Težave s prostato so namreč za marsikoga še vedno nekaj, o čemer noče govoriti na glas. Tako le okrog 20 odstotkov moških, ki že imajo težave, o njih odkrito tudi spregovori. Velikokrat se tako dogaja, da so partnerice tiste, ki moške pripeljejo k zdravniku, kajti moški samoiniciativno ne odidejo k zdravniku. Vendar bolezni prostate niso le preglavica in skrb starejših moških, temveč se lahko težave pojavijo tudi prej, že po 30. ali celo 20. letu starosti. V teh mlajših letih so pogostejša vnetja prostate, ki sicer niso nevarna in so ozdravljiva, so pa lahko zelo neprijetna, medtem ko sta pri starejših moških pogostejša benigno povečanje in rak prostate.
Na to, da se s prostato nekaj dogaja, lahko opozarjajo naslednji znaki:
- pogosto uriniranje;
- boleče ali pekoče uriniranje;
- nočno mokrenje;
- počasno praznjenje mehurja in občutek, da mehur ni povsem izpraznjen;
- slab in prekinjen curek urina;
- pogosto vnetje sečil;
- težave s potenco.
Kaj lahko za svojo prostato naredite že danes?
Veliko boste za svoje splošno zdravje in tudi za zdravje prostate naredili že z zdravim načinom življenja, pravi urolog prof. dr. Andrej Kmetec iz ljubljanskega Kliničnega centra in svetuje: ''Poskrbite za športne aktivnosti, sprehode in seveda tudi za zdravo prehrano. Jejte več zelenjave oziroma zelenjavnih jedi, nekoliko manj mesa in mesnih izdelkov. Te preventivne ukrepe je treba seveda začeti izvajati že v mladosti, čeprav se velikokrat težave pojavijo šele v zrelih oziroma starejših letih.'' Predvsem pa bodite pozorni na svoje telo in v primeru, da opazite težave, ne odlašajte z obiskom zdravnika in se ne sramujte spregovoriti o svojih težavah. V poznejših letih pa ne pozabite tudi na redne preventivne preglede pri urologu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV