Vizita.si
pohodništvo

Nasmeh zdravju

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke

V.H.
18. 05. 2021 06.00
0

Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Vse prevečkrat zaradi številnih obveznosti zanemarimo tisto, kar je najpomembnejše – sebe – čeprav lahko že majhne spremembe naredijo veliko. Naše telo je ustvarjeno za gibanje in čeprav nas na to opozarjajo z vseh strani, premalokrat to tudi upoštevamo. Pomembno je, da najdemo svojo obliko reakcije, ki nam bo pisana na kožo, saj jo bomo tako lažje vključili v svoj urnik. Vsekakor pa je priporočljivo, da čim pogosteje pobegnete v naravo, kjer se boste zagotovo sprostili in pozabili na vsakdanje skrbi. Med najbolj priljubljenimi oblikami aktivnosti na prostem so na primer tek, kolesarje in hoja, ni pa skrivnost, da imamo Slovenci zelo radi tudi pohodništvo. Še več, mnogi ga imajo kar za naš nacionalni šport, saj imamo čudovite hribe in gore, ki so dostopni vsakomur.

Strastna raziskovalka hribov in gora ter športnica po duši pa je tudi Lidlova ambasadorka Urška Ahac, ki v Lidlovi Vitalnici deli nasvete za aktivno življenje. Na portalu boste poleg nasvetov našli še najrazličnejše vaje in recepte za uravnotežen življenjski slog, s katerimi boste zagotovo tudi sami postali fit. Ne odlašajte, ampak začnite že danes.

Vse prednosti pohodništva

Hoja je pravi balzam za našo dušo, saj deluje protistresno in pomirjajoče, hkrati pa se med njo sproščajo tudi endorfini oziroma serotonin ali hormon sreče. Če želimo izgubiti nekaj odvečnih kilogramov ali oblikovati telo, pa je hoja v hrib ena od najučinkovitejših oblik aktivnosti, saj vpliva na splošno fizično pripravljenost. Z njo bomo učvrstili predvsem mišice nog in zadnjice, obenem pa tudi trebušne in hrbtne mišice. Pripomore k lepši in pokončnejši drži ter usklajenemu gibanju našega telesa. Prav tako omogoča bistveno večjo porabo energije in kisika ter pospešuje srčni utrip, zato krepi tudi srčno-žilni in dihalni sistem. Pri pohodništvu ni nobenih omejitev, saj ne potrebujete nobene posebne opreme, samo primerne čevlje in udobna športna oblačila. 

Brezskrbno na pot 

Najbolje je, da se na pot že prej pripravimo in se tudi pozanimamo o sami destinaciji. Na začetku je bolje, da se odločamo za nižje destinacije. Pri načrtovanju ture preverimo razdaljo, ki jo bomo morali prehoditi, višinsko razliko, težavnostno stopnjo in čas hoje, ki je predviden za izbrano pot. Pri tem pa upoštevajmo tudi svojo pripravljenost oziroma kondicijo, na podlagi katere se lahko odločimo, ali je pot primerna za nas ali ne. Urška Ahac ob tem še poudari, da ne smemo pozabiti, da se bomo po prihodu na cilj morali še vrniti, zato je treba imeti v mislih celotno dolžino naše poti.

 Lidlova ambasadorka Urška Ahac
Lidlova ambasadorka Urška Ahac FOTO: Klemen Razinger

Izbrano destinacijo je treba vsakič znova preveriti, in to še pred odhodom – na primer ali je še kaj snega in podobno. Prav tako pa je treba vedno pogledati tudi vremensko napoved, da se lahko opremimo temu primerno.

Priporočljivo je, da imamo s sabo majico, da se lahko preoblečemo, kakšno jakno, da nas ne prepiha, vodo ter prigrizke. In zakaj se ne bi kar najbolje opremili od a do ž? Oglejte si aktualno Lidlovo ponudbo TUKAJ.

Pohodništvo ima torej ogromno pozitivnih učinkov, zato nimate razloga, da se ne bi bodisi sami ali v družbi odpravili odkrivat številnih kotičkov naše zelene dežele.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650