Vitamini
Pomanjkanje vitamina A povezujejo z upadom plodnosti in počasnostjo spermijev, zato moški uživajte papriko, oves, korenje, suhe marelice, sladek krompir, špinačo in brokoli.
Vitamin C, ki pozitivno vpliva na gibljivost spermijev, najdete v jagodah, beluših, sadju in rumeni zelenjavi, proizvajanje spermijev in njihovo gibljivost pa lahko izboljšate ne le z uživanjem vitamina C, temveč tudi E in B12, ki sta odlična antioksidanta in ščitita pred prostimi radikali.
Poleg sadja in zelenjave je dober multivitaminski nadomestek odlična zamisel, če imate občutek, da se vaša sperma ne proizvaja v zadostnih količinah in zaužijete premalo vitaminov.
Neustrezne količine cinka lahko povzročijo upad števila spermijev. Naravni viri tega minerala so jajca, puranje meso, ostrige, morski sadeži, bučna semena, govedina, oves, jagnjetina, jogurt, oreščki in ječmen.
Za zdravje in dobro gibljivost spermijev pa je pomemben tudi selen, ki ga najdete v brazilskih oreščkih, rdečem mesu, skuti, perutnini in jajcih.
Likopen
Likopen, svetlo rdeč karoten, ki se nahaja v paradižniku, paradižnikovi omaki, korenju in lubenici, dokazano povečuje število spermijev.
Maščobne kisline
Študije so pokazale, da sperma zdravih moških vsebuje več polinenasičenih maščobnih kislin, še posebej omega-3 in omega-6, kakor sperma neplodnih moških. Najdete jih v orehih in mastnih ribah, kot so sardele, inčuni, sardine in losos.
Folna kislina
Nekateri moški, ki jemljejo prehranske nadomestke folne kisline v kombinaciji s cinkom, imajo kakovostnejšo spermo, ki vsebuje tudi do 70 odstotkov več spermijev. Raziskave so tako pokazale, da nizke vrednosti folne kisline v organizmu povzročajo večje število okvarjenih spermijev s kromosomskimi (genetskimi) abnormalnostmi. Folno kislino lahko zaužijete z zeleno listnato zelenjavo, polnozrnatimi živili, avokadom, fižolom in sadjem.
Pitje zadostnih količin vode tekom dneva preprečuje dehidracijo, ki je eden pomembnejših dejavnikov za povečevanje volumna sperme.
Česa se morate izogibati?
Kemični pesticidi, s katerimi škropijo sadje in zelenjavo, se lahko vpijejo v pridelke in vplivajo na zdravje sperme in plodnost. Zato pred uživanjem svežih pridelkov le-te vedno skrbno operite in sadje po možnosti olupite, še bolje pa je, če jeste organsko in biološko pridelano hrano.
Konzervirana hrana
Bisfenol-A (BPA), kemikalija, ki škodi hormonom in jo najdemo v nekaterih plastikah, naj bi zmanjševala zdravje spermijev, raziskovalci pa predvidevajo, da je v telo največ vnesemo z uživanjem pakirane hrane. Notranja stran številnih konzerv s hrano in pijačo je premazana s smolo, ki vsebuje BPA, še posebej velike količine te kemikalije pa so našli v konzervah, ki vsebujejo kisla živila (sadje, paradižnikove mezge …). Izbirajte torej sveža živila in ustekleničeno pijačo.
Alkohol
Prekomerno uživanje alkoholnih pijač lahko škoduje spermi, zato jih uživajte zmerno, če želite biti plodni in načrtujete naraščaj.
Nasičene maščobe
Raziskovalci domnevajo, da je hrana bogata z mononasičenimi in nasičenimi maščobami škodljiva za spermo, zato si slanino, predelane mesne izdelke, klobase, šunko in maslo privoščite le občasno.
Spermi pa seveda škodujejo tudi nekatera zdravila (opijati, steroidi, citotoksične droge, ki se jih uporablja za zdravljenje raka ...), kajenje, ftalati, ki jih najdemo v plastičnih oziroma vinilnih spolnih igračah in kopalnih zavesah, šamponih in milih, pogoste vroče kopeli in določena oblačila – oprijete spodnjice, še posebej tiste, ki so narejene iz sintetičnih materialov in povečujejo tveganje za neplodnost. Za plodnost in zdravje sperme boste najlažje poskrbeli tako, da boste uživali raznoliko in svežo prehrano ter v življenje vpeljali zdrav življenjski slog.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV