Vizita.si
Neplodnost

Neplodnost

'Odločila sva se, da otroka ne obdrživa. Nisem vedel, da je bila to moja edina možnost.'

Janja Bračko
30. 10. 2019 13.44
4

"Ko sem imel 22 let, se mi je ''ponesečilo''. Takratna sveža ljubezen je zanosila po enem mesecu najine zveze. Bil sem obupan, strah me je bilo in nikakor nisem bil dovolj zrel, da bi lahko prevzel odgovornost za vzgojo otroka. Četudi sem že imel službo, sva se odločila, da otroka ne obdrživa. Da ni pravi čas, da je prehitro in da si še želiva ''življenja''. Kmalu za tem sva se razšla," nam svojo zgodbo začne pripovedovati zdaj 37-letni M. K. Ter doda, da si je "sicer vedno želel otrok – nekje v daljni prihodnosti. Vedel sem, da jih želim imeti. Ampak pač nekoč ..."

In ko je ta nekoč prišel, ko je spoznal žensko, s katero je želel imeti otroka in si ustvariti družino, je sledilo presenečenje: "Nikakor nama ni uspelo. Ne po enem mesecu, ne po dveh, ne po pol leta, niti po enem letu." Njegova 36-letna partnerica je imela otroka iz prejšnjega zakona in oba sta bila prepričana, da ni nič narobe, da se bo že zgodilo. "Pa se ni," pove sogovornik. "Nikoli nisva slišala za sekundarno neplodnost in nikakor si nisva predstavljala, da sva ravno midva tista, ki sva priložnost – imeti otroka – dobila zgolj enkrat. Partnerica jo je izkoristila, jaz ne," nam zaupa. Po petih neuspelih poskusih umetne oploditve sta se odločila, da bosta odnehala: "Začela sva se zavedati, da smo mi trije dovolj. Predvsem sva se sprijaznila z dejstvom, da nama očitno ''ni usojeno''."

»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«
Preberi še
»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«

M. K.: "Sreča ni vedno v tem, da imamo biološke otroke"

Sogovornik nam zaupa, da je sicer do tega stanja potreboval kar nekaj časa: "Ves čas sem se spraševal: Ali sem naredil napako, da nisem obdržal otroka? Zdaj sem si oprostil in se zavedam, da v tistem življenjskem obdobju otroku ne bi mogel nuditi takšnega otroštva ki si ga zasluži." Zdaj je pomirjen, dodaja: "Predvsem zato, ker sem se začel zavedati sreče, ki jo imam – imam izjemno parterico in imam (ne glede na 'kri') sina, ki mu želim nuditi vso ljubezen, ki jo premorem."

M. K.: »Sreča ni vedno v tem, da imamo biološke otroke«
M. K.: »Sreča ni vedno v tem, da imamo biološke otroke«FOTO: Shutterstock

Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok
Preberi še
Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok

Sekundarna neplodnost

O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost predstavlja kar 60 % primerov neplodnosti. Pogostejša je sicer pri ženskah, tesno povezana pa s starostjo, saj reprodukcijske zmožnosti spočetja po 35. letu strmo padajo. Ginekologinja dr. Cynthia Austin iz Ginekološke klinike v Clevelandu je zapisala, da je razmišljanje, da bo zanositev po prvem otroku preprosta, zelo pogosto, a da to ni vedno res. "Je pa res, da so možnosti ponovne zanositve, če že imate otroka, večje," pravi Austinova, ki je za vse, ki se soočajo s težavami pri zanositvi po prvem otroku, izpostavila šest najpogostejših vzrokov za sekundarno neplodnost. 

Sekundarna neplodnost predstavlja kar 60 % primerov neplodnosti.
Sekundarna neplodnost predstavlja kar 60 % primerov neplodnosti. FOTO: Shutterstock

Možni razlogi nezmožnosti ponovne zanositve

Starost

Dejstvo je, da je starost ženske zelo pomemben faktor, ko govorimo o reprodukcijski zmožnosti spočetja, saj ta po 35. letu starosti hitro peša. "Ženske v srednjih in poznih 30. letih ter starejše se tako pogosteje srečujejo s sekundarno neplodnostjo, saj ima ženska z vsakim letom manj jajčec," pove dr. Austinova in doda, da se "hormonske spremembe in tveganje za oboljenja za različnimi boleznimi prav tako povečajo s staranjem". Tako hormoni kot bolezni pa lahko vplivajo na plodnost.

Kakovost in količina spermijev

Podobno je tudi pri moških. Tako starost kot fizično zdravje in jemanje različnih zdravil v preteklosti lahko vplivajo na kakovost in količino spermijev. Po 40. letu so kakovost, količina in morfologija spermijev veliko slabši. Velikokrat moški tudi pozabijo, da "so testisi zunaj telesa z razlogom," pove dr. Cynthia Austin: "Če so testisi pregreti, bodisi zaradi oprijetih obračil (na primer kolesarske hlače) ali pa uporabe elektronskih naprav, lahko to vpliva na spermo."

Tako starost kot fizično zdravje in jemanje različnih zdravil v preteklosti lahko vplivajo na kakovost in količino spermijev.
Tako starost kot fizično zdravje in jemanje različnih zdravil v preteklosti lahko vplivajo na kakovost in količino spermijev.FOTO: Shutterstock

Policistični jajčniki

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja žensk v rodnem obdobju. Je tudi najpogostejši vzrok neplodnosti (tako primarne kot sekundarne) pri tistih ženskah, ki imajo moten menstrualni cikel.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Preberi še
Prepoznajte znake policističnih jajčnikov

Prekomerna teža in nezdravo življenje

Razlog za spopadanje z izzivi plodnosti je velikokrat tudi prekomerna teža. Pri ženskah lahko dodatni kilogrami prispevajo k inzulinski odpornosti in povišani ravni testosterona, kar lahko zavira ovulacijo. Pri moških pa lahko prekomerna telesna teža vodi do povišanja ravni estrogena, ki vodi do manjšega števila spermijev.

Poskrbeti moramo torej za zdravo telesno težo in zdrav način življenja. Prekomerno pitje alkohola na primer negativno vpliva na zdravje, moti hormonsko ravnovesje in lahko zmanjša produkcijo sperme. "Kajenje pa lahko poškoduje jajčeca in povzroči motnje v ovulaciji pri ženskah," opozarja dr. Austinova in dodaja, da »negativne vplive kajenja občutijo tudi moški, saj raziskave kažejo, da lahko kajenje poškoduje DNK sperme".

Poskrbeti moramo torej za zdravo telesno težo in zdrav način življenja.
Poskrbeti moramo torej za zdravo telesno težo in zdrav način življenja.FOTO: Shutterstock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650