Vizita.si
Izguba las prizadene že skoraj vsakega drugega moškega.

Moško zdravje

Se vam redčijo lasje? Preverite, kako si pomagati!

Katja Benčina
16. 05. 2010 22.02
3

Glavna skrb moških v obdobju od 20 do 40 leta je izpadanje las. Ena najpogostejših oblik pa je androgena alopecija, ko normalne lase nad čelom in ne temenu začnejo nadomeščati tanki in puhasti lasje, lasna linija pa se postopoma prične umikati navzgor.

Izguba las prizadene že skoraj vsakega drugega moškega.
Izguba las prizadene že skoraj vsakega drugega moškega.FOTO: iStockphoto
Lasje so ena najbolj vidnih stvari na našem telesu, zato so še kako pomembni za našo samopodobo. Tako ni nenavadno, da so ljudje pripravljeni plačati na tisoče evrov, da bi obdržali svoje bujne lase. Še posebej se s to tegobo srečujejo moški, plešavost namreč prizadene že skoraj vsakega drugega moškega. Najpogostejša pa je prav androgena alopecija, ki se pri moških lahko prične že v drugem desetletju, pri ženskah pa v tretjem. Lasje na določenih predelih postajajo vse tanjši, krajši, pri nekaterih moških se z leti pojavijo značilno oblikovane pleše. Takšna dogajanja lahko dodatno pospešijo vnetni procesi na lasišču, na primer seboroični dermatitis. Več o tej težavi nam je povedala dermatovenerologinja dr. Metka Adamič.
''Cilj zdravljenja je pri moških tako povečati število terminalnih las na lasišču kot tudi ustaviti nadaljnje procese tanjšanja las in manjšanja lasnih mešičkov,'' pravi dermatovenerologinja dr. metka Adamič.
''Cilj zdravljenja je pri moških tako povečati število terminalnih las na lasišču kot tudi ustaviti nadaljnje procese tanjšanja las in manjšanja lasnih mešičkov,'' pravi dermatovenerologinja dr. metka Adamič. FOTO: Marjan Kokot

 

Zakaj pride do androgene alopecije?

Podrobnosti nastanka androgeno pogojene plešavosti pri moških in ženskah še ni popolnoma pojasnjen. Raziskovalce bega predvsem dejstvo, da moški hormon dihydrotestosteron (DHT) po eni strani vpliva na določenih delih telesa na nastanek močnih temnih (terminalnih) dlak, na drugi strani pa je na lasišču vodi v nastajanje andogeno pogojene plešavosti. Danes vemo, da na določenih prirojeno občutljivih lasnih mešičkih hormon dihydrotestosteron, potuje skozi celične membrane do celičnega jedra in dednega materiala, kjer se veže na t.i. androgene receptorje. Temu sledi aktivacija določenih genov v jedrih celic. Omenjeni geni so odgovorni za nadaljnjo postopno preobrazbo velikega terminalnega lasnega mešička (folikla) v zmanjšan - tako imenovani miniaturiziran – mešiček. V ciklih rasti las, ki sledijo, se trajanje anagene faze aktivne postopno rasti krajša, mešiček postaja vse manjši. Tudi las, ki izrašča iz takšnega mešička, postaja vedno tanjši in vse krajši. Z leti nato plešo prekrivajo le še komaj opazne dlačice. V vmesnem času, ko se lasje na videz redčijo, lahko opažamo na sprednjem in zgornjem delu lasišča lase različne dolžine in raznih debelin – kar je klinično opazno in značilno za androgeno alopecijo tako pri moških kot pri ženskah. Kljub vsem tem dogajanjem pa ostaja gostota lasnih oz. dlačnih mešičkov ves čas enaka, le lasje se spreminjajo, dokler v skrajni obliki (pleši) ne pokrivajo tega dela glave le še nežne tanke dlačice, včasih so opazne le še pore, saj dlake v koži med svojo rastjo ne dosežejo niti več kožne površine. Na kvadratnem centimetru je število lasnih mešičkov enako skozi vso odraslo dobo, le njihov volumen se razlikuje in spremeni se kvaliteta las, ki izraščajo.

Kaj je DHT hormon, kje nastaja?

Dihydrotestosteron je hormon, ki nastaja v koži iz hormona testosterona, ki ga izločajo pri moških testisi, pri ženskah ovariji. Da pride do omenjene spremembe, je potrebna prisotnost encima 5 alfa reduktaze. Ugotovljeno je, da imajo mladi moški in ženske z androgenteično alopecijo povišane nivoje omenjenega encima v koži na nekaterih predelih lasišča. Obenem pa so pri njih opazili tudi večje število receptorjev, ki nase vežejo androgene hormone. Večina strokovnjakov danes meni, da nastajajo različni vzorci plešavosti pri moških in ženskah zaradi tako kvantitativnih razlik v vsebnostih omenjenega encima 5 alfa reduktaze na različnih delih lasišča, kot tudi zaradi različnega števila že omenjenih androgenih receptorjev v celicah lasnih mešičkov na različnih delih lasišča.

V zadnjih letih sta za tovrstno težavo tudi pri nas voljo novejši zdravili, za kateri je znanstveno dokazano, da pospešita rast las v primerih, ko gre za zgoraj omenjeno izpadanje las. To sta Finasterid in Minoxidil. Na razpolago pa je tudi zdravljenje z nizkoenergetskim laserjem (Hair MAX laser comb), ki v večini primerov moške plešavosti deluje ugodno.
V zadnjih letih sta za tovrstno težavo tudi pri nas voljo novejši zdravili, za kateri je znanstveno dokazano, da pospešita rast las v primerih, ko gre za zgoraj omenjeno izpadanje las. To sta Finasterid in Minoxidil. Na razpolago pa je tudi zdravljenje z nizkoenergetskim laserjem (Hair MAX laser comb), ki v večini primerov moške plešavosti deluje ugodno.FOTO: iStockphoto

Kako se stopnjuje androgena alopecija?

Androgena alopecija se pri moških prične z blago razredčenim lasiščem v predelu nad senci, preko tanjšanja in redčenja na predelu nad čelom ter na vrhu glave, pa vse do popolne pleše, pri čemer pa običajno v zatilju in na predelu zaliscev lasišče ostane normalno poraščeno. V nekaterih primerih pa moški opažajo enakomerno tanjšanje las po celotnem lasišču. Vzorec plešavosti, začetek pojava v zgodnjem življenjskem obdobju in prisotnost že omenjenih miniaturiziranih mešičkov v koži lasišča, nam pri moških zadostuje za postavitev diagnoze.

Kakšno je zdravljenje?

Cilj zdravljenja je pri moških tako povečati število terminalnih las na lasišču kot tudi ustaviti nadaljnje procese tanjšanja las in manjšanja lasnih mešičkov. V zadnjih letih sta za tovrstno težavo tudi pri nas voljo novejši zdravili, za kateri je znanstveno dokazano, da pospešita rast las v primerih, ko gre za zgoraj omenjeno izpadanje las. To sta Finasterid in Minoxidil. Obe zdravili vplivata na rastni ciklus las, med seboj pa se razlikujeta po mehanizmu učinkovanja. V tujini se je Finasteridu priključil tudi Dutasterid, ki pa je zaenkrat registriran le za zdravljenje povečane prostate, potekajo pa tudi številne študije na področju zdravljenja plešavosti. V tujini in tudi v našem dermatološkem centru pa je na razpolago tudi zdravljenje z nizkoenergetskim laserjem (Hair MAX laser comb), ki v večini primerov moške plešavosti deluje ugodno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662