Vizita.si
Strokovnjaki ocenjujejo, da pri nas letno za rakom prostate zboli več kot 800 moških.

Rakave bolezni

Štirje najpogostejši raki pri moških

Eva Doljak
02. 03. 2011 22.49
0

Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Strokovnjaki ocenjujejo, da pri nas letno za rakom prostate zboli več kot 800 moških.
Strokovnjaki ocenjujejo, da pri nas letno za rakom prostate zboli več kot 800 moških.FOTO: iStockphoto
1. Rak prostate

Strokovnjaki ocenjujejo, da pri nas letno za rakom prostate zboli več kot 800 moških, večinoma starejših od 50 let, čeprav se lahko bolezen pojavi tudi pri mlajših. Med simptome, ki lahko kažejo na raka prostate, sodijo: težave z začetkom uriniranja, kar pomeni, da moški poskuša urinirati, a ne more oziroma urin priteče šele po dolgem času, šibek ali prekinjen curek urina, boleče oziroma pekoče uriniranje, pogosto uriniranje, predvsem ponoči, občutek, da mehur ni povsem izpraznjen, težave z doseganjem in vzdrževanjem erekcije, bolečine pri izlivu, kri v urinu ali spermi. Če torej opazite, da se pri vas pojavlja kateri od teh simptomov ali celo več simptomov, se posvetujte z zdravnikom, ki bo s pomočjo digitorektalnega pregleda prostate, ultrazvočne preiskave in določanja tumorskega označevalca PSA v krvi potrdil ali ovrgel sum na raka prostate.

Znaki, ki lahko kažejo na pljučnega raka, so novonastali kašelj, ki ga ni mogoče odpraviti, ali pa poslabšanje kroničnega kašlja, ki je bil prisoten že prej, krvav izmeček, bolečine oziroma stiskanje v prsih, težko dihanje.
Znaki, ki lahko kažejo na pljučnega raka, so novonastali kašelj, ki ga ni mogoče odpraviti, ali pa poslabšanje kroničnega kašlja, ki je bil prisoten že prej, krvav izmeček, bolečine oziroma stiskanje v prsih, težko dihanje. FOTO: iStockphoto
Zgodnje odrivanje bolezni je sila pomembno, kajti v primeru, da je bolezen omejena le na prostato in ni razširjena na okoliška tkiva, je prognoza zelo dobra – delež ozdravljenih bolnikov z nerazširjenim rakom prostate znaša okrog 80 odstotkov. A ne le zgodnje odkrivanje, pomembna je tudi preventiva, ki zajema redno telesno aktivnost, uravnoteženo in zdravo prehrano – strokovnjaki svetujejo dovolj sadja in zelenjave ter nekoliko manj mesa, predvsem rdečega – ter po 50. letu redne letne preglede prostate. Avstralski raziskovalci pa celo trdijo, da med preventivne ukrepe sodijo tudi redni spolni odnosi oziroma ejakulacija petkrat tedensko. ''Tukaj pride v poštev več načinov doseganja izliva – seks z drugo osebo, samim sabo, celo mokre sanje,'' pravi vodja avstralske študije profesor Graham Giles in dodaja: ''S tem se namreč prečistijo kanali, v katerih se pogosto pojavlja rak.''

2. Rak pljuč

Pri nas za rakom pljuč letno zboli približno 900 moških in med najpogostejše dejavnike tveganja še vedno sodi kajenje, čeprav lahko raka na pljučih povzroča tudi izpostavljenost nekaterim drugim substancam, na primer rodonu, azbestu, arzenu, cinku, kadmiju ... Tako je najboljša preventiva v boju proti raku pljuč prav to, da se izognete tako aktivnemu kot pasivnemu kajenju in da se seveda ne izpostavljate za dihala nevarnim substancam. Poleg tega jejte dovolj sadja in zelenjave, še posebej rdeče in rumene. Kajti menda se rak na pljučih redkeje pojavlja pri tistih, ki pojedo več sadja in zelenjave, še posebej rdeče in rumene, ki sta bogati z vitamini A, C in E, medtem ko imajo tisti, ki jedo veliko mesa in živalskih maščob, nekoliko več možnosti, da zbolijo.

Za rakave spremembe na koži je krivo nezaščiteno izpostavljanje močnim in nevarnim ultravijoličnim žarkom.
Za rakave spremembe na koži je krivo nezaščiteno izpostavljanje močnim in nevarnim ultravijoličnim žarkom. FOTO: iStockphoto
In kateri so znaki, ki lahko kažejo na pljučnega raka? Novonastali kašelj ali pa poslabšanje kroničnega kašlja, ki je bil prisoten že prej, krvav izmeček, bolečine oziroma stiskanje v prsih, težko dihanje, hropenje, piskajoče dihanje, lahko tudi občasna hripavost. Težava pa je v tem, da se ti simptomi pogosto pojavijo šele tedaj, ko bolezen napreduje, zaradi česar je v primerjavi z nekaterimi drugimi oblikami rakavih obolenj tudi slabše ozdravljiva. Glede na umrljivost in pogostost pojavljanja pljučnega raka je Slovenija uvrščena v sredino evropske lestvice.

3. Kožni rak

Za kožnim rakom letno zboli približno 800 Slovencev, vendar v to statistiko ni vključen tako imenovan maligni melanom – najbolj nevarna in agresivna oblika kožnega raka, ki je v primerjavi z drugimi kožnimi rakavimi obolenji še vedno razmeroma redka. Za malignim melanomom letno zboli le približno 170 moških. Sicer pa med dejavnike tveganja za rakava obolenja kože sodi izpostavljanje nevarnim ultravijoličnim žarkom, torej bodisi izpostavljanje soncu bodisi sončenje v solarijih. Večja nevarnost za kožnega raka je tudi v deželah, ki so bližje ekvatorju in kjer je moč sonca še toliko večja, ter pri ljudeh z zelo svetlo kožo, kajti v tem primeru je v koži manj zaščitnega pigmenta, ali pa pri tistih, ki so – predvsem v otroških letih – večkrat utrpeli hujše sončne opekline. Preventiva je tako sila preprosta – izogibajte se nevarnim sončnim žarkom, predvsem v tistih delih dneva, ko je sonce najmočnejše, in preden greste na sonce, se vedno namažite z dovolj visokim zaščitnim faktorjem. Izogibajte se solarijem, vsak enkrat na dve leti pa odidite k dermatologu, da vam pregleda tudi pigmentna znamenja. Sicer pa se sami redno opazujte in pregledujte. Če na koži opazite kakršne koli nenavadne spremembe, se posvetujte z zdravnikom.

Med simptomi, ki lahko kažejo na kolorektalnega raka, so tudi driska ali zaprtje, občutek neizpraznjenega črevesja ali polne danke ter kri v blatu.
Med simptomi, ki lahko kažejo na kolorektalnega raka, so tudi driska ali zaprtje, občutek neizpraznjenega črevesja ali polne danke ter kri v blatu.FOTO: iStockphoto

4. Rak debelega črevesa in danke

Rak debelega črevesa in danke je eden najpogostejših vzrokov smrti med rakavimi obolenji. Vsako leto za njim pri nas zboli skoraj 1300 ljudi, od tega umre kar okrog 700 bolnikov s kolorektalnim rakom. Tudi pri tem raku je namreč tako, da se simptomi pogosto pojavijo šele takrat, ko je rak že precej napredoval, simptomi pa se razlikujejo glede na to, v katerem delu črevesja se pojavljajo tumorji. Med opozorilne znake sodijo bolečine ali/in krči v trebuhu, slabost, bruhanje, izguba telesne teža, občutek neizpraznjenega črevesja oziroma polne danke, spremembe pri odvajanju blata, kri v blatu in kot posledica tega lahko tudi slabokrvnost ter z njo povezana utrujenost, vrtoglavica, šumenje v ušesih. Rak debelega črevesja in danke je verjetno posledica deloma dedne nagnjenosti deloma pa vplivov okolja, sicer pa strokovnjaki med dejavnike tveganja uvrščajo tudi kronične vnetne črevesne bolezni, polipe v črevesju in starost, kajti statistike kažejo, da kar 90 odstotkov bolnikov zboli po 50. letu, ter prehrano, v kateri prevladuje pretežno mesna in mastna živila, in nezdrav način življenja s pomanjkanjem gibanja. Če hočete torej zmanjšati tveganje za nastanek kolorektalnega raka, poskrbite za dovolj gibanja in za zdravo, uravnoteženo prehrano s čim manj živalskimi maščobami, jejte živila, bogata z vlakninami, ki so koristna za črevesno floro, ter hrano, ki je vir antioksidantov. Izogibajte se alkoholu in kajenju, kajti tudi to lahko 'zapacka' vaše črevesje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662