Ponavadi pa moramo vzroke za boleče testise iskati drugje. Vsekakor gre za del telesa, pri katerem v primeru bolečin ne smemo odlašati, temveč moramo takoj poiskati vzrok bolečine in se lotiti odpravljanja le-teh. Bolečine v testisih so sicer načeloma precej pogoste in v veliki večini primerov tudi ozdravljive. V nekaterih primerih pa so lahko tudi smrtno nevarne, zato je hitro ukrepanje ključnega pomena. Tudi če vas je pregleda sram, pa zavlačevanje ni vredno tveganja, ki ga problem s testisi lahko predstavlja za vaše zdravje.
Kot najverjetneje veste, je najpogostejši vzrok za bolečine rakavo obolenje na modih. Gre za najpogostejšo obliko raka pri moških med 18. in 35. letom starosti. Vsako leto za njim zboli na tisoče moških, a je na srečo v večini primerov ozdravljiv. Tveganje za nastanek raka je večje, če se je bolezen pojavila že pri drugih družinskih članih, če je imel moški v otroštvu težave z nespuščenim modom ter če že ima zgodovino rakavih obolenj. Rakavo obolenje se ponavadi kaže kot boleča rastoča bula ali zatrdlina na modih, moški pa jih v večini primerov sami odkrijejo v zelo zgodnjem stadiju. Če dovolj hitro poiščemo zdravniško pomoč, je rak na modih skoraj vedno ozdravljiv. Ključnega pomena je, da si nekje po 15. letu začnemo redno pregledovati moda. Ob rednih vsakomesečnih pregledih namreč tovrstnega raka hitro odkrijemo, kar nam lahko reši življenje.
Zasuk ali torzija testisov
Še ena izmed pogostih težav in kot si lahko predstavljate, zasuk za testis ne pomeni nič dobrega. Pri zasuku se namreč prekine pretok krvi do enega testisa. Pri moških, ki so temu podvrženi, gre običajno za problem v razvoju. Čeprav je težava precej redka, je lahko kar precej nevarna. Običajno se kaže kot nenadna bolečina v testisih, potreben pa je takojšen obisk zdravnika. Če z zdravljenjem odlašamo, lahko eden izmed testisov namreč odmre.
Epididimitis
Gre za vnetje obmodka – cevke na strani testisov, v kateri so semenčice. Do vnetja ponavadi pride zaradi okužbe obmodka. Včasih se tovrstno vnetje lahko prenese tudi s spolnimi odnosi. Najpogostejši vzroki pa so poškodbe, povečan pritisk kot posledica vazektomije ter preveliko naprezanje. Epididimitis lahko povzroči različne simptome, vse od blagega neprijetnega občutka pa do hude bolečine v testisih, ki lahko tudi zatečejo.
Razširjene žile nad testisi, kar je v veliki večini primerov povsem neškodljivo. Občasno varikokela lahko povzroči slabšo plodnost in manjšo bolečino. V kolikor imate nad testisi izboklino (še posebej v stoječem položaju), se vsekakor odpravite na pregled k zdravniku.
Hidrokela
Nabiranje tekočine okoli testisov in je ponavadi precej neškodljiva. V kolikor pa se nabere dovolj tekočine, lahko slednja povzroči bolečino. Čeprav moški hidrokelo lahko razvijejo po poškodbah, pa veliko večino moških to stanje prizadene brez znanega razloga.
Kako preprečiti bolezni testisov?
Raka na modih se na žalost ne da preprečiti, zato je pravočasno odkritje ključnega pomena. Kot omenjeno, strokovnjaki priporočajo, da si vsi mladi moški mesečno pregledujejo moda. Prav tako ni nobenega načina za preprečevanje zasuka, varikokele in hidrokele. Epididimitis lahko načeloma preprečimo z varno spolnostjo, poleg tega pa se moramo s polnim mehurjem izogibati dvigovanju težkih predmetov.
Kako poteka zdravljenje?
Raka na modih zdravijo glede na tip in razširjenost. Rak, ki se ni razširil iz mod, lahko ozdravijo z operacijo (orhidektomijo), pri kateri izrežejo oboleli testis. V kolikor se je rak razširil zunaj testisa, lahko zdravniki med operacijo odstranijo tudi limfne žleze v spodnjem delu trebuha, lahko se odločijo za kemoterapijo, obsevanje ali pa za kombinacijo naštetih zdravljenj. Treba je poudariti, da je rak na modih ena najbolj ozdravljivih vrst raka, ki se ga lahko uspešno pozdravi tudi po tem, ko se je že razširil. Seveda pa so najboljše možnosti ozdravitve, če rak zaznamo v zgodnjem stadiju in ga nemudoma začnemo zdraviti.
Epididimitis običajno zdravijo z antibiotiki ali zdravili proti vnetju. Pri hujših primerih pomagajo počitek in mirovanje, protibolečinske tablete in ledeni obkladki. Bolečina pri tovrstnem vnetju lahko kljub zdravljenju vztraja več tednov ali celo mesecev. Zasuk testisov je najbolj nujen primer. Če ga zaznamo pravočasno, je prizadeti testis še mogoče rešiti, nujna pa je hitra operacija, s katero 'odvijejo' testis in preprečijo, da bi se to še kdaj ponovilo.
Varikokela ponavadi ne zahteva zdravljenja, če pa ima moški zaradi tega probleme s plodnostjo, se lahko odpravi na operacijo, pri kateri zdravniki povežejo razširjene žile. Stanje se lahko popravi tudi brez operacije. Namesto tega zdravniki v razširjene žile vbrizgajo majhno cevko in z njeno pomočjo izčrpajo kri. Podobno zdravljenje pride v poštev tudi pri hidrokeli. Če je nabiranje tekočine preveliko in nastane bolečina, je tudi tu potrebna operacija.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV