Ko sem se danes zjutraj iz toplega doma odpravila v službo, sem najprej z grozo opazila zamrznjena stekla na avtomobilu. ''Joj,'' sem pomislila. ''A res ne more biti že konec te zime?'' Pa se v resnici šele začenja …
Na dan sem privlekla dobro staro strgalo, začela z vnemo praskati led, na lepem pa – bum! Da, spodrsnilo mi je. Z nogami sem skoraj naredila 'špago', z rokami pa sem se za las ujela za rob avtomobila. Najprej sem pogledala okoli sebe, ali me je kdo videl, nato pa se sestavila in pobrala s tal. Pa na tleh ni bilo ne luže, ne kupa zmrznjenega snega – samo cesta, posuta z ledenimi kristalčki. Verjetno nisem edina, ki se mi je danes zjutraj to zgodilo, je pa res, da sem jo dobro odnesla – brez zloma, zvina, modric … Le z rahlimi bolečinami v zapestju in rami.
Na žalost pa jo mnogi odnesejo veliko slabše, predvsem starejši ljudje. Kako bi se lahko zaščitila pred padcem? Z nekaj previdnosti verjetno … No, pa sem se le odločila pobrskati po internetu, poiskati nasvete, kako se izogniti nadaljnjim padcem in zdrsom, ki lahko človeka močno poškodujejo, marsikdaj pa spravijo tudi v zadrego.
Nekje na internetu sem zasledila nasvet, naj spremljamo lokalne vremenske novice – pa saj vem, da je zunaj mraz! No, pa me to le ni toliko streznilo, da bi si obula primerne čevlje. Svetujejo zimske škornje z rebrastim in gumijastim podplatom. Saj se da kupiti take lične, seksi … Zasledila sem tudi nasvet, da si zjutraj obuješ 'funkcionalne' čevlje, v službi pa se preobuješ v lepše. Ampak ne, jaz sem danes raje obula športne copate z gladkim podplatom. Pametno, mar ne? No, morda pa me je današnji padec le spametoval.
A ste vedeli, da za hojo po zamrznjenih površinah obstaja posebna tehnika hoje? Kratki koraki, s katerimi lažje ohranjamo ravnotežje, poleg tega pa svetujejo tudi hojo s prsti rahlo obrnjenimi navzven, saj naj bi se tako povečala stabilnost. Slišati je logično, a kdo pomisli na kaj takega, ko se zjutraj z napol zaprtimi očmi odpravlja v službo, šolo, trgovino … Jaz očitno ne. Glede na to, da mi je zdrsnilo, ko sem čistila prednje steklo na avtomobilu, ko sem prehajala z nogami v rahel ovinek, pa sem očitno pozabila tudi na to, da se na ledenih površinah ne dela ostrih zavojev na ovinkih, temveč je pot priporočljivo rahlo podaljšati in se na ta način izogniti zdrsu.
No, upam, da se me bo današnji padec 'prijel' in bom v prihodnje previdnejša. To pa svetujem tudi vam. Če torej še enkrat povzamem, se padcem in zdrsom lahko izognite na sledeče načine:
– nosite primerno obutev ali pa uporabite posebne nastavke, nekakšne dereze za čevlje, ki si jih pričvrstite na obutev;
– na poledenelih in drsečih površinah delajte kratke korake, prste pa obrnite rahlo navzven in tako povečajte svojo stabilnost;
– nosite očala, da boste videli morebitne nevarnosti, ki prežijo na vas (zamrznjene luže, sneg, 'kristalčki' na tleh, poledica …);
– če je le možno, ostanite doma in ne izzivajte svoje usode na pločnikih;
– redno telovadite, tudi če ste starejši, saj vadba okrepi mišice, izboljša gibljivost, koordinacijo in ravnotežje, ki ga boste ob zdrsu še kako potrebovali;
– ob sebi imejte mobilni telefon, da boste lahko poklicali pomoč, če se vam nesreča pripeti nekje, kjer ni nikogar in se sami ne morete dvigniti;
– naj se vam ne mudi – bolje je hoditi počasi in previdno ter rahlo zamuditi, kakor hiteti in pristati na urgenci;
– če ste starejši in za hojo uporabljate palico, ne pozabite, da mora biti palica ustrezno opremljena – obložena z gumo in podobnimi materiali, ki preprečujejo zdrse.
Upam, da vam bodo nasveti koristili, če imate še kakšnega pa kar na plan z besedo! Vsak nasvet prav pride – tudi meni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV