Vizita.si
Aspartame

Novice

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno

Vizita.si
29. 06. 2023 15.30
0

Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Po poročilih naj bi priljubljeno umetno sladilo, ki se uporablja v tisočih izdelkih po vsem svetu, vključno z dietno kokakolo, sladoledom in žvečilnimi gumiji, razglasilo za možno tveganje za nastanek raka pri ljudeh.

Raziskovalna veja Svetovne zdravstvene organizacije za raka, Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), je izvedla pregled varnosti aspartama in bo objavila uradno poročilo naslednji mesec.

Pripravlja se, da bo sladilo označilo kot 'morebitno rakotvorno za ljudi', je v četrtek poročal Reuters. To bi pomenilo, da obstaja nekaj dokazov, ki povezujejo aspartam z rakom, vendar so omejeni. IARC ima dve resnejši kategoriji, 'verjetno rakotvorno za ljudi' in 'rakotvorno za ljudi'.

Priporočilo temelji na ugotovitvah sistematičnega pregleda razpoložljivih dokazov, ki kažejo, da uporaba NSS ne prinaša nobenih dolgoročnih koristi pri zmanjševanju telesne maščobe pri odraslih ali otrocih. Rezultati pregleda kažejo, da lahko dolgotrajna uporaba NSS povzroči morebitne neželