Najnovejša ameriška študija, ki so jo opravili kalifornijski znanstveniki, kaže, da imajo tisti, ki uspavala uživajo, kar štirikrat večjo možnost za prezgodnjo smrt kot drugi. Povprečna starost udeležencev raziskave, teh je bilo 10.500, je bila 54 let, pri čemer so ugotovili, da imajo tisti, ki so predpisana uspavala jemali v večjih količinah, kar 35 odstotkov večjo možnost, da zbolijo za rakom.
Študija je trajala dve leti in pol, predpisana uspavala pa so med drugim vsebovala benzodiazepine, barbiturate in sedative.
Benzodiazepini
Benzodiazepini so skupina anksiolitikov, učinkovin, ki lajšajo strah in tesnobo. Gre za skupino zdravil, ki se najpogosteje zlorabljajo. Med drugim blažijo krče, vplivajo na relaksacijo mišic in jih pogosto predpisujejo kot uspavalo ter za zdravljenje anksioznosti. Imajo pa tudi kar nekaj slabih lastnosti. Pri dolgotrajnem uživanju zmanjšujejo reakcijski čas posameznika, povzročajo zasvojenost, v velikih odmerkih pa tudi depresijo dihalnega centra.
Barbiturati
Barbiturati so derivati barbiturne kisline in ne soli ali etri, kot nakazuje ime. Več desetletij so veljali za najučinkovitejše uspavalno sredstvo, v zadnjem času pa so jih zaradi številnih negativnih učinkov izpodrinile varnejše učinkovine. Prevelike količine namreč lahko povzročijo blokado dihanja, že krajše jemanje pa telesno in duševno zasvojenost.
Sedativi
Sedativi so zdravila, ki pomirjajo oziroma povzročajo sedacijo. V možganih spreminjajo odgovor na zaznave in imajo zato pomirjujoči učinek. Uporabljajo jih za zmanjšanje zaskrbljenosti, vendar zmanjšujejo tudi REM spanje, torej spanje brez sanj, povzročajo zmedenost in odvisnost.
Med raziskavo je bilo ugotovljeno, da so imele osebe, ki so prejemale od 18 do 132 odmerkov posameznih sredstev vsako leto po 4,6-krat večje tveganje za smrt od posameznikov iz kontrolne skupine, ki niso uživali uspaval. Tudi samo 18 odmerkov je dovolj, da je tveganje za prezgodnjo smrt večje za 3,5-krat.
Na podlagi teh ugotovitev je ekipa kalifornijskih znanstvenikov izračunala, da je v ZDA zaradi uporabe uspavalnih sredstev leta 2010 umrlo od 320.000 do 507.000 ljudi. Ocenjujejo, da uspavala uživa povprečno deset odstotkov Američanov, v nekaterih predelih Evrope pa je ta odstotek celo še višji. Nekatere starejše študije pa so uspavalna sredstva celo povezovale s povzročanjem prometnih nesreč, padci, prenajedanjem in čirom na želodcu.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV