Cilj omenjenega gibanja je, po podatkih našega Nacionalnega inštituta za javno zdravje, osveščanje javnosti o zdravju in boleznih, ki prizadenejo moško populacijo. Člani in številni drugi moški svojo podporo gibanju izražajo z nošenjem brk, od koder tudi ime gibanja. Slednje se je začelo že leta 2003 v Avstraliji, od tedaj pa je preraslo v globalno gibanje, ki po vsem svetu, tudi v Sloveniji, združuje več kot 5 milijonov ljudi. Mesec november je tako mesec, namenjen zdravju moških, opozarjanju na raka prostate, mod, duševno zdravje in preprečevanje samomora. "Za rakom letno po svetu zboli več kot 12 milijonov ljudi, pri čemer je rak prostate najpogosteje diagnosticirana oblika raka pri moških," imajo napisano na NIJZ.
Težava pri moških, kot jo izpostavljajo različni viri in strokovnjaki, je dodatno ta, da moški veliko kasneje, če sploh, obiščejo zdravnika, povedo o svojih težavah, na splošno pa naj bi tudi kasneje poiskali pomoč. Slednje ne vpliva le na fizično zdravje moških, temveč tudi na duševno zdravje, a v tokratnem članku se bomo osredotočili predvsem na pomembnost osveščanja o prostati in zgodnjem odkrivanju enega najpogostejših rakov pri moških.
Kaj sploh je prostata?
Težave zaradi povečane prostate se sčasoma pojavijo pri večini moških. Povečanje prostate je običajen del staranja. Večina ljudi je za prostato že slišala, ne vedo pa, kakšna je njena funkcija in kje sploh je. Prostata leži pod sečnim mehurjem. Njeno delovanje še ni dokončno pojasnjeno. Glavna funkcija prostate je produkcija bistre tekočine, ki omogoča prehranjevanje semenčic, ki se pred izlivom shranjujejo v semenjaku. Za pravilno delovanje so potrebni hormoni, ki jih proizvajata modi (predvsem testosteron, pa tudi prostaglandin). Če je raven testosterona prenizka, se prostata skrči. Blizu prostate ležita mišici zapiralki sečnega mehurja, ena nad in drugo pod žlezo. Uravnavata odtok seča in sečnega mehurja, sodelujeta pa tudi pri izlivu semena.
Zakaj prostata povzroča težave?
Prostata se pri moških običajno začne povečevati po 50. letu. Povečanje prostate samo po sebi ni pomembno, vendar pa lahko povzroči težave pri odtekanju seča iz sečnega mehurja. Sečnica pri moškem namreč prehaja skozi prostato, zato njeno povečanje lahko zoži sečnico, kar ovira praznjenje sečnega mehurja. Četrtina moških, starejših od 50 let, bo sčasoma imela težave z odvajanjem seča zaradi povečanja prostate.
Mnogo moških dolgo ne zazna težav zaradi povečane prostate, saj utesnitev sečnice napreduje počasi. Običajno opazijo, da curek seča postaja šibkejši, da morajo čakati, da seč priteče in da se curek seča med uriniranjem prekinja. Nekateri opazijo tudi kapljanje seča po koncu uriniranja. Pogosto je občutek nepopolne izpraznitve sečnega mehurja.
Zakaj se prostata poveča?
Nenevarno povečanje prostate imenujemo benigna hiperplazija prostate. Glavni razlog je staranje in neravnovesje spolnih hormonov. Kot zanimivost lahko povemo, da moški, ki so bili v mladosti kastrirani, nimajo težav zaradi povečane prostate. Ta pa je povečana pri večini moških, starejših od 80 let, posledične težave pa se pojavijo pri približno polovici. Benigno povečanje prostate se začne v sredini žleze. Razraščanje tega dela žleze potisne preostanek žleze ob ovojnico. Pri benigni hiperplaziji prostate nikoli ne pride do preraščanja ovojnice. Prostata leži ob danki, zato je potreben rektalni pregled.
Kateri so najpogostejši znaki težav s prostato?
Med tem, ko se vnetje prostate oziroma prostatitis pojavi pri kateri koli starosti in je dokaj pogosta, saj se pojavi pri približno pri vsakem desetem moškem, se s povečano prostato soočajo moški, ki so že 'v letih'.
Simptomi vnetja prostate zajemajo: vnetje sečnega mehurja, posledično pa bolečine pri odvajanju seča.
Simptomi povečane prostate: težave z začetkom odvajanja seča, curek seča med uriniranjem pojenja in se spet okrepi, ponoči hodite večkrat na odvajanje vode, pogosteje opažate močno tiščanje na vodo.
Če opazite katerikoli zgoraj naštet simptom, ne čakajte, ampak obiščite zdravnika in se z njim posvetujte!
Kakšne so možnosti zdravljenja?
Če imate težave, ki kažejo na povečano prostato, vas bo zdravnik naprej natančno izprašal o težavah, nato pa bo naredil rektalni pregled, s katerim bo ocenil velikost in strukturo prostate. Za laboratorijske preiskave bodo vzeli tudi vzorec seča, dodatno pa bodo preverili še, ali ledvici delujeta normalno, ter določili raven krvnega tumorskega označevalca PSA. Beningno povečanje prostate je bilo dolgo mogoče zdraviti le kirurško. Uspeh kirurškega zdravljenja je očiten predvsem pri huje izraženih težavah. Danes pa je mogoče tudi zdravljenje z zdravili, če seveda težave niso prehude, hormonsko zdravljenje, zdravljenje z zaviralci receptorjev alfa in nekatere druge oblike zdravljenja - lasersko zdravljenje in denimo transuretralna odstranitev povečane prostate z uporabo mikrovalov, ki je primerna predvsem za bolnike z zmernimi simptomi.
Rak prostate lahko prizadene kateregakoli moškega
Rak prostate je pogostejši, kot si mislimo. Pogosto so tumorji majhni in ne povzročajo težav. Rak prostate je eno najpogostejših rakavih obolenj pri moških. Prav tako kot pri raku dojke pri ženskah pa je tudi pri raku prostate pomembno, da ga pravočasno odkrijemo, še posebej pri bolj ogroženi skupini, kamor sodijo moški, pri katerih se rak prostate pojavlja v družini. Sprva rak ostaja znotraj ovojnice prostate, vendar sčasoma ovojnico preraste in vdre v okoliško tkivo. Rak prostate lahko zaseva preko mezgovnih žil v okoliške bezgavke ali pa prek krvi v oddaljena tkiva in organe, kot sta na primer hrbtenica in medenica, zato je resnično pomembno zgodnje odkrivanje!
Vizita e-novice
Viri podatkov: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino / NIJZ / WEBMD / medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV