Ali prepoznate katerega od spodnjih simptomov:
- izguba las,
- nizek libido,
- nagubana koža,
- erektilna disfunkcija,
- upadanje deleža zdrave mišične mase,
- nizka raven energije,
- nihanje razpoloženja in
- pridobivanje odvečnih kilogramov.
Vse to so simptomi nizke ravni testosterona, o katerih se premalo govori.
Kaj je testosteron?
Testosteron je moški spolni hormon, nujen za fizično in spolno delovanje moških, pomemben pa je tudi za ohranjanje duševnega ravnovesja in spomina ter preprečevanje negativnega razpoloženja.
Več testosterona kot ima moški, močnejši je, bolj mišičast, samozavesten, bolj borben in spolno močan. Dejstvo je seveda, da raven testosterona s starostjo upada. Toda to ne pomeni, da se morate soočiti z vsemi posledicami, ki jih prinaša ta sprememba.
Ta proces lahko bistveno upočasnite in zaživite polno življenje. Na vsebnost testosterona lahko namreč vplivate na povsem naraven način!
Če ste odločeni, da se želite v svojem telesu znova počutiti močne, samozavestne in zdrave, si oglejte tri nasvete, ki vam bodo pomagali narediti prav to.
1. Soočite se s stresom in s svojimi občutji
Stres je žal tesno prepleten z vsemi področji življenja in uničujoče vpliva na testosteron. Stresne situacije so poleg klasičnih, na katere najprej pomislimo, pretirano pitje alkohola, kajenje, pomanjkanje kakovostnega počitka, slabi odnosi, zadrževanje čustev, nabiranje obveznosti, za katere imamo občutek, da jim nismo kos in pogosto uživanje predelane hrane.
Zaradi stresnih situacij telo izloča znatno količino stresnega hormona kortizola, ki je obratno sorazmeren s testosteronom. Višja ko je vsebnost kortizola, nižja je vsebnost testosterona.
Zato skušajte obvladati stresne situacije, sprostite se in izberite telesno dejavnost, ki vas sprošča in vam pomaga znebiti se stresa, nakopičenega čez dan.
2. Poskrbite za gibanje v naravi
Če veliko časa preživite v zaprtih prostorih, je čas, da to spremenite in si zavestno vzamete čas in preživite trenutke na svežem zraku ter se izpostavljate sončnim žarkom. Sončni žarki so namreč odgovorni za tvorbo vitamina D, ki neposredno vpliva na proizvodnjo testosterona. Poskrbite seveda tudi za zaščito.
3. Skrbite za kakovosten spanec
Po raziskavah se pri tistih, ki ne spijo dovolj kakovostno, raven testosterona že po enem tednu zniža za približno 15 odstotkov. Na srečo to ni trajna sprememba, zaskrbljujoče pa je, da se spalne navade večine ljudi vsako leto slabšajo. Spanje motijo pametni telefoni, računalnik, tablica, TV, težki obroki zvečer, pozno odhajanje v posteljo, manj spanja, kot je potrebno, nenehen stres in ostalo.
Ker vsi ti dejavniki ovirajo cirkadiani ritem, ki je tesno povezan s hormoni, telo ne ve natančno, kaj se dogaja in zato ni sposobno proizvesti dovolj testosterona.
Če vaše težave ne izginejo oz. trajajo, dodatno pa opazite slabše počutje in delovanje, vsekakor ne zavlačujte z obiskom zdravnika.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV