Obstajajo kirurški in nekirurški načini zdravljenja, ki lahko obvladajo stanje in ne povzročajo nobene škode preostalemu telesu. Peyronijeva bolezen ni rakava in ne vpliva na plodnost.
Kaj je Peyronijeva bolezen?
Peyronijeva bolezen je bolezen, pri kateri se brazgotinsko tkivo v vašem penisu upogne, ukrivi ali izgubi dolžino ali obseg. Morda boste lahko zatipali brazgotinsko tkivo (plak) skozi kožo ali pa vas bo bolel določen del penisa, kjer nastaja brazgotinsko tkivo. Med erekcijo se lahko vaš penis upogne navzgor, navzdol ali vstran, odvisno od lokacije brazgotine. Nekateri moški s tem stanjem nimajo krivulje, vendar imajo lahko območje vdolbine ali videz peščene ure.
Večina moških nima popolnoma ravne erekcije. Samo zato, ker je vaš penis rahlo ukrivljen, to ne pomeni, da imate Peyronijevo bolezen. Moški, ki imajo celo življenje ukrivljenost, nimajo Peyronijeve bolezni.
V večini primerov se brazgotina oblikuje na vrhu penisa, zaradi česar se ta ukrivi navzgor, ko postane pokončen. Vaš penis se bo upognil navzdol, če je brazgotina na dnu in na stran, če je brazgotina ob strani. V nekaterih primerih se brazgotina razvije tako na vrhu kot na dnu, kar lahko povzroči, da penis postane udrt ali krajši. Včasih se brazgotina razteza po vsem penisu, zaradi česar je ta lahko videti ozek kot vrat steklenice ali središče peščene ure. Približno eden od treh moških s tem stanjem ima lahko kalcij v brazgotini.
Kako deluje penis in zakaj prihaja do težav?
Vaš penis ima dve vlogi: prenašanje urina in prenašanje sperme. V njem so tri cevi: sečnica, ki prenaša urin iz mehurja in skozi penis, ter dve cevi, imenovani corpora cavernosa, ki se napolnita s krvjo, da penis postane pokončen. Vse tri skupaj ovija trda vlaknasta ovojnica, znana kot tunica albuginea. Ko imate spolni odnos, kri, ki teče v vaš penis, naredi penis zravnan in trd, da lahko prodre. Po orgazmu seme nato izstopi skozi sečnico. Ta proces se imenuje ejakulacija.
Peyronijeva bolezen vpliva na obliko in velikost penisa, ne pa tudi na uriniranje ali ejakulacijo.
Kakšne so stopnje Peyronijeve bolezni?
Peyronijeva bolezen ima dve stopnji: akutno in kronično.
Akutna faza: Ta stopnja traja od šest do 12 mesecev. V tem obdobju pod kožo penisa nastane brazgotina, ki povzroči ukrivljenost ali drugo spremembo njegove oblike.
Kronična faza: Brazgotina je v tej fazi prenehala rasti, zato se ukrivljenost penisa ne poslabša. Bolečina v tem času običajno izgine, včasih pa se lahko nadaljuje, zlasti pri erekciji. Lahko se razvijejo tudi erektilna disfunkcija ali težave pri pridobivanju ali ohranjanju trdega penisa.
Kakšna je razlika med Peyronijevo boleznijo in ukrivljenostjo penisa?
Peyronijeva bolezen je ena od vrst ukrivljenosti penisa, ki se pojavi pri odraslih. Nekateri moški se lahko rodijo z ukrivljenostjo penisa, to imenujemo prirojena ukrivljenost. Ne povzroča ga brazgotinsko tkivo in stanje se sčasoma ne spreminja. Morda je opazno šele po puberteti, ko moški začne imeti bolj redne erekcije.
Kdo najverjetneje zboli za Peyronijeva boleznijo? Kateri so dejavniki tveganja?
Več dejavnikov tveganja lahko poveča vaše možnosti, da dobite Peyronijevo bolezen:
Starost: Verjetnost za Peyronijevo bolezen narašča s starostjo.. Pojavi se pri približno 10 do 15 odstotkih moških srednjih let.
Genetika: Če imate bližnjega sorodnika (na primer brata ali očeta) z boleznijo, ste izpostavljeni večjemu tveganju.
