Yasmin Ross ima komaj dvajset let, vendar se je tako mlada že odločila, da si da čim prej kirurško odstraniti svoje prsi in jajčnike. Njeni starši so bili nad njeno odločitvijo presenečeni, sploh ker deluje tako prepričana, vendar po drugi strani razumejo, da jo vodi strah. Yasmin naj bi imela namreč kar 90 odstotkov možnosti, da jo v njenem življenju preseneti rak dojk ter 60 odstotkov možnosti, da se bo morala spopasti z rakom jajčnikov. Potem ko je spremljala, kako se je z rakom dojk borila njena teta, si sama zase tega ne želi.
Če bo Yasmin res izvedla, kar si je zadala, bo v Združenem kraljestvu ena najmlajših pacientk, ki si bo dala prsi in jajčnike odstraniti po svoji želji. Toda trdi, da nima nobenih dvomov, da je pot, ki jo je izbrala, pravilna. "Preprosto povedano, si ne želim dobiti raka, in to je izbira boljše od dveh slabih možnosti," pravi. "Nekatere ženske tvegajo, da raka ne bodo dobile. Morda imajo res srečo in jih ta ne prizadene. Toda moji teti je bila diagnoza postavljena, ko je imela 32 let. Zaradi tega sem sama raje bolj previdna, kajti zdi se mi, da se ta bolezen v moji družini pojavlja čedalje bolj zgodaj. Moj genetik misli, da bi si morala dojke odstraniti najkasneje med 25. in 28. letom. Seveda se nobena ženska ne veseli, da bo ostala brez prsi. Še huje se počutim, ker sem s svojimi zelo zadovoljna. Toda mislim, da je operacija moja edina možnost. Ljudje mi pravijo, da sem zelo pogumna, toda mene je samo strah, da ne bi dobila raka. Zaradi tega mislim, da sem izbrala lažjo pot."
Yasmin je genetsko testiranje opravila, potem ko je njena teta Brenda zaradi raka dojk preminila pri 47 letih, leto dni pozneje je zaradi redkejše moške oblike tega raka preminil tudi njen dedek Frank. Rezultati so pokazali, da je po očetovi strani res podedovala genetski zapis, ki ga strokovnjaki povezujejo z veliko večjim tveganjem za pojav raka dojk in jajčnikov. To jo je tako prestrašilo, da se je odločila za zelo neprijeten poseg, ki bo poleg tega pri njej še dodatno otežen, saj ima Ehlers-Danlosov sindrom, zaradi katerega lahko njeno telo le zelo počasi okreva. Njena koža in tkivo so namreč tako občutljivi, da bo namesto dvanajst tednov po operaciji predvidoma okrevala dvanajst mesecev, medtem ko rekonstruktivnega posega pri njej sploh ne morejo opraviti.Obstajalo bi namreč preveliko tveganje, da vsadki ne bi ostali na mestu in bi poškodovali okoliška tkiva. "Seveda mi ni lahko, da ne bom mogla imeti rekonstrukcije, toda tudi to je boljše, kot da zbolim za rakom." Poleg tega se je odločila še, da si pred odstranitvijo jajčnikov ne bo dala zamrzniti jajčec. Namesto tega bi svoje otroke raje posvojila. Verjetno ji bodo pri tako pomembnih odločitvah morali malo bolj pomagati še starši, toda Yasmin na vse skupaj res gleda neverjetno pozitivno. "Koliko žensk ima morda enako genetsko predispozicijo, vendar tega ne ve. Jaz vsaj lahko nekako ukrepam in mislim, da je to velika sreča."
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV