voljo za tiste, ki jih potrebujejo. Ravno tako želijo doseči, da se o temah, kot je rak, odkrito in brez zadržkov govori. Zato tudi nekoliko provokativni slogan akcij – primi se za jajca. »Dejstvo je, da splošne smernice dandanes ne zaležejo. Vsi se zavedamo, da ne smemo piti, kaditi, se nezdravo prehranjevati. Zato smo provokativni ravno z namenom, da pritegnemo pozornost. Torej - ali imaš jajca, da spregovoriš? Imaš jajca, da poveš? Imaš jajca, da greš k zdravniku? S takšno provokacijo smo dosegli veliko več, kot bi sicer.«
Z odprtostjo do tovrstnih tem in ustrezno preventivo lahko tako velik odstotek bolezni preprečimo. Statistike obolenj so namreč zastrašujoče. Po podatkih iz leta 2016 je v Sloveniji zbolelo 15.000 ljudi, od tega 55 odstotkov moških. »Najpogostejši rak med moškimi je rak prostate; leta 2016 jih je zbolelo 1690, od tega so 404 umrli. Potem sledijo rak pluč, rak glave in vratu, rak debelega črevesa in danke ter nemelanomski raki. Rak mod sicer glede na splošno populacijo velja za redkega, a je najpogostejši rak med mlajšimi moškimi, starimi med 20 in 40 let; leta 2016 je zbolelo 107 moških. Kot zanimivost naj omenim, da je istega leta za rakom dojk zbolelo 14 moških.«
Moški, bodite pozorni na spremembe na telesu in počutju!
»Bistvo vsega je, da poslušate same sebe. V 90 odstotkih ti namreč telo že samo pove, da je nekaj narobe. A težava je, da največkrat iščemo izgovore, kuhamo si čaje ... Vse, samo k zdravniku ne gremo. Če po dveh ali treh tednih simptomi ne izzvenijo, je potrebno obiskati zdravnika,« svetuje Pirc. »Res pa je, da se nato pogosto zatakne pri čakalnih vrstah za specialiste.« Kot še doda, morajo biti moški pozorni tako na spremembe na modih, kot na kožna znamenja, kri v urini in blatu, bolečine v trebuhu ter na močno telesno utrujenost, za katero ne najdejo vzroka.
Če povzamemo, se situacija zaradi vse pogostejšega ozaveščanja izboljšuje. Tudi dobrodelni dogodek RCL 'MA JAJCA je v tem kontekstu več kot uspešen, potjuje Marina Šink, vodja in lastnica centra Reebok CrossFit Ljubljana: »Absolutno je bil namen s to akcijo, ki se je začela lansko leto, dosežen, ker se fantje o tem pogovarjajo, marsikdo je šel tudi na kak pregled in to več ni neka tabu tema.«
Sponzorirana vsebina