Komaj šest let stara Cameron McGlashan je z mamico obiskala zobozdravnika, da bi ji ta izpulil dva mlečna zoba. Ko je zobozdravnik zarezal v njene dlesni, je nanjo prenesel okužbo, zaradi katere je deklica skoraj izgubila roko.
“Nekaj dni zatem, ko sva bili pri zobozdravniku, se je začela pritoževati, da jo boli komolec, a sem mislila, da je to posledica kakšnega padca ali udarca,“ razlaga njena mamica Julie. Ker bolečina ni ponehala, temveč se je le stopnjevala, jo je Julie odpeljala k zdravniku. Šele trije obiski na urgenci, več krvnih preiskav in slik ter teden dni v bolnišnici so bili dovolj, da je eden od zdravnikov ugotovil, da ima na komolcu ognojek, ki ga je povzročil osteomielitis oziroma gnojno vnetje kosti.
Preden so zdravniki ugotovili, kaj Cameron povzroča bolečino, je njena kost že začela razpadati. Zdravniki so ji roko tako rešili za las, in sicer s triurno operacijo, do danes pa je Cameron že popolnoma okrevala.
“Šele kasneje sem izvedela, da je lahko posledica vnetja, ki ga je izjemno težko odkriti, tudi amputacija prizadetega dela telesa,“ pravi 48-letna Julie. “Celo slikanje z magnetno resonanco ni odkrilo bolezni. K sreči je eden od zdravnikov videl, da zunanja plast kosti leze proti površju, in ugotovil, za kaj gre.“ Zdravniki menijo, da je do okužbe prišlo ravno pri zobozdravniku, ko je ta zarezal v dekličine dlesni.
Osteomielitis je gnojno vnetje kosti in sklepov. Okužba potuje preko krvi ali se preko rane širi v obkrožajoče tkivo, lahko pa izbruhne tudi v kosti, če je kost zaradi poškodbe izpostavljena bakterijam. Pri otrocih osteomielitis najpogosteje prizadene dolge kosti (stegnenico, nadlaket, podlaket …), pri odraslih pa vretenca. Čeprav je bolezen včasih veljala za neozdravljivo, jo je danes mogoče uspešno pozdraviti – najpogosteje z odstranitvijo odmrlega dela kosti in z močnimi antibiotiki.
Simptomi osteomielitisa vključujejo povišano telesno temperaturo ali mrzlico, bolečino v okuženem predelu telesa, otekanje, občutek toplote in rdečico na okuženem predelu, pri otrocih pa se večkrat pojavi tudi ali razdražljivost ali zaspanost. Lahko pa bolezen izbruhe tudi brez simptomov oziroma so ti taki, da jih je mogoče zamenjati za druga bolezenska stanja. Če imate torej bolečino v kosteh, ki se še stopnjuje, in vročino, obiščite zdravnika. Še posebej, če ste pred kratkim prestali kakršno koli operacijo ali ste utrpeli poškodbo.
Osteomielitis povzročajo streptokoki, bakterije, ki jih najdemo na koži ali v nosu tudi pri zdravih ljudeh. Te bakterije lahko vstopijo v kost preko krvnega obtoka, z bližnje infekcije, ki je posledica poškodbe ali operacije, ali z neposredno okužbo pri odprtem zlomu ali operaciji.
Človeške kosti so večinoma odporne na okužbe, zato do okužbe ne pride kar tako. Dejavniki, ki povečujejo tveganje, so poškodbe in ortopedske operacije, če ste jih prestali pred kratkim, težave s krvnim obtokom (še posebej pri diabetesu in boleznih perifernih arterij), ste bili pred kratkim intubirani ali jemljete mamila, ki jih je treba jemati intravenozno.
Zapleti, ki lahko nastanejo pri okužbi, so osteonekroza oziroma odmiranje kosti, septični artritis, kar pomeni, da se okužba razširi na bližnje sklepe, pri otrocih pa je lahko ovirana rast (če se osteomielitis razvije na stegnenici, je lahko ta noga kasneje krajša od druge). Če se pri okužbi razvije tudi odprta rana, iz katere teče gnoj, je obkrožajoča koža izpostavljena večjemu tveganju, da se bo na njej razvil rak kože.
Zdravljenje osteomielitisa običajno obsega jemanje antibiotikov in kirurško odstranitev odmrlih delov kosti. Biopsija kosti bo najprej potrdila, katera bakterija je povzročila okužbo, na podlagi tega pa bo zdravnik določil, kateri antibiotiki vam bodo najbolje pomagali. Najverjetneje jih boste prejemali intravenozno, torej preko vene, to pa običajno traja približno šest tednov. Stranski učinki uživanja antibiotikov so običajno slabost, bruhanje in driska.
Če je okužba huda in močno razširjena, antibiotiki morda ne bodo dovolj, zato bo moral posredovati kirurg. Kirurški poseg lahko vključuje drenažo, odstranitev dela okužene kosti in tkiva ali amputacijo prizadete okončine.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV