Vizita.si
Spočetje

Neplodnost

Ženske nosečnost odlašajo že v 40. leta

Janja Bračko
29. 05. 2020 10.00
18

"Na žalost nimamo nobene čarobne palčke, s katero bi vplivali na jajčnike, da bi še malo dlje časa producirali kakovostne jajčne celice," je jasna dr. Eda Vrtačnik - Bokal, ki se dnevno srečuje s pari, ki imajo težave z zanositvijo. Kot enega ključnih problemov omenja tudi starost ženske in dejstvo, da pari z zanositvijo odlašajo v vedno poznejše obdobje. Starost ženske je namreč eden ključnih dejavnikov, ki vpliva na možnost zanositve.

Podatki Statističnega urada RS kažejo, da je bila leta 2017 povprečna starost matere pri rojstvu otroka 30,9 leta, povprečna starost moškega pa 33,6 leta. Nosečnost torej prelagamo na obdobje po 30. letu. A prof. dr. Eda Vrtačnik - Bokal, predstojnica Kliničnega oddelka za reprodukcijo UKC Ljubljana, opaža, da se stanje še slabša: "Včeraj, ko sem prišla iz ambulante, sem imela občutek, da odlašajo že do 40. leta. To je pa res zastrašujoče. Praktično sem v eni dopoldanski ambulanti imela pet žensk, ki so bile stare več kot 40 let."

Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok
Preberi še
Vsak šesti par pri nas ne more imeti otrok

"Rezultati po 40. letu strmoglavljajo"

Raziskave kažejo, da se ženske v tridesetih za zanositev povprečno trudijo pet mesecev, pri 40 letih pa kar dvajset mesecev. Tudi ko govorimo o postopkih zunajtelesne oploditve, uspešnost strmo pada s starostjo ženske: kadar so ženske mlajše od 35 let, uspešno zanosi več kot 40 % parov, medtem ko je uspešnost pri ženskah, starejših od 40 let, le še 10-odstotna.

Čarobne palčke ni

Padanje plodne sposobnosti žensk se začne že po 30. letu. Verjetnost zanositve z leti upada, verjetnost neplodnosti pa narašča. Po 35. letu je plodnost že skoraj polovico slabša kot pri 25 letih. Ženska pa ima ne samo manj jajčnih celic, temveč so te tudi manj kakovostne, kar povečuje tveganja spontanih splavov in kromosomskih nepravilnosti ploda.   

"Na žalost nimamo nobene čarobne palčke, s katero bi vplivali na jajčnike, da bi še malo dlje časa producirali kakovostne jajčne celice," opozarja zdravnica.

»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«
Preberi še
»Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid«

Kaj pa, ko jajčec ni več?

Ko jajčec ni več, lahko ženska zanosi le še z darovano jajčno celico.

Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje
Preberi še
Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje
Spočetje
SpočetjeFOTO: Shutterstock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662