Pacienta je treba čim prej postaviti na noge. ’’Pacient že naslednji dan po operaciji takoj prične z razgibavanjem v postelji, s poskušanjem posedanja in tisti, ki so bolj zdravi, bolj fit, lahko že naslednji dan po operaciji vstanejo in začnejo hoditi s pomočjo opore,’’ pove dr. Kristan. Podobno je bilo tudi pri Alojzu, pri katerem so z operacijo obdržali kost, jo naravnali in fiksirali z vijaki. Glede na tip zloma se lahko odločijo tudi za protezo kolka. ’’Pri zlomih v predelu vratu stegnenice se odločimo za endoprotetično operacijo, ko vstavimo protezo kolka. Proteza kolka je lahko delna proteza, ko zamenjamo samo zgornji del stegnenice, ali pa popolna proteza kolka, ko zamenjamo tudi medenični del kolka,’’ doda.
Ne glede na operacijo pa zaradi zloma kolka še vedno umre slaba petina poškodovancev. ’’Predvsem zaradi populacije pacientov, ki je vedno starejša in vedno bolj bolna,’’ pove dr. Kristan. Dr. Cimerman pa dodaja: ’’Star človek je tako specifičen, da ga ne more zdraviti samo kirurg. Ima ogromno bolezni in temu se reče ortogeriatričen pristop – to pomeni, da poškodovanca starostnika obravnava veliko specialistov.’’ Temu so ta teden namenili tudi posebno izobraževanje – a če so v bolnišnici pripravljeni, opozarja Cimerman, je država na področju rehabilitacije in negovalnih bolnišnic za starejše poškodovance popolnoma zaspala.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV