15-letna Paige Roffey si je, ko je dobila mesečno perilo, v nožnico vstavila tampon, a štiri ure pozneje je njeno zdravje viselo na nitki. Vsega je bila kriva bakterija, imenovana Staphylococcus aureus – naravno je prisotna v koži, nosu, nožnici, lahko pa vstopi tudi v kri in povzroči zastrupitev. Pride do tako imenovanega sindroma toksičnega šoka, ki ga spremljajo nenaden padec krvnega sladkorja, bolečine v mišicah, driska, bruhanje, povišana telesna temperatura. Vendar pa sindrom toksičnega šoka še zdaleč ni povezan le z menstrualno krvjo in nerednim menjavanjem tamponov, zaradi česar se menstrualna kri ne izloči pravočasno iz telesa, kot mnogi zmotno mislijo. Pravzaprav so takšni primeri ekstremno redki in neobičajni. Pa vendar nekatere raziskave sindrom toksičnega šoka povezujejo prav z načinom rabe tamponov.
Ena od britanskih študij je na primer pokazala, da se s sindromom toksičnega šoka letno sreča le od 20 do 40 Britancev in v povprečno dveh primerih bi lahko obstajala povezava med neprimerno rabo tampona in toksičnim šokom. Hkrati pa strokovnjaki mirijo, da ni nikakršne bojazni, če ženske tampone uporabljajo v skladu s predpisanimi navodili, če si jih v nožnico vstavljajo s čistimi rokami in če jih menjajo na štiri do šest ur. Sicer pa je sindrom toksičnega šoka povezan tudi z infekcijami po kakšnem posegu, ugriz insektov, opeklinami … Prizadene lahko tako ženske kot tudi moške in otroke, je pa precej redek, vendar smrtno nevaren.
A prav v Paiginem primeru je prišlo prav do sindroma toksičnega šoka. Ob prvih znakih zastrupitve jo je sicer mama nemudoma odpeljala do zdravnika, ki je ocenil, da je najstnica dobila virozo, ter jo poslala domov. A ko se je nekaj ur pozneje Paige zgrudila pod tušem, je mama vedela, da je z njo nekaj hudo narobe. Deklico so nemudoma odpeljali v bližnjo bolnišnico. ''Ugotovili so, da ima nevarno znižan krvni tlak in če bi minilo le še malo časa, bi bilo prepozno,'' se grozljivih trenutkov spominja Paigina mama Sarah. ''Več ur so se borili za njeno življenje. Dobila je velike količine infuzije, vreče so kar stiskali z rokami, da bi vse skupaj pospešili.'' Zdravniki so najstnico za dva dni celo spravili v umetno komo, da bi dali njenemu organizmu možnost, da si hitreje opomore, Sarah pa je, ob pogledu na onemoglo hčer, začela razmišljati o najhujšem. ''Sedela sem ob njeni postelji in načrtovala pogreb. Bila sem prepričana, da ji ne bo uspelo.''
Tudi Sarahin partner Michael Clarke se spominja, da so bile ure, ko so čakali, ali si bo Paige opomogla ali ne, najhujše v njihovih življenjih: ''Bilo je grozljivo. Preprosto nismo vedeli, kako se bodo stvari razpletle. Vsi prijatelji so prišli k njej v bolnišnico in mislim, da ji je prav to dalo moči, da se je vrnila k nam.'' Paige si je tako k sreči opomogla in danes živi povsem normalno življenje. Je pa hotela svojo zgodbo deliti s svetom in opozoriti na sicer redko, a smrtno nevarno stanje, ki jo je skoraj stalo življenja. Upa, da bo njena zgodba komu v poduk in da bo s tem komu prihranila agonijo in trpljenje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV