Vizita.si
Imate težave s prostato?

Zdravje

Vse, kar o penisu še niste vedeli …

E. D.
15. 01. 2011 23.06
3

O moškem spolnem organu krožijo številni miti. Nekateri so povsem napačni, v nekaterih je nekaj resnice. Kako je torej z njegovim korenjakom – se res lahko zlomi, se res lahko skrči, koliko je pravzaprav povprečna velikost penisa? Preverite!

1. Penis se lahko zlomi

Vendar samo takrat, ko je v pokončnem stanju, torej med erekcijo, sila udarca pa mora biti res precejšnja. Ker je moški spolni organ seveda mišica in nima kosti, ne gre za zlom v običajnem pomenu, temveč se pretrga debeli ovoj v penisu, ki obdaja tkivo, sicer ključnega pomena za doseganje in vzdrževanje erekcije. Do te poškodbe najpogosteje pride pri strastnem spolnem odnosu, lahko pa tudi med pregrobo masturbacijo ali v primeru, da hoče moški na hitro skriti erekcijo, ki je nastopila v neprimernem času, in svoj ud preveč na silo potisne navzdol. Simptomi, ki kažejo na zlom penisa, so rahel pok, ki spremlja poškodbo, kateremu sledi precejšnja bolečina, lahko pa na mestu zloma nastane tudi izboklina ali modrica, moda lahko zatečejo, v samem organu pa se lahko pojavi tudi manjša krvavitev. Če torej sumite, da ste si zlomili penis, nanj takoj položite mrzel obkladek in poiščite zdravniško pomoč. Poškodbo je namreč treba operativno pozdraviti, nato pa penis poviti, jemati protibolečinska in protivnetna zdravila ter se izogibati spolnosti, da se spolni ud pozdravi.

Tudi penis se lahko zlomi.
Tudi penis se lahko zlomi. FOTO: iStockphoto

2. Penis se lahko zmanjša

A brez strahu, kajti zmanjšanje oziroma krčenje penisa je le začasno in k sreči odvisno od prav tako minljivih dejavnikov. Vaš korenjak se lahko zmanjša tudi do pet centimetrov, če ste kopate v mrzli vodi ali če se prhate z mrzlo vodo, tudi če ste dalj časa zunaj, v zelo mrzlem vremenu. Sicer pa je lahko začasno krčenje spolnega uda tudi posledica stresa, utrujenosti, izčrpanosti, naporne spolne aktivnosti (če na primer občujeta večkrat zapored, seks pa traja precej časa), tudi kakšne bolezni.

3. Penis se v erekciji nagiba v eno stran

Ste vedeli, da se penis med erekcijo vedno nagiba v eno stran? Pri nekaterih je ta nagib tako rahel, da ga skorajda ni zaznati, pri drugih je bolj izrazit. A v času erekcije so moški (pa tudi ženske) preveč zaposleni z drugimi 'zadevami', tako da tega verjetno večina še ni opazila. Če torej kdaj vendarle ugotovite, da se vaš korenjak vztrajno nagiba v levo ali desno, se ne prestrašite. S tem ni namreč nič narobe, rahlo ukrivljanje spolnega uda v vzburjenem stanju je pravzaprav povsem običajno. Le v primeru, da bi šlo za tako imenovano Peyronijevo bolezen, bi lahko vse skupaj postalo malo bolj neprijetno – penis se lahko namreč tako močno ukrivi v eno stran, da močno otežuje ali celo onemogoči spolni odnos. Peyronijeva bolezen se sicer redko pojavlja pred 40. letom starosti in se običajno pojavlja družinsko – torej če ima težave oče, obstaja nekaj možnosti, da jih bo imel tudi kateri od njegovih moških potomcev. Gre pa pri omenjenem obolenju za to, da se zaradi kroničnega vnetja vezivno tkivo penisa tako zadebeli, da se spolni ud med erekcijo ukrivi. Vzrok Peyronijeve bolezni še ni znan, strokovnjaki pa pravijo, da bi lahko bila zanjo kriva kakšne predhodna poškodba spolnega uda.

Za motnje erekcije je lahko krivo kajenje.
Za motnje erekcije je lahko krivo kajenje. FOTO: iStockphoto

4. Zaradi kajenja lahko imate težave z erekcijo

Kajenje zoži žile – tudi tiste, ki s krvjo oskrbujejo vašega korenjaka. Lahko se torej zgodi, da vanj ne bo prišlo zadosti krvi in da vas bo v ključnem trenutku pustil na cedilu. Pri erekciji se namreč žile razširijo in ud se napolni z veliko količino krvi – v stanju erekcije je v njem celo do 10-krat toliko krvi kot v nevzburjenem stanju. Če pa so žile, ki so zadolžene za prekrvavitev penisa, zožene, imate lahko težave z doseganjem erekcije.

Penis
Penis FOTO: iStockphoto

5. Penis pogosto povsem spontano otrdi

To povsem drži, kajti erekcija se pogosto dogaja povsem nezavedno in moški nad tem nima nobenega nadzora. Tipičen primer tega je na primer spontana nočna erekcija, ki ni povezana s spolnim poželenjem. Takrat moški namreč spi, njegov penis pa se menda lahko dvigne tudi večkrat na noč. Strokovnjaki pravijo, da imajo moški spontane nočne erekcije vse od zgodnjega otroštva do pozne starosti in da je to pravzaprav eden od znakov, da spolni ud deluje normalno, nemoteno. Če torej vaš korenjak že več mesecev ni spontano otrdel in če imate tudi težave z erekcijo tik pred in med spolnimi odnosi, potem je čas, da se odpravite do zdravnika in odkrijete vzrok za to.

6. Velikost njegovih stopal ne pove ničesar o dolžini vašega korenjaka

Ste tudi vi že kdaj slišali namigovanja, da imajo tisti moški, ki so zelo veliki, majhne penise in obratno – tisti, ki so manjše rasti, naj bi bili bogato obdarjeni? Podobne govorice krožijo tudi o povezanosti velikosti stopal, dlani, celo nosa in velikosti penisa na drugi strani. Vendar so to le gola natolcevanja, pravijo strokovnjaki. Med velikostjo vseh teh telesnih delov in velikostjo vašega korenjaka ni prav nobene povezave.

7. Precej moških uporablja kondome XL

Če ste bili mnenja, da kar veliko moške populacije uporablja kondome, narejene za velike penise, ste se motili. Pravzaprav le majhen odstotek moških zares potrebuje kondome XL ali celo XXL. Večini povsem ustrezajo tiste običajne, povprečne mere kondomov. Sicer pa zadnje raziskave kažejo, da je tista povprečna velikost moškega spolnega uda v neotrdelem stanju nekje med sedem in deset centimetrov. Pa še nekaj so ugotovili raziskovalci – velikost, debelina in oblika penisa se ne deduje, ali povedano drugače, če je spolni ud očeta majhen, to ne pomeni, da bo takšen tudi penis njegovega moškega potomca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662