Vizita.si
image (28)

Novice

Dveletnica ostala brez dlani in stopal

Ni.J.
25. 02. 2011 11.18
10

Starši dveletne Malyie Jeffers tožijo bolnišnico v Sacramentu, saj je njihova malomarnost, ko so otroka pustili čakati na bolnišničnem hodniku, deklico stala dlani in stopal.

2-letno Malyio Jeffers sta starša pripeljal v sacramentsko bolnišnico zaradi močno povišane telesne temperature, vse večje šibkosti, utrujenosti. V bolnišnici se je njeno stanje hitro slabšalo, kljub temu pa so jo zdravniki pustili na hodniku čakati kar pet ur.

Po nekaj urah čakanja na prostega zdravnika Malyia ni mogla več stopiti na svoji šibki nogi. “Ker ni mogla več stopiti na noge, sem jo nosil po bolnišničnih hodnikih in jo kakšno uro in pol držal v naročju," pravi dekličin oče Ryan Jeffers. "Ko smo prišli, so nam zdravniki rekli, da smo naslednji na vrsti. Z ženo sva jim verjela, a ni bilo tako. Po dolgih urah čakanja sem izgubil živce in zvlekel zdravnika na hodnik. Vročina ji je namreč konstantno naraščala.

Ko so zdravniki končno pregledali Malyio, so ugotovili, da njeno stanje zahteva takojšnjo hospitalizacijo. S helikopterjem so jo prepeljali v stanfordsko univerzitetno bolnišnico, kjer so ji diagnosticirali septični šok. Zaradi šoka, do katerega je prišlo zaradi okužbe s streptokokom, so morali deklici amputirati ob nogi od gležnja navzdol, levo dlan in del desne dlani.

V redkih primerih, pri agresivnejših oblikah okužbe z bakterijo streptokok, lahko okužba napreduje v krvni obtok, kjer povzroči zastrupitev in sepso. Sepsa nato lahko povzroči izgubo okončin,“ razlaga pediater dr. Ari Brown iz Austina v Teksasu. “Sepsa namreč povzroči težave s strjevanjem krvi in prekine dotok krvi v okončine, ti deli telesa pa zaradi tega odmrejo.“

Jeffersovi sedaj tožijo bolnišnico in pet zdravnikov na urgenci zaradi malomarnosti. Želijo kompenzacijo, denarno nadomestilo za hčerino preteklo, sedanje in bodoče zdravljenje, ki jih bo stalo kar nekaj denarja. Iz bolnišnice so zaenkrat odgovorili, da je njihova prioriteta vedno skrb za bolnike in njihovo varnost ter da sočustvujejo z Malyio in njeno družino. Dogodka niso komentirali.

Streptokokne okužbe najpogosteje privedejo do visoke telesne temperature in infekcij grla ter kože. Bolniki si običajno opomorejo z nekajdnevno terapijo z antibiotiki, takih bolnikov pa je ogromno. Bolj nevarne kot te pa so okužbe z redkejšo vrsto streptokoka, ki pa se lahko zaključijo tudi s smrtnim izidom.

Okužbe s streptokokom so zelo pogoste,“ razlaga dr. Lucy Pontrelli, direktorica pediatrične infekcijske klinike v Brooklynu. “Težava je v tem, da se ljudje vedno zelo prestrašijo, ko slišijo za streptokok. Vendar moram poudariti, da so okužbe v glavnem benigne in povsem ozdravljive in da do tovrstnih zapletov pride v izjemno malo primerih.“ V primerih, ko je bakterija izjemno invazivna, pa infekcija napreduje zelo hitro, tudi pri povsem zdravih bolnikih, opozarja Pontrellijeva.

Kako torej vedeti, kdaj je nujno potrebna zdravniška pomoč in antibiotiki ne zadostujejo? Brown pravi, da so prvi znaki visoka telesna temperatura, ki nikakor ne upade, letargičnost, neodzivnost in otrplost. Prav tako lahko postane koža na dotik izjemno mehka, opaziti pa je lahko mogoče tudi rdečino, ki se hitro veča in širi. “Osebe s to okužbo so že na prvi pogled videti zelo bolne. In prav to bi morali zdravniki na urgenci takoj opaziti. Razlikovati med zares bolnim otrokom, ki potrebuje takojšnjo pomoč, in otrokom, ki mu ne bo nič hudega, četudi malo počaka,“ še zaključuje Brown.

Malyii so novembra 2010 kirurgi uspešno izvedli amputacije, trenutno pa še vedno okreva v bolnišnici Palo Alto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650