1. 'Nič mi ni'
Moški menda misel, da bi odšli k zdravniku, najpogosteje preženejo z izgovorom, da z njimi pravzaprav ni nič narobe oziroma da vsaj ni nič resnejšega. 'Saj so samo natrgane vezi, se bodo že zacelile same.' 'Saj je samo majhen izpuščaj, verjetno me je ponoči ugriznil kakšen pajek.' 'Nič zato, če kašljam, me je v avtu napihala klima.' To so pogosti stavki, s katerimi moški na hitro odpravijo svoje zdravstvene težave, ki pa so morda bolj resne, kot se zdi za na prvi pogled. Morda pa je kašelj simptom kakšne alergije, ki se vam lahko, če je ne boste zdravili, še poslabša. Morda kašljate, ker se vam je nenadoma razvila astma. Ali pa imate kakšne druge težave s pljuči. Zato je vsekakor prav, da se – če kašelj traja dlje časa in se ga nikakor ne morete znebiti – vendarle zglasite pri zdravniku.
2. 'Moški znamo potrpeti'
Marsikateri pripadnik močnejšega spola je prepričan, da stokanje in solze pač niso nekaj, kar si pravi moški lahko privošči. Zato stisnejo zobe in tiho trpijo še tako hude bolečine in še tako slabo počutje. Medtem ko ženske pogosto brez zadržkov s svojimi bližnjimi spregovorijo o težavah, ki jih imajo, in celo z najmanjšimi bolečinami oziroma skrbmi odidejo k zdravniku, moški probleme z zdravjem raje zadržijo zase. Celo svoji boljši polovico pogosto ne povedo, da je kaj narobe z njimi. A takšno početje je lahko zelo nevarno, kajti če ste resno poškodovani ali bolni, je treba čim prej začeti z zdravljenjem.
3. 'Prijatelji pravijo, da ni nič hujšega'
Če si med igranjem nogometa, smučanjem, kolesarjenjem, deskanjem na vodi ali katerim drugim športom, ki se ga običajno lotite skupaj s prijatelji, moški kaj naredi, obstaja velika verjetnost, da mu bodo kolegi rekli: 'Ah, saj ni nič hujšega. Le manjša poškodba, ki se bo sama zacelila.' A tudi manjša poškodba ali rana včasih potrebuje zdravniško oskrbo. Morda pa se vam je v rani zataknil kakšen delec peska, stekla ali česa drugega in se vam bo vse skupaj močno gnojilo, če ne bo zdravnik tujkov iz rane odstranil in jih pravilno oskrbel. Če si natrgate ali nategnete vezi, poškodba pa ni pravilno sanirana in zdravljena, boste imeli morda s poškodovanim delom telesa še vrsto let težave. Skratka, včasih se je dobro posvetovati s svojo boljšo polovico, sestro ali mamo, ki je morda nekoliko bolj previdna in morda tudi bolj seznanjena s takšnimi in drugačnimi zdravstvenimi nevšečnostmi, zaradi česar vam bo znala tudi svetovati.
4. 'Nimam časa'
Moški mnogokrat za izgovor uporabijo tudi to, da so preprosto prezaposleni, da bi v nabito polni čakalnici čakali ne pregled, potem pa še ure in ure zapravili za vse potrebne preiskave. Morda pa bi morali čas, ki ste si ga naslednji teden rezervirali za nogometni turnir ali pa partijo pokra s prijatelji, raje porabiti za obisk zdravnika – še posebej, če imate res kakšne zdravstvene težave. Poleg tega vam ni treba k zdravniku teči vsak teden ali mesec, ni vam treba na pregled za vsako malenkost. Nekajkrat letno, ko je to res potrebno, pa nikar ne trmarite, da za pregled nimate časa.
5. 'K zdravniku bom šel, če bo kaj resnično narobe'
Tudi prepričanje, da je čas za obisk zdravnika šele takrat, ko je kaj resnično narobe, je povsem napačno. Le zakaj potem toliko ljudi hodi na kontrolne preglede in takšne ter drugačne diagnostične preiskave? In zakaj bi čakali, da bo res kaj hudo narobe in da bo ravno zato, ker ste tako dolgo čakali, morda celo prepozno? Preventiva je najboljša v boju proti boleznim, zato se na vsake toliko (na primer enkrat na leto ali celo na dve leti) le odpravite na potrebne preiskave. Sploh če ste med ožjimi sorodniki imeli koga, ki je bolehal za kakšno nevarno, morda celo gensko pogojeno boleznijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV