Vizita.si
Smeh

Nasmeh zdravju

Tako smeh vpliva na naše telo

N.R.A.
10. 05. 2021 06.00
0

Zakaj se smejimo, ko nas nekdo požgečka, in zakaj niso vsi ljudje žgečkljivi? Verjeli ali ne, za tem stojijo znanstvene študije.

Po mnenju znanstvenikov se smeh, ki se pojavi zaradi žgečkanja, popolnoma razlikuje od drugih vrst smeha in če ga želimo razumeti, moramo najprej razumeti, kaj smeh sploh je. Znanost pojasnjuje, da se prvič zasmejemo, ko smo stari približno 3 mesece, dolgo preden sploh spregovorimo. S socialnega vidika naj bi nam smeh služil zato, da drugi vedo, da se želimo z njimi povezati. 

Žgečkanje
Žgečkanje FOTO: Dreamstime

Tako se bo v komunikaciji tisti, ki govori, smejal pogosteje kot tisti, ki posluša, ker na ta način daje znak, da je odprt in topel človek. Otroci se bodo risanki veliko pogosteje smejali, če je prisoten še en otrok, kot če jo gledajo sami, čeprav jo obakrat dojemajo enako smešno. Čeprav se smejimo tudi takrat, ko smo sami, se pogosteje smejimo, ko smo obkroženi z ljudmi.

Zakaj se smejemo, ko nas nekdo žgečka?

Obstaja nekaj povezav med smehom med pogovorom z nekom in smehom, ki se pojavi, ko nas nekdo žgečka. Rezultati študije so pokazali, da bo tak smeh aktiviral področje možganov, imenovano Rolandic Operculum, njegov del pa je odgovoren za obrazne gibe in glasovne reakcije na čustva.

7 presenetljivih načinov, kako se naše telo zdravi samo
Preberi še
7 presenetljivih načinov, kako se naše telo zdravi samo

Toda smeh, ki je posledica žgečkanja, aktivira tudi hipotalamus, del možganov, ki je odgovoren za reakcijo, ki se prebudi, ko začutimo bolečino ali se soočimo z grožnjo. S 'strokovnega' vidika tako razlagajo, da je žgečkanje pravzaprav lahko zelo stresno.

Nekateri znanstveniki celo verjamejo, da dejstvo, da se na žgečkanje odzovemo s smehom, lahko kaže na evolucijsko tehniko preživetja, ki kaže podrejenost osebi, ki nas 'napada', da nas ta ne bi prizadela. Ko boste torej naslednjič koga požgečkali in vam bo ta človek v smehu rekel, da se ustavite, ne mislite, da se smeje iz užitka – smeje se zato, ker nam možgani v takšni situaciji dajejo signal, da je 'dovolj'.

Kakšne funkcije pa ima smeh v našem organizmu?

Kakšna je razlika med ljudmi, ki se veliko smejijo, ki se radi smejijo in med tistimi, ki tega ne počno najraje ali pa tega preprosto niso zmožni? Po mnenju strokovnjakov se ti dve vrsti ljudi precej razlikujeta. Več o tem nam je zaupala tudi zdravnica Simona Repar Bornšek, dr. med. spec. v pretekli oddaji Nasmeh zdravju. Več si lahko pogledate v spodnjem prispevku: 

Oddaja Nasmeh zdravju je na sporedu vsako soboto ob 17.55 na POP TV. Dan prej si boste oddajo lahko vedno ogledali na VOYO. Več o oddaji in koristnih nasvetih bodo gledalci lahko spremljali na tematskem portalu Vizita.si, ki ob strokovnih nasvetih bralkam in bralcem nudi koristne informacije s področja zdravega življenja, dobrega počutja, vsakdanjega gibanja, uravnotežene prehrane, duševnega zdravja in alternativnega zdravljenja.
Smeh
Smeh FOTO: Dreamstime

Dodatni viri: Ordinacija.hr. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662