Lahko gre za: bolezni srca in ožilja
Zdravniki vse pogosteje opozarjajo, da so motnje erekcije lahko zgodnji znak bolezni srca in ožilja. ''Za erekcijo telo potrebuje dobro prekrvavitev po telesu. Motnje erekcije so v resnici dober barometer zdravja srca in ožilja,'' je za britanski Mail Online Health povedal urolog Raj Persad iz bolnišnice Bristol Royal Infirmary. Učinek se najprej pokaže prav na krvnih žilah v penisu. ''To pa zato, ker so arterije v penisu manjše kot koronarne arterije in se prej zamašijo,'' nadaljuje dr. Persad.
Kardiolog Graham Jackson se z njim strinja in pojasnjuje, da bo moški z motnjo erekcijo verjetno v naslednjih treh do petih letih razvil težave s srcem in ožiljem. ''Moški v 40 letih z motnjami erekcije ima 50-odstotno večje tveganje za srčni infarkt v naslednjih desetih letih, kot moški, ki v tem starostnem obdobju nima teh težav. V resnici so motnje erekcije prej dober napovedovalec smrti kot preprosto le bolezni srca in ožilja. Ni večjega dejavnika tveganja kot to,'' pove britanski kardiolog.
Avstralska raziskava pa je pokazala, da je že blaga oblika motnje erekcije pri sicer na videz zdravih moških, signal, da so težave z zdravjem na vidiku. Stanje povečuje tveganje za srčni infarkt, odpoved srca in bolezni srca pri moških od 45. leta dalje, četudi prej niso imeli težav s srcem in ožiljem. Strokovnjaki tako opozarjajo, da bi moški s kakršno koli stopnjo motnje erekcije moral poiskati zdravniško pomoč.
2. Razvoj prsi
Lahko gre za: hormonsko neravnovesje, bolezni jeter
Če moški razvije 'prsi', večinoma ne gre v resnici za tkivo prsi, ampak za maščobno tkivo, ki je posledica prekomerne telesne teže. ''V tem primeru morajo shujšati in piti manj piva,'' je jasna endokrinologinja prof. Ashley Grossman iz univerze Oxford.
Kljub vsemu pa včasih – a redko – tudi moški razvijejo prsno tkivo, čemur v medicini pravijo ginekomastija. ''Ginekomastija se prevede kot ženske prsi, ki se pojavijo pri moškemu,'' doda endokrinologinja ter pojasni, da stanje povzroča neravnovesje testosterona in estrogena. Ženski hormon estrogen povzroča rast prsi, a večinoma imajo moški veliko nižji nivo tega hormona v primerjavi s testosteronom, zaradi česar jim prsi ne zrastejo. A če pride do porušenja hormonskega ravnovesja, se to lahko zgodi tudi moškim. ''Najpogosteje pri dečkih v puberteti, ker takrat lahko pride do neravnovesja hormonov. Stanje prinese stres fantom, saj so večinoma tudi nekoliko močnejši in si poleg odvečne teže ne želijo še tega. Navadno se težava sama uredi. Zagotovimo mu le, da se ne spreminja v žensko in svetujemo, naj izgubi odvečne kilograme,'' pove prof. Grossman. Lahko pa prejme tudi hormonsko terapijo. Skrajna možnost je plastična operacija, s katero odstranijo prsno tkivo.
Pri odraslih moških pa so 'prsi' lahko znak nepravilnega delovanja testisov. ''Hipofiza spodbudi moda k proizvodnji testosterona, a če delujejo nepravilno, lahko na koncu pride do tega, da prizvajajo več estrogena.'' Poleg tega so lahko znak bolezni jeter, doda endokrinologinja. Ko so jetra poškodovana, se ravnovesje hormonov v telesu poruši, to pa prinese tudi spremembe na telesu in lahko povzroči ginekomastijo.
Moški, ki se spopadajo z omenjeno težavo, bi tako morali obiskati zdravnika in se pozanimati, ali gre le za maščobno tkivo ali za prsno tkivo. ''Najbolj uporaben test v tem primeru je merjenje nivoja hormonov v krvi, ki lahko pokaže na neravnovesje hormonov,'' zaključi Grossmanova.
3. Pogosto tiščanje na vodo ponoči
Lahko gre za: raka prostate, povečano prostato
Če vas ponoči nenehno tišči na wc, je to lahko znak povečane prostate ali raka prostate, opozarja britansko združenje za raka prostate. Prostata je žleza v velikosti oreha, njena glavna naloga pa je proizvodnja semenske tekočine. Leži tik pod mehurjem, zato ob spremembi velikosti pritisne na sečnico – cev, skozi katero teče urin – s tem pa spremeni uriniranje. Če prihaja do težav pri odvajanju vode, kot so šibek curek seča, ki se prekinja, pogosto nočno uriniranje, občutek zastajanja seča v mehurju, težave pri zaključku uriniranja, sledovi krvi v seču ali spermi, potem je treba obiskati osebnega zdravnika. Ta lahko na podlagi simptomov naroči teste, ki pokažejo ali gre res za težave s prostato.
Če se izkaže, da ne gre le za povečano prostato, a za raka prostate, zdravljenje ni nujno izvesti takoj. Razen, če ne gre za posebej agresivno obliko raka ali se je rak že razširil po telesu. Zdravljenje vključuje tudi odstranitev prostate, radioterapijo in hormonsko terapijo.
4. Izguba občutka za vonj in spremembe libida
Lahko gre za: težave s plodnostjo
''Če moški opazi težave z libidom, gre lahko za endokrine (hormonske) težave,'' je povedal ginekolog Michael Doolex iz bolnišnice King Edward VII’s. Izgube občutka za vonj in spremembe libida lahko kažejo na stanje imenovano hipogonadotropni hipogonadizem, kar pomeni, da testisi ne proizvajajo več dovolj moških hormonov. ''Pomanjkanje vonja je eden od simptomov, ki kažejo na to, da testisi ne delujejo pravilno,'' pove ginekolog.
Slab občutek za vonj je povezan tudi s Kallmanovim sindromom – genetsko motnjo, kjer pomanjkanje moških hormonov vodi do zapoznele pubertete. ''Nihče ne ve zakaj, a slab občutek za vonj je ključni simptom,'' pove dr. Doolex. V obeh primerih hipofiza ne proizvaja hormona imenovanega gonadotropin. ''Če ga telo ne proizvaja, testisi ne bodo proizvedli sperme, to pa prinese težave s plodnostjo. Če je moški neploden, lahko prejme injekcije gonadotropina,'' še razloži. Svetuje ob omenjenih simptomih poiščete pomoč osebnega zdravnika.
5. Zatrdlina v modih
Lahko gre za: raka mod
Zatrdline ali otekline v testisih so precej običajen simptom pri moških ali dečkih. Večinoma gre za benigne (ne-rakave) spremembe, ki ne potrebujejo zdravljenja. Kljub vsemu pa so zatrdline lahko tudi znak raka mod, ki vsako leto prizadene okoli 95 moških v Sloveniji. Moški, ki opazijo bulico, zatrdlino ali kakršno koli drugo abnormalnost, bi morali vedno obiskati osebnega zdravnika. Zdravljenje je namreč veliko bolj učinkovito, če raka odkrijejo zgodaj. Je pa to oblika raka z največjo stopnjo preživetja.
6. Kri v urinu
Lahko gre za: raka mehurja
Kri v urinu je najpogostejši znak raka mehurja, ki se običajno ne kaže z bolečinami. Kljub vsemu pa polovica ljudi s to boleznijo, umre, kaže statistika. Prav zato je ključnega pomena, da raka odkrijejo zgodaj in da kri v urinu jemljete resno. V večini primerov rak mehurja nastane zaradi izpostavitve tkiva škodljivim substancam, kot je cigaretni dim. Prav kajenje naj bi povzročilo skoraj polovico primerov raka mehurja. Drugi simptomi, ki še lahko kažejo na to obliko raka so, pogosta potreba po uriniranju, infekcije mehurja, ki se ponavljajo, utrujenost, bolečine v spodnjem predelu trebuha, izguba kilogramov brez posebnega razloga.
Moški s temi simptomi bi takoj morali obiskati zdravnika. Čeprav je velika verjetnost, da vzrok teh težav ni rak, a le vnetje mehurja ali hemeroidi, mora to oceniti zdravnik.
7. Pogosto pitje alkohola
Lahko gre za: depresijo
Pri moških se depresija pogosto ne pokaže tako, kot bi si mislili. Klasični simptomi depresije so jokavost, težave s spanjem, izguba zadovoljstva. A pri moških se simptomi pogosto depresija kaže drugače, saj 'morajo ohraniti svojo moškost', pojasnjuje osebni zdravnik dr. John Chisholm. ''Prekomerno pitje alkohola je rdeča zastavica, ob kateri moramo pomisliti na to, da stvari niso takšne, kot bi morale biti. V Britaniji je veliko ljudi, ki pijejo veliko več, kot je priporočeno. S tem slabšajo svoje fizično zdravje, hkrati pa je to simptom depresije.''
Svoje trditve podkrepi z dansko študijo, ki je odkrila, da moški z depresijo nimajo klasičnih simptomov, ampak se ta izrazi s prekomernim pitjem alkohola, izbruhi jeze, nasilja ali težavami pri ohranjanju odnosa ali pri vzpostavitvi partnerstva. ''Moški že tako za 20 odstotkov redkeje iščejo zdravnika. Težje se pogovarjajo o osebnih stvareh in o čustvih. Del moškosti v naši kulturi je, da potrpimo in potlačimo svoja čustva. Tako dečke vzgajamo in to je treba spremeniti,'' še doda.
Prikrivanje in tlačenje čustev pa ima lahko resne posledice, saj statistike kažejo, da dve tretjini samomorov naredijo moški, kljub temu, da več ženskam diagnosticirajo depresijo ali anksioznostj ''Poleg tega so tudi metode, ki jih moški uporabljajo za samomor, bolj nasilne in zato njihovi poskusi samomora veliko bolj verjetno uspejo. Pomembno je, da spremenimo stereotipe in moške naučimo, da se soočio s svojimi čustvi. In četudi čustva uidejo izpod nadzora, da iskanje pomoči ne pomeni šibkosti,'' še zaključi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV