Vizita.si
Ne glede na to, kako podrobno ga je preučila znanost, človeško telo občasno še vedno preseneti.

Zdravje

16 osupljivih dejstev o človeškem telesu

K.P.
05. 09. 2012 08.12
4

Čeprav smo morda še tako prepričani, da o svojem telesu vemo prav vse, nas lahko kljub temu kaka nova informacija nadvse preseneti.

Ne glede na to, kako podrobno ga je preučila znanost, človeško telo občasno še vedno preseneti.
Ne glede na to, kako podrobno ga je preučila znanost, človeško telo občasno še vedno preseneti.FOTO: iStockphoto

1. Kriminalisti, ki zbirajo dokaze na podlagi prstnih odtisov, bi lahko enako počeli na podlagi odtisov jezika. Namreč tako kot ima vsak človek unikaten prstni odtis, ima prav vsak izmed nas tudi unikaten odtis jezika.

2. Strokovnjaki ocenjujejo, da naj bi ljudje vsako uro izgubili približno 600.000 mikroskopsko majhnih delčkov kože, kar letno pomeni približno 0,7 kilograma kože. Do svojega 70. leta starosti naj bi človek tako izgubil slabih 49 kilogramov kože.

Naš nos si lahko zapomni in nam pomaga prepoznati 50.000 različnih vonjav.
Naš nos si lahko zapomni in nam pomaga prepoznati 50.000 različnih vonjav. FOTO: iStockphoto

3. V odrasli dobi imamo manj kosti kot ob rojstvu. Življenje začnemo s preko 300 kostmi, nekatere izmed njih pa se skozi razvoj in staranje tudi sklenejo, tako da ima zdrav, odrasel človek v povprečju le še 206 kosti.

4. Ste vedeli, da na vsake tri ali štiri dni dobite 'nov želodec'? Gre namreč za obnavljanje vrhnje plasti želodčne sluznice, kar je nujen proces zaradi delovanja želodčne kisline, ki bi v nasprotnem primeru sluznico močno poškodovala.

5. Naše tanko črevo je štirikrat daljše od višine povprečno visokega odraslega človeka. Če bi ga zravnali, bi doseglo dolžino do 8 metrov.

6. Če bi svojo kožo pogledali pod mikroskopom, bi se verjetno marsikdo zgrozil. Prekriva jo namreč na milijone bakterij, ki so na srečo večinoma neškodljive.

7. Vsem je dobro poznana šala o tem, zakaj imajo stopala neprijeten vonj. Znanost ta pojav razlaga malce drugače. Enako kot pri pazduhah, je namreč vir slabega vonja stopal prav tako potenje. Eno stopalo ima okoli 250.000 žlez znojnic in te so lahko zelo aktivne.

8. Strokovnjaki so ponudili nov razlog, zakaj je dobro med kihanjem položiti čez usta dlan ali robček. Zrak, ki ga takrat izdihnemo, naj bi namreč dosegel hitrost tudi do 160 kilometrov na uro, kar pošteno razprši mikroorganizme po prostoru.

9. Misel o tem, da bi zaplavali v lastni slini, vsekakor ni prijetna. Vendar sodeč po raziskavah, bi lahko s količino sline, ki jo proizvedemo skozi celo življenje, napolnili kar dva bazena.

Zelo glasno smrčanje lahko povzroči okvare našemu sluhu.
Zelo glasno smrčanje lahko povzroči okvare našemu sluhu. FOTO: iStockphoto

10. 60 odstotkov moških in 40 odstotkov žensk do svojega 60. leta začne smrčati. Povprečno glasno smrčanje doseže moč 60 decibelov, kolikor tudi umirjeno govorjenje, lahko pa izjemno glasno smrčanje doseže tudi moč 80 decibelov, kar se lahko enači z močjo nekaterih svedrov za obdelovanje betona. Takšni podatki sami po sebi ne povedo veliko, je pa zaskrbljujoče dejstvo, da lahko zvok z močjo nad 85 decibelov že povzroča okvare našemu sluhu.

11. Nohti na rokah rastejo hitreje kot nohti na nogah. Nohti na tisti roki, s katero pišemo, naj bi rasli hitreje od nohtov na drugi roki, prav tako pa naj bi hitreje rasli nohti na daljših prstih. V povprečju nam nohti zrastejo od dva do štiri milimetre na mesec.

12. Ni presenetljivo, da imajo dojenčki toliko težav, ko skušajo svojo glavo držati pokonci. Takrat je namreč razmerje človeške glave s telesom 1:4, v odrasli dobi pa 1:8.

13. Kako pomemben je za naše življenje spanec, nazorno pove znanstveno dognanje, da bi brez spanja po enajstih dneh močno ogrozili svoje življenje in po vsej verjetnosti umrli. To pomeni, da bi od pomanjkanja spanca umrli prej kot od lakote, katero bi lahko trpeli več tednov. Idealno je, do da si vsako noč privoščimo od 7 do 8 ur spanca.

Brez spanja bi umrli prej kot brez hrane. Za nas bi bil usoden že enajsti dan nespečnosti, medtem ko bi brez hrane lahko vztrajali več tednov.
Brez spanja bi umrli prej kot brez hrane. Za nas bi bil usoden že enajsti dan nespečnosti, medtem ko bi brez hrane lahko vztrajali več tednov.FOTO: iStockphoto

14. Skupna dolžina žil v človeškem telesu je dobrih 96.000 kilometrov.

15. 5 odstotkov ljudi ima dodatno rebro. Večinoma so to moški.

16. Ženska spolna celica (jajčece) je največja celica v človeškem telesu. Je 175.000-krat težja od moške spolne celice (spermija) , ki je najmanjša celica v človeškem telesu.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602