Vizita.si
Računalnik

Novice

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo

N.R.A.
14. 01. 2025 04.34
0

Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Tehnologija in sključena drža

V študiji, ki so jo izvedli raziskovalci z Univerze v Chicagu, so ugotovili, da nenehno gledanje v mobilne telefone in računalniške zaslone povečuje pojav t. i. 'sključene drže'. Ta pogost problem, pri katerem se z vratom in hrbtom prekomerno nagnemo naprej, povzroča kronične bolečine in napetosti v vratu, ramenih in zgornjem delu hrbta.

Raziskava je pokazala, da se položaj vratu, ko smo nagnjeni nad napravo, lahko sčasoma spremeni v deformacijo, ki vpliva na celotno telesno držo. Dolgotrajna izpostavljenost tem položajem vodi v prekomerno napetost, ki povzroča bolečine in poškodbe hrbtenice.

Kako preprosto uvesti pravilno držo v vsakdanje življenje?
Preberi še
Kako preprosto uvesti pravilno držo v vsakdanje življenje?

Povezanost znižane telesne drže z zmanjšanjem produktivnosti

Druga raziskava, ki je bila izvedena na Univerzi v Southamptonu, je analizirala povezavo med tehnologijo in produktivnostjo na delovnem mestu. Ugotovili so, da so zaposleni, ki večino dneva preživijo v sedečem položaju, zaradi slabe drže nagnjeni k povečani utrujenosti in zmanjšani produktivnosti.

Slaba drža zaradi dolgotrajnega sedenja pred računalnikom vodi do večje utrujenosti in večjega občutka fizičnega nelagodja, kar negativno vpliva na njihovo sposobnost koncentracije in izvedbe nalog. Poleg tega povečana telesna napetost povečuje tveganje za dolgotrajne težave z mišično-skeletnim sistemom.

Drža
DržaFOTO: iStock

Vpliv sedečih navad na razvoj slabe drže pri mladostnikih

Nova študija, objavljena v reviji Journal of Adolescent Health, se je osredotočila na vpliv tehnologije na telesno držo pri mladostnikih. Proučevali so, kako dolgotrajno sedenje pred zasloni vpliva na telesno držo mladostnikov in ugotovili, da so mladostniki, ki preživijo več kot pet ur na dan pred zasloni, večkrat izpostavljeni težavam s slabo telesno držo.

Raziskovalci so ugotovili, da dolgotrajno sedenje z nagnjenim telesom lahko vodi v razvoj deformacij, kot je ukrivljenost hrbtenice (skolioza), kar se lahko nadaljuje v odraslo dobo. To je še posebej problematično v obdobju rasti, ko so kosti in sklepi še vedno v razvoju.

Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?
Preberi še
Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?

Uporaba pametnih naprav in povečana napetost v hrbtu

Raziskava, izvedena na Univerzi v New Yorku, je analizirala vpliv pametnih telefonov in drugih prenosnih naprav na telesno držo. Študija je pokazala, da dolgotrajno držanje naprav v rokah vodi do povečane napetosti v zgornjem delu hrbta in ramenih, kar povzroči slabo držo in bolečine.

Telesna drža pri uporabi pametnih telefonov in drugih naprav je pogosto nepravilna, saj ljudje nagnemo vrat in hrbtenico, da dosežemo zaslon. To povzroči prekomerno napetost v mišicah, kar lahko vodi v kronične bolečine, še posebej pri tistih, ki preživijo več ur na dan z uporabo teh naprav.

Tehnologija
TehnologijaFOTO: Shutterstock

Igranje video iger in vpliv na telesno držo

Raziskovalci s Kitajske so preučevali vpliv dolgotrajnega igranja video iger na telesno držo mladih igralcev. Ugotovili so, da dolgotrajno igranje video iger pogosto vodi do povečanega tveganja za razvoj "videoigralčeve drže", ki vključuje ukrivljenost hrbta in nepravilno poravnavo vratu.

Igranje video iger, še posebej tistih, ki zahtevajo dolgotrajno sedenje in fokusiranje na zaslon, negativno vpliva na mišično ravnovesje in telesno držo. Dolgotrajno sedenje v napačnem položaju povečuje tveganje za mišične in sklepne težave ter lahko povzroči dolgotrajne poškodbe.

Zato ne bi smeli uporabljati telefona, ko sedite na školjki
Preberi še
Zato ne bi smeli uporabljati telefona, ko sedite na školjki

Virtualna resničnost (VR) in telesna drža

V raziskavi, objavljeni v Journal of Virtual Reality, so preučevali vpliv uporabe virtualne resničnosti (VR) na telesno držo. Čeprav VR tehnologija ponuja številne koristi, raziskava opozarja, da dolgotrajna uporaba VR naprav povzroča napetosti v vratu, hrbtu in ramenih, saj uporabniki pogosto sedijo ali stojijo v napačnih pozah.

Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?
Preberi še
Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?

Uporaba VR naprav za daljše časovno obdobje lahko pripelje do težav s telesno držo, saj zahtevajo nenaravne položaje telesa. Telesna napetost in slaba drža sta še posebej izraziti pri uporabnikih, ki niso dovolj fizično aktivni, da bi kompenzirali tovrstno obremenitev telesa.

'Slišite' svoj telefon tudi, ko ne zvoni? To je lahko slab znak
Preberi še
'Slišite' svoj telefon tudi, ko ne zvoni? To je lahko slab znak

Tehnologija je prinesla mnoge prednosti, a njen vpliv na naše telo in držo ni zanemarljiv. Sedenje, nagnjeno gledanje zaslonov in dolgotrajna uporaba elektronskih naprav so postali nekateri glavni dejavniki, ki prispevajo k slabši telesni drži. Pomembno je, da prepoznamo te nevarnosti in sprejmemo preventivne ukrepe, kot so redne vaje za krepitev telesne drže, prekinitev dolgotrajnega sedenja in uporaba ergonomskih naprav. S tem bomo zmanjšali tveganje za poškodbe in izboljšali kakovost življenja.

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 687