Vizita.si
Slepič, ki se nahaja med debelim in tankim črevesjem, je koristen v boju proti številnim boleznim.

Novice

Ali res potrebujemo vse organe?

S.C.
23. 01. 2012 08.07
11

Mandlji se kronično vnamejo in lahko povzročijo resne težave, z modrostnimi zobmi so prav tako same preglavice, da ne govorimo o nevarnosti vnetja slepiča. Ali to morda pomeni, da organov, katerih funkcije niti ne poznamo, preprosto ne potrebujemo?

Lepi in negovani nohti so odraz zdravega in urejenega človeka.
Lepi in negovani nohti so odraz zdravega in urejenega človeka.FOTO: iStockphoto

Michael Behe, profesor biokemije na univerzi v Pensilvaniji, pojasni: "Če ne poznamo funkcije določenih organov, to še ne pomeni, da v našem telesu ne igrajo nobene vloge. Nekoč je veljalo zmotno prepričanje, da so nekateri organi le ostanki drugih, ki so z evolucijo izgubili svoje funkcije. Dolgoletne raziskave pa so pokazale, da ima vsak organ v telesu svoj pomen in igra pomembno vlogo pri normalnem delovanju človeškega organizma."

Slepič, ki se nahaja med debelim in tankim črevesjem, je koristen v boju proti številnim boleznim.
Slepič, ki se nahaja med debelim in tankim črevesjem, je koristen v boju proti številnim boleznim. FOTO: iStockphoto
Slepič

Govorimo o 6 do 10 centimetrov dolgem izrastku, ki se nahaja na prehodu med tankim in debelim črevesjem, najdemo pa ga lahko tudi v mali medenici ali celo pod jetri. Najpogosteje ga označujejo za zakrnel organ, medicinska literatura pa mu ne pripisuje nobenega bistvenega pomena. Raziskave zadnjih petih let pa so pokazale, da je slepo črevo izjemno koristno v boju proti številnim boleznim, saj je skladišče dobrih bakterij, ki se lahko naselijo znotraj črevesja in preprečujejo prebavne motnje, kot je driska. Limfne celice v slepiču so učinkovita obramba pred okužbami, seveda pa lahko kljub koristnosti človek normalno živi tudi brez slepiča. Nekateri imajo prirojeno odsotnost slepega črevesa, lahko pa ga tudi operativno odstranijo brez kakršnih koli stranskih učinkov. Vnetje nastane zaradi svetline slepiča, kar se kaže v bruhanju, bolečinah v predelu žličke in v desnem spodnjem delu trebuha, izgubi apetita ali povišani telesni temperaturi.

Modrostni zobje

Modrostni zob je zadnji v zobni vrsti in zadnji tudi izraste. Zaradi neugodne lege in pomanjkanja prostora je njegova rast pogosto ovirana, kar povzroča številne težave, na podlagi katerih se zobozdravnik odloči, ali je zob priporočljivo odstraniti ali ne. Z modrostnimi zobmi lahko nepredelana živila prežvečimo bolje, kot če jih ne bi imeli, res pa je, da je hrana današnjega časa skoraj v celoti predelana in zato ne spodbuja normalnega razvoja zob. Zanimivo je, da še vedno obstajajo nekatere kulture, kjer uživajo povsem nepredelano hrano in so jim modrostni zobje v veliko pomoč pri žvečenju, s tem pa ostajajo tudi zdravi in trdi.

Mandlji

Mandlji ali nebnice so limfatično tkivo na obeh straneh žrela in so pravzaprav zelo pomembni v boju proti nekaterim boleznim. So namreč učinkovita zaščita pred virusi in bakterijami ter preprečujejo okužbe zgornjih dihalnih poti. Vsi limfni organi sodelujejo pri proizvodnji limfocitov, ki so ključni za zdrav imunski sistem. Kadar mandlji otečejo, so boleči in otežujejo požiranje hrane.

Z modrostnimi zobmi in mandlji imamo same težave.
Z modrostnimi zobmi in mandlji imamo same težave. FOTO: iStockphoto

Vnetje pogosto spremljata vročina in mrzlica, bezgavke v vratu so povečane, na otip pa mehke in boleče. Včasih je bilo izrezovanje mandljev precej pogosto, pravzaprav gre za enega najstarejših kirurških posegov, danes pa zdravnik predlaga operacijo le v primeru, kadar gre za motnje dihanja, govora ali obstaja sum za rakavo obolenje.

Mezinček na nogi

Čeprav mali nožni prstek ni najpomembnejši v primerjavi z ostalimi, igra veliko vlogo pri ohranjanju ravnotežja. Medtem ko hodimo ali tečemo, se naše stopalo prilagaja podlagi, tako da spreminja smer in obliko. Živci, ki se nahajajo v nožnem mezinčku, pošiljajo signale v možgane in s tem uravnavajo gibanje. Res je, da bi lahko hodili normalno tudi brez njega, vendar bi bili nekoliko manj stabilni.

Trtica

Trtica, znana kot ostanek zakrnelega repa, ki je gibljivo pritrjena na križnico, je sestavljena iz treh do petih vretenc in sestavlja spodnji del hrbtenice. Pri odraslem človeku se nato vretenca spojijo v eno kost. Na videz morda nima nobenega pomena, toda v resnici povezuje različne mišice, vezi in kite ter zagotavlja podporo okoliških tkiv in organov. Pomembna je tudi za podporo v sedečem položaju, še posebej, ko se nagnemo nazaj.

Nohti

Zanimivo je, da so nohti edini del roke, ki nima živcev, kar seveda ne pomeni, da niso uporabni, ravno nasprotno. So namreč opora in zaščita nežnih in občutljivih vrhov prstov. Prav tako so nadvse priročni, ko je treba recimo olupiti pomarančo, razrešiti vozel, pobrati drobtinice, si razčesati lase ali se popraskati. Če dobro premislimo, bi v vsakdanjem življenju imeli brez njih kar nekaj težav. Seveda ne smemo zanemariti estetskega pomena nohtov, če so negovani, so namreč čudovit okras naših rok. Kako že pravijo? Lepo negovane roke in lepi nohti so ogledalo zdravega in urejenega človeka.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650