Vizita.si
imate revmatoidni artritis? Potem najverjetneje ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo!

Novice

Artritis ščiti pred Alzheimerjevo boleznijo?

Ni.J.
24. 08. 2010 08.58
0

Trpite za revmatoidnim artritisom? Kakor trdijo ameriški znanstveniki, to pomeni, da ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo. Preverite, zakaj.

imate revmatoidni artritis? Potem najverjetneje ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo!
imate revmatoidni artritis? Potem najverjetneje ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo!FOTO: iStockphoto
Pri osebah z revmatoidnim artritisom imunski sistem proizvaja napadalne beljakovine, vključno z beljakovino GM-CSF. Ta beljakovina naj bi ščitila pred razvojem Alzheimerjeve bolezni, pravijo ameriški znanstveniki. To je pokazala raziskava na miših, ki so bile brez spomina in so se nato s pomočjo te beljakovine bolje odrezale na preizkusih.

Do sedaj je že znano, da se je Alzheimerjeva bolezen redkeje pojavljala pri ljudeh z revmatoidnim artritisom, a so strokovnjaki menili, da je to posledica jemanja nesteroidnih protivnetnih zdravil.

Preizkusi na miših uspešni

Najnovejše teste so opravili na floridski univerzi. V študijo so bile vključene miši s spremenjeno gensko zasnovo in so imele podobne težave s spominom, kakor ljudje z Alzheimerjevo boleznijo. Ena skupina miši z motnjami spomina je prejemala beljakovino GM-CSF, druga skupina miši pa ni prejemala ničesar. Po 20 dneh terapije so se miši, ki so jih zdravili z beljakovino, bolje izkazale na preizkusih za preverjanje spomina in sposobnosti učenja. Bolne miši, ki jih niso zdravili z beljakovino pa so imele pri preverjanjih še vedno iste težave.

Raziskovalci sklepajo, da beljakovina privlači tako imenovane mikroglijske celice iz perifernega krvnega obtoka okoli možganov, ki imajo nalogo, da ščitijo živčne celice osrednjega živčevja. Te celice nato napadajo značilne pege, ki se oblikujejo pri ljudeh z Alzheimerjevo boleznijo. Mikroglija je namreč neke vrste 'zbiralec nesnage' v našem telesu, ki potuje v poškodovane ali vnete predele v organizmu, da jih 'očisti' toksičnih substanc.

V možganih miši z Alzheimerjevo boleznijo, ki so jih zdravili z GM-CSF, so znanstveniki opazili tudi več kot 50-odstotno zmanjšanje beta amiloidov, substanc, ki tvorijo pege pri osebah z Alzheimerjevo boleznijo. Raziskovalci pa so pri zdravljenih miših opazili tudi nenadno povečanje v številu živčnih povezav v možganih, kar naj bi bil po njihovem mnenju tudi razlog za izboljšanje sposobnosti pomnjenja.

Na dobri poti do zdravila za Alzheimerjevo bolezen

Naša odkritja ponujajo odlično razlago, zakaj bolniki z revmatoidnim artritisom ne zbolevajo za Alzheimerjevo boleznijo,“ pravi dr. Huntington Potter, ki je vodil raziskavo. Umetno, sintetično obliko beljakovine GM-CSF je zaenkrat mogoče najti le v obliki zdravila Leukine. Zdravilo se uporablja za zdravljenje raka pri bolnikih, pri katerih je potrebno povečati število imunskih celic in je zaenkrat odobreno s strani ameriške administracije za hrano in zdravila. “Naša študija pa sedaj narekuje preizkus zdravila Leukine tudi za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni in ne le raka,“ dodaja dr. Potter.

Zdravilo Leukine, ki ga uporabljajo za zdravljenje raka, naj bi pomagalo tudi bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo.
Zdravilo Leukine, ki ga uporabljajo za zdravljenje raka, naj bi pomagalo tudi bolnikom z Alzheimerjevo boleznijo.FOTO: iStockphoto

Pozitivni preizkusi na miših bi pomenili korak naprej pri iskanju zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, nato pa bo potrebno zdravilo preizkusiti še na ljudeh. “Zaenkrat še nismo 100-odstotno prepričani, če lahko GM-CSF pomaga ljudem z Alzheimerjevo boleznijo. To bodo dokončno potrdile dodatne preiskave,“ je povedala dr. Susanne Sorensen, ena od glavnih raziskovalk. “Dejstvo je, da je zdravilo Leucine že preverjeno na ljudeh, vprašanje je le, če pomaga tudi pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo.“

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650