Bolezni vezivnega tkiva: Bolj ogroženi so tisti z boleznijo vezivnega tkiva. Primeri teh motenj so Dupuytrenova bolezen, plantarni fasciitis in skleroderma.
Erektilna disfunkcija: Moški, ki imajo s sladkorno boleznijo povezano erektilno disfunkcijo, imajo štiri do petkrat večjo verjetnost za razvoj Peyronijeve bolezni. Včasih je lahko erektilna disfunkcija tudi posledica Peyronijeve bolezni.
Rak na prostati: Moški, ki so bili operirani zaradi raka prostate, so izpostavljeni povečanemu tveganju.
Avtoimunske motnje: Če imate avtoimunsko motnjo, kot je lupus, je večja verjetnost, da boste dobili Peyronijevo bolezen.
Kako pogosta je Peyronijeva bolezen?
Strokovnjaki ocenjujejo, da ima približno šest do 10 odstotkov moških med 40. in 70. letom starosti Peyroniejevo bolezen. Opazili so ga tudi v drugih starostnih obdobjih, vendar je v drugih starostnih skupinah manj pogost. Obstaja teorija, da je dejansko število morda višje, saj se nekateri moški odločijo, da o bolezni ne bodo govorili s svojim zdravstvenim delavcem, drugi pa morda ne bodo dovolj vznemirjeni, da bi poiskali zdravniško pomoč. Če imate pomisleke glede svojega spolnega zdravja, o svojih simptomih obvestite zdravstvenega delavca in se svojega stanja ne sramujte!
Ali Peyronijeva bolezen boli?
Da, Peyronijeva bolezen je lahko boleča. Najpogostejše bolečine so v akutni (zgodnji) fazi bolezni. Vendar se lahko bolečina nadaljuje z erekcijo tudi v kronični fazi. Resnost se razlikuje glede na osebo.
Ali Peyronijeva bolezen zmanjša penis?
Da, Peyronijeva bolezen lahko skrajša vaš penis. Zdravljenje Peyronijeve bolezni lahko poskuša obnoviti dolžino.
Ali Peyronijeva bolezen povzroča erektilno disfunkcijo?
Peyroniejeva bolezen lahko povzroči erektilno disfunkcijo z motnjami v normalnih ventilih za lovljenje krvi, ki so pomembni za doseganje ali vzdrževanje erekcije.
Ali je Peyronijeva bolezen nalezljiva?
Ne. Peyronijeva bolezen ni nalezljiva in ne povzroča drugih bolezni.
Ali Peyronijeva bolezen ovira spolne odnose?
Da, s to boleznijo so lahko spolni odnosi boleči in težavni.
Kaj povzroča Peyronijevo bolezen?
Vzrok za Peyronijevo bolezen ni točno jasen ali znan. Nekateri raziskovalci menijo, da se brazgotina pojavi, ker je bil penis v erekciji poškodovan ali nenormalno upognjen, običajno med spolnim odnosom. Vendar pa se 80 odstotkov moških ne spomni določenega dogodka, ki je povzročil spremembe na njihovem penisu. Te spremembe verjetno nastanejo zaradi majhnih neprepoznanih poškodb, ki se zgodijo med rednimi spolnimi odnosi. Moški s Peyronijevo boleznijo so morda v nevarnosti, da zaradi teh majhnih poškodb oblikujejo preveč brazgotin v primerjavi z moškimi, pri katerih se to stanje ne razvije.
Če imate ožjega družinskega člana s to boleznijo, je večja verjetnost, da boste zboleli. Vsi moški, ki imajo 'poškodbe', ne končajo s Peyronijevo boleznijo, zato je verjetno, da gre za genetske ali okoljske razloge. Prav tako je večja verjetnost za bolezen, če imate določene bolezni vezivnega tkiva, vključno z Dupuytrenovimi kontrakturami ali timpanosklerozo.
Obstajajo tudi zdravstvene težave, ki so bile povezane s Peyronijevo boleznijo. Ni jasno, ali povzročajo Peyronijevo bolezen ali se pojavijo ob ali po njej:
- visok krvni sladkor,
- poškodba medenice,
- težave s celjenjem ran,
- uporaba tobačnih izdelkov,
- avtoimunske bolezni, kot so lupus, Sjögrenov sindrom in Behetova bolezen.
Kakšni so simptomi Peyronijeve bolezni? Kakšni so znaki?
Glavni simptom Peyronijeve bolezni je ukrivljenost penisa. Pod kožo penisa lahko začutite brazgotinsko tkivo (obloge):
- vaš penis je krajši,
- vaš penis je upognjen/ukrivljen,
- izguba obsega, vdolbina ali oblika peščene ure,
- v vašem penisu so zatrdline,
- erekcije so boleče,
- erekcije so mehke ali pa jih sploh ni,
- spolni odnos je težaven ali skoraj nemogoč.
Simptomi Peyronijeve bolezni se lahko razvijejo počasi ali pa do njih pride praktično čez noč. Bolečina pri tej bolezni je običajno blaga in pogosto ne zahteva zdravljenja, vendar se lahko po potrebi uporabijo zdravila. V večini primerov se bolečina sčasoma zmanjša, vendar lahko upognjenost penisa, povezana z brazgotino, ostane problem. Če je upogib dovolj velik, na primer večji od 30 stopinj, lahko krivulja moti spolnost.
Moški s Peyronijevo boleznijo lahko tudi opazi, da to stanje vpliva na njegovo duševno zdravje. Spremembe na penisu lahko povzročijo težave s telesno samopodobo, tesnobo ali celo depresijo. Lahko povzroči napetost v odnosu in na drugih področjih življenja.
Ali lahko Peyronijeva bolezen povzroči neplodnost?
Ne. Peyronijeva bolezen nastane zaradi nastajanja oblog pod kožo vašega penisa. Ukrivi penis, vendar ne vpliva na plodnost. Prav tako ne povzroča težav z uriniranjem ali ejakulacijo.
Ali lahko Peyronijeva bolezen povzroči kri v urinu?
Ne. Kri v urinu ni simptom Peyronijeve bolezni.
Je Peyronijeva bolezen smrtonosna?
Ne. Peyronijeva bolezen spremeni obliko in velikost penisa, vendar ni smrtonosna in ne prizadene preostalega telesa.
Ali lahko Peyronijeva bolezen povzroči težave z uriniranjem?
Ne. Težave z uriniranjem niso simptom Peyronijeve bolezni. Če imate težave z uriniranjem, o svojih simptomih obvestite svojega zdravstvenega delavca.
Kako se diagnosticira Peyronijeva bolezen?
Vaš zdravstveni delavec vas bo vprašal o vsem, kar se je morda zgodilo, preden so se pojavili simptomi, na primer o poškodbi. Ti bodo otipali otrdelo tkivo, ki ga je povzročila bolezen, čeprav je včasih treba opraviti pregled, ko je penis v erekciji. Po potrebi bo uporabljena injekcija, s katero bo vaš penis začasno postavljen v erekcijo za pregled.
Vaš zdravstveni delavec vam lahko priporoči ultrazvok. Ultrazvok bo pokazal, kje je plak, preveril bo kopičenje kalcija in pokazal, kako kri teče v vašem penisu. Ta test lahko vašemu zdravstvenemu delavcu omogoči, da ugotovi, za katere možnosti zdravljenja ste morda primerni.
Katera vprašanja vam lahko pomagajo pri diagnosticiranju Peyronijeve bolezni?
- Kdaj se opazili ukrivljenost svojega penisa?
- Ali ste izgubili dolžino in če ste, koliko?
- Imate težave s spolnimi odnosi?
- V katero smer se je nagnil vaš penis in za koliko stopinj?
- Vas med spolnim odnosom boli?
- Kako močne so vaše erekcije? Imate težave s doseganjem erekcije?
- Ali ima kdo v vaši družini Peyronijevo bolezen ali Dupuytrenovo kontrakturo?
- Katera zdravila jemljete?
- Ali imate kakšne druge zdravstvene težave ali stanja, kot sta sladkorna bolezen ali avtoimunska motnja?
Kako se zdravi Peyronijeva bolezen?
Če imate zelo malo ukrivljenost penisa brez bolečin in težav s spolnostjo, se vam morda sploh ne bo treba zdraviti. Nekateri primeri Peyronijeve bolezni minejo brez zdravljenja. Pogovorite se s svojim zdravstvenim delavcem o tem, katere možnosti so prave za vas.
Ali obstaja zdravilo za Peyronijevo bolezen?
Za Peyronijevo bolezen ni zdravila, vedno pa obstajajo načini, kako je mogoče spremembe na penisu izboljšati. Obstaja veliko različnih načinov zdravljenja, vključno s terapijo raztezanja (trakcija), zdravili in celo operacijami.
Ali obstaja specialist, ki bi ga moral obiskati za pomoč pri Peyronijevi bolezni?
Urologi so specializirani za spolne in urinarne težave pri moških. Specialisti za Peyronijevo bolezen običajno vključujejo urologe, ki so bili dodatno usposobljeni ali imajo strokovno znanje na področju rekonstrukcije genitalij, spolne medicine ali andrologije.
Ali lahko opravim operacijo Peyronijeve bolezni?
Blaga ukrivljenost penisa, ki jo povzroča Peyronijeva bolezen, običajno ne potrebuje zdravljenja. Za moške v kronični fazi, ki želijo najhitrejše rezultate, ali za tiste, ki želijo raven penis, bi bilo morda najbolje, če bi težavo odpravili s kirurškim posegom. Operacija se izvaja samo pri moških, ki jim Peyronijeva bolezen otežuje spolne odnose. Ponudniki zdravstvenih storitev vam lahko naročijo, da počakate, dokler se brazgotina in ukrivljenost prenehata slabšati in boste brez bolečine približno šest do dvanajst mesecev. Operacija se izvaja le v kronični fazi.
Ali obstajajo stranski učinki ali zapleti operacije?
Vse operacije imajo nekatere stranske učinke, ki so na splošno redki. Operacija zategovanja ali krajšanja lahko skrajša penis, povzroči začasne spremembe občutka ali včasih vodi do vozla ali zatrdline, ki jo je mogoče otipati pod kožo. Postopek odstranitve (podaljšanja) brazgotine ima daljše obdobje okrevanja. Tveganja so enaka, le da obstaja večje tveganje za poslabšanje erekcije, ki lahko zahteva tablete ali penilni vsadek. Zato je ta operacija na voljo le moškim z odlično erekcijo. Operacija penilne proteze vključuje tudi tveganja, vključno z okužbo implantata (dva odstotka ali manj), okvaro naprave (15 odstotkov tveganja 10 let po operaciji), izgubo dolžine in drugimi.
Kateri drugi postopki pomagajo pri Peyronijevi bolezni?
Nekateri zdravstveni delavci priporočajo terapijo z udarnimi valovi. To je mesto, kjer so fokusirani, nizkointenzivni elektro šokovni valovi usmerjeni na ploščo. Cilj je zmanjšati bolečino, kar je mogoče doseči tudi z zdravili brez recepta.
Raziskovalci niso našli nobenega dokaza, da lahko udarni val pomaga izboljšati ukrivljenost penisa. To zdravljenje je lahko drago in ga zavarovanje redko krije.
Kaj lahko pričakujem, če so mi diagnosticirali Peyronijevo bolezen?
Če imate Peyronijevo bolezen, imate morda ukrivljen ali upognjen penis, bolečine pri erekciji ali morda težave pri spolnosti. Pomembno si je zapomniti, da ti simptomi morda niso trajni in da Peyronijeva bolezen ne škoduje preostalemu telesu. Ni rakavo. Ne vpliva na plodnost. Obstajajo zdravljenja.
Ne glede na to, ali so vam pravkar diagnosticirali Peyronijevo bolezen ali jo imate že dlje časa, se zavedajte, da boste morali biti potrpežljivi. Čakanje na zdravljenje, ki vam bo pomagalo pri obvladovanju simptomov, je lahko frustrirajoče. Zaradi bolečine je bolezen še bolj frustrirajoča kot tudi vaša nezmožnost spolnega odnosa, če imate resen primer. O svojih simptomih in skrbeh se posvetujte s svojim zdravnikom.
Ali je Peyronijevo bolezen mogoče pozdraviti?
Simptome Peyronijeve bolezni je mogoče izboljšati z različnimi razpoložljivimi zdravljenji. Na žalost nobeno zdravljenje ne more popolnoma pozdraviti Peyronijeve bolezni.
Vizita e-novice
Vir: webmd, healt, my.clevelandclinic
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV