Vizita.si
Motnja erekcije v obdobju mladosti je pogosto posledica psihogenih vzrokov, kot so občutki sramu in pomanjkanje samozavesti.

Odnosi in spolnost

Novo zdravilo za motnje erekcije

Saša Pančur
10. 09. 2012 08.04
2

Na voljo je novo zdravilo v obliki orodisperizibilnih tablet, ki prinaša mnoge prednosti v procesu zdravljenja spolne motnje. Ker ta v zadnjem času doleti vse več mladih, ki se spopadajo z nelagodnimi občutki sramu, pa so pozornost namenili predvsem večji diskretnosti zdravljenja.

Motnja erekcije v obdobju mladosti je pogosto posledica psihogenih vzrokov, kot so občutki sramu in pomanjkanje samozavesti.
Motnja erekcije v obdobju mladosti je pogosto posledica psihogenih vzrokov, kot so občutki sramu in pomanjkanje samozavesti. FOTO: iStockphoto

Pri nas je na voljo nova oblika zdravljenja erektilne disfunkcije oziroma motnje erekcije v obliki orodisperizibilnih tablet. Od prejšnjih zdravil se razlikujejo predvsem po tem, da jih ni več treba jemati z vodo, saj se v ustih hitro raztopijo, hkrati pa so diskretne bele barve, ki ne bo nemudoma izdala vaše skrivnosti. Temeljijo na vsebnosti zaviralcev encima fosfodiesteraze tipa 5, ki pomagajo pri doseganju erekcije že v pol ure in so lahko učinkovite tudi do osem ur po zaužitju, dokler se ne isplavijo iz telesa.

Moški
Moški FOTO: iStockphoto

Primerna je za moške vseh starosti, ne glede na izvor motnje, a jo strokovnjaki odsvetujejo srčnim bolnikom z angino pektoris, problemom prekrvavitve srčne mišice. Ti namreč že jemljejo nitrate, ki jih nikakor ne smemo uživati v kombinaciji z novim zdravilom, saj lahko izzovemo mnoge stranske učinke, kot so pordelost obraza, hud glavobol, zamašena nosna sluznica ter trajno poslabšanje vida in motnje v zaznavanju modre svetlobe. "Sicer je primerna za vse moške s tovrstno motnjo, a ni nujno, da bo vedno učinkovala. V penisu mora vedno obstajati neko dinamično ravnovesje v času spolnega vzburjenja, se pravi v povečanem dotoku krvi v penis in zmanjšanem odtoku krvi iz njega. To pomeni, da je za doseganje erekcije še vedno potrebna spolna stimulacija, od katere je odvisen tudi učinek zdravila. Kljub temu da v nekaterih primerih ne bo učinkovala, pa je nikakor ne smete vzeti več kot enkrat dnevno,“ je pojasnil asist. Bojan Štrus, dr. med., urolog na Kliničnem oddelku za urologijo v UKC Ljubljana.

Za motnjo erekcije jih trpi vse več

Večina moških z motnjo erekcije je starejših od 65 let, vendar pa raziskave potrjujejo, da ima vsaj neko obliko spolne motnje že vsak drugi moški po 40. letu starosti. Največji problem predstavljajo mlajši, ki jih sicer ni veliko, a zaradi občutkov sramu pogosto ne poiščejo pomoči ali pa si težave preprosto ne želijo priznati.

Vzroki v ozadju so lahko različni

Vzroki za motnjo erekcije so v kar 80 odstotkih organske narave, kar pomeni, da je motnja nastopila kot posledica nekaterih bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, nevrološke bolezni in diabetes, lahko pa je tudi posledica jemanja zdravil, poškodb v predelu medenice ali pa motenj v delovanju endokrilnih žlez. Ti vzroki so pogosti predvsem pri starejših moških.

Raziskave dokazujejo, da se je s kakršno koli obliko erektilne disfunkcije srečal že vsak drugi moški nad 40. letom starosti.
Raziskave dokazujejo, da se je s kakršno koli obliko erektilne disfunkcije srečal že vsak drugi moški nad 40. letom starosti.FOTO: iStockphoto
Za preostalih 20 odstotkov, ki so pogostejši pri mlajših moških, pa so krivi predvsem psihogeni vzroki. Vsak organ je namreč oživčen s parasimpatičnim živčevjem, ki nastopi v stanju sproščenosti in je tudi odgovoren za sposobnost erekcije, ter simpatičnim živčevjem, ki deluje v občutkih strahu in tesnobe. Problem je torej v moških, ki v spolnem življenju niso samozavestni, saj pri njih prevladuje prav slabši simpatikus.

"Nekaterim je lahko erektilna motnja tudi prirojena in je posledica prevelikega odtoka krvi iz penisa. Ti moški niso nikoli doživeli prave erekcije ali pa je bila ta zelo kratka, česar ne morejo nadzorovati. Žile v moškem spolovilu so namreč izredno majhne v primerjavi s količino krvnega pretoka, ki ga penis zahteva za erekcijo, zaradi česar prihaja do tovrstnih motenj. Seveda pa lahko k temu pripomore še neugoden življenjski stil v smislu neaktivnosti, kajenja ter zlorabe drog in alkohola,“ dodaja asist. Bojan Štrus, dr. med..

Vrsta zdravljenja je odvisna predvsem od starosti

Ker lahko mlajši moški za motnjo trpijo tudi zaradi psihogenih dejavnikov, ki jih zdravila ne morejo pozdraviti, se morajo z diagnostičnim procesom najprej prepričati, ali težave res izvirajo iz venskega odtekanja krvi iz penisa. V tem primeru lahko namreč motnjo med drugim zdravijo tudi s pomočjo erekcijskega obročka ali pa kirurško podvezavo ven, s čimer bodo preprečili premočno odtekanje krvi iz penisa.

Pri starejših pa se zdravljenje usmeri predvsem v arterijski dotok ter druge nevrogene okvare, ki lahko močno vplivajo na živčevje telesa. Tega lahko med drugim resneje okvari tudi sladkorna bolezen, ki onemogoča prevajanje impulzov od možganske skorje do korena penisa, zaradi česar pride do tovrstne motnje. Pri teh posameznikih je treba torej najprej odpraviti bolezenske vzroke za erektilno disfunkcijo, škodilo pa ne bo niti izogibanje stresu in ohranjanje zdrave spolnosti, ki lahko na marsikaj vpliva zelo ugodno.

Urolog Bojan Štrus trdi, da je lahko motnja nekaterim tudi prirojena in je posledica prevelikega odtoka krvi iz penisa, česar sami ne morejo nadzorovati.
Urolog Bojan Štrus trdi, da je lahko motnja nekaterim tudi prirojena in je posledica prevelikega odtoka krvi iz penisa, česar sami ne morejo nadzorovati. FOTO: Andrej Križ

Posvetujte se z zdravnikom!

Klemen Rebolj, dr. med., specialist psihiatrije, opozarja, da se morate pred začetkom uživanja kakršnih koli zdravil obvezno posvetovati z zdravnikom, ki vam bo po podrobnem pregledu predpisal ustrezno vrsto in jakost zdravljenja. Edino varno in učinkovito zdravilo lahko prejmete v lekarni, saj vse bolj priljubljen nakup preko spleta predstavlja mnoga tveganja. Ta zdravila ponavadi namreč niso preverjena s strani strokovnjakov in le redko vsebujejo vse naštete sestavine, hkrati pa so lahko v kombinaciji z nekaterimi drugimi zdravili celo nevarna.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662