Program sestavljajo terapija z akupunkturo, refleksoterapija, aromaterapija in savnanje, športne dejavnosti in posvetovanje z zdravnico.
Akupunktura pokaže učinek že po štirih do petih urah
Med terapijami je najučinkovitejša akupunktura. Kot pravijo v termah, se z njo zmanjša želja po kajenju, dodatno pa ublaži tudi željo po hrani in nervozo v času krize. Učinek se pokaže že po štirih do petih urah, ko se zmanjša potreba po cigareti, njen okus pa postane neprijeten. Postopek traja 20 minut in je popolnoma neboleč.
Refleksoterapija odvaja strupe iz telesa
Zelo učinkovita je tudi refleksoterapija. Pri njej terapevt spodbuja limfni sistem, da lažje odplavlja iz telesa toksine in druge odvečne snovi. S cigareto namreč v telo vdihnemo ne samo nikotin, ampak še celo vrsto drugih strupenih snovi (arzen, insekticid DDT, aceton, formaldehid itd.). Refeleksoterapija hkrati tudi sprošča in preprečuje nervoze, kar je pri odvajanju še posebno pomembno.
Aromaterapija za lepšo kožo
K izločanju strupov pa pripomoreta tudi savnanje in aromaterapija. “Pri mnogih kadilcih lahko opazimo prekomerno utrujeno in postarano polt. Masaža aromaterapija pa poteka z naravnimi olji, bogati z vitamini, zato neguje in pomladi kožo, eterična olja pa pospešujejo izločanje in razstrupljanje, hkrati je masaža izredno sproščujoča in ublaži stres,“ razlaga Milačova.
Pomembno je veliko gibanja
Strastni kadilci se običajno ne gibljejo veliko, saj imajo zaradi strupov v pljučih težave. Sili jih na kašelj, hitro so zasopli in utrujeni. Večkrat imajo tudi težave s prehladi. Poleg tega imajo višji krvni tlak, so tudi bolj okoreli. Ženske kadilke pa dodatno ogrožata še osteoporoza in prezgodnja menopavza. Vadba dejansko nadomesti škodljive cigarete. “Fizična vadba je odlična metoda za zmanjševanje stresa. Ko kadilec preneha kaditi, prav z vadbo najlažje prebrodi krizo. Poleg tega vadba pospeši metabolizem in izločanje strupov iz telesa,“ pravi osebni trener Tomi Perinčič.
Lahki prigrizki namesto cigarete
“Že 48 ur po prenehanju kajenja se osebi izboljša sposobnost vonja in okusa. Za 20 odstotkov pa se upočasni presnova, zaradi česar ima oseba občutek večje lakote in večjo željo po hrani. Zato je pomembno uživati jedi z nižjo kalorično vrednostjo, a bogato z vlakninami, vitamini, minerali in antioksidanti, saj se s tem prepreči morebitno naraščanje teže in težave s prebavo,“ pravi svetovalka.
Udeleženec programa opazi spremembe že po nekaj dneh v počutju, gibljivosti in zmogljivosti. Po dveh tednih pa do treh mesecev se mu za 30 odstotkov izboljša zmogljivost pljuč. Kašelj se umiri pa štirih tednih. Tveganje za nastanek raka na pljučih ali ustni votlini ter bolezni dihal ali srca in ožilja pa se izenači z nekadilci šele po desetih letih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV