Brade so podobno kot ostali trendi enkrat v modi, drugič ne. Odvisno od časa so moderne najrazličnejše dolžine in oblike z ali brez brkov. Nekateri moški jo celo pustijo rasti popolnoma nenadzorovano, ne da bi se potrudili, da bi jo oblikovali. Kakšna bo vaša brada, je seveda odvisno od vašega okusa in želja, tako je tudi s pričesko.
Iz zdravstvenega vidika ni nič narobe z dotikanjem brade, v bistvu veliko moških dela prav to, ko denimo razmišljajo, malo drugače pa je, če vas brada pogosto srbi. Pomembno je, da v tem primeru poiščete in odpravite vzrok srbenja. Če ukrepi za samopomoč ne pomagajo, ne oklevajte in poiščite mnenje dermatologa!
Težave s kožo na bradi
Dr. Alok Vij, dermatolog na kliniki Cleveland, pojasnjuje, da je za upoštevanje pravil dobre higiene brade in izogibanje srbenju potrebnega malo znanja o dlakah na obrazu.
Dr. Vij meni, da ni veliko moških, ki bi jim stik s hrano razdražil kožo na bradi, je pa prepričan, da bi si morali moški brado dovolj dobro umiti, da odstranijo morebitne ostanke po uživanju hrane. Prav tako pravi, da se resnične težave lahko pojavijo, ko so brade površne, kar lahko povzroči izpuščaje. Kožne celice se namreč z veliko hitrostjo luščijo. Kadar koli se te odmrle celice in olja iz kože združijo z vlago, bakterijami, glivami in različnimi drugimi mikroorganizmi, se ustvarijo idealni pogoji za njihovo razmnoževanje. Dr. Vij je tako opisal nekaj najpogostejših razlogov, zakaj vas lahko srbi brada in kako zdraviti ta stanja.
Suha koža
Hladno vreme ali suh zrak lahko povzročita tudi suho kožo, stanje, v medicini znano kot kseroza. Drugi dejavniki, ki lahko prispevajo k suhi koži, lahko vključujejo nekatera zdravila, šampone in mila. Psoriaza in ekcem, pogosti kožni bolezni, lahko prav tako povzročita suho in srbečo kožo.
Če imate suho kožo, dr. Vij priporoča nanos vlažilne kreme za obraz na brado in razdraženo kožo pod njo. Vlažilne kreme na osnovi olja običajno zagotavljajo večjo hidracijo kot kreme na vodni osnovi.
Vraščene dlake
Če ste si pred kratkim obrili ali uredili brado, se vam lahko pojavijo vraščene dlake. To se zgodi, ko dlaka zraste nazaj v svoj mešiček, kar povzroči vnetje. Čeprav se to lahko zgodi pri vseh telesnih dlakah, so tisti s kodrastimi lasmi (vključno s kodri na bradi) bolj nagnjeni k vraščenim dlakam. Da bi se znebili teh srbečih rdečih mozoljev, dr. Vij predlaga umivanje tega predela kože z blagim čistilom ali celo s pilingom, da odstranite odmrle kožne celice. Poskrbite tudi, da vedno uporabljate čisto britvico in kremo za britje, da zaščitite svojo kožo.
Higiena pri britju je ključna pri negi kože obraza. ''Pomembno je, da uporabite toplo vodo za mehčanje obraznih dlak pred britjem, razmislite o topli, mokri čisti brisači ali topli prhi. Uporabite vlažilno kremo za britje ali gel za obraz in čisto britvico.''
Prav tako hranite brivnik zunaj prhe, da se lahko ta popolnoma posuši med uporabami. Ne pozabite redno menjati britvice. Menjava britvice enkrat na mesec je dobra odločitev za tiste, ki se brijejo pogosto, medtem ko lahko tisti, ki se brijejo redkeje, britvico zamenjajo po daljšem času.
Seboroični dermatitis
Če imate izkušnje s seboroičnim dermatitisom (prhljajem) na lasišču, se bo verjetno pojavilo luščenje in srbenje tudi na vaši bradi. Seboroični dermatitis namreč povzroča gliva pityrosporum ovale, ki jo najdemo povsod. Ne bo povzročila reakcije pri vseh, bo pa odvisno od vaše kože, števila glivic, vašega imunskega sistema in njegove reakcije na glivice.''Če je koža vaše brade rdeča, se lušči in srbi, vam lahko pomagajo šamponi proti prhljaju, ki jih kupite brez recepta,'' predlaga dr. Vij.
Stafilokokne okužbe
Bakterija staphylococcus aureus živi na koži večine ljudi na različnih mestih. Ko imate brado, so pogoji za razvoj stafilokokov zreli zaradi vlage in luščenja kože. Na mestih, kjer je vaša brada daljša, lahko to povzroči folikulitis, saj stafilokok uspeva in povzroča dodatno vnetje. Predel dobro umijte s šamponom in po nasvetu farmacevta uporabite kremo, ki lahko ublaži srbenje. Hudi primeri lahko zahtevajo antibiotike, ki jih predpiše zdravnik. Če so simptomi dolgotrajni ali intenzivni, se obvezno obrnite na osebnega zdravnika ali dermatologa.
Preprečite težave s pravilno nego
Tuširajte se ali kopajte vsaj enkrat na dan ali vsak drugi dan. Ko se ne kopate, si brado obvezno umijte s toplo vodo, svetuje dr. Vij. Za čiščenje brade uporabite dober šampon in kožo zdrgnite, da se prepričate, da milo čisti predel, odstranjuje odmrle kožne celice in odvečne bakterije. Seveda po umivanju brado dobro sperite z vodo.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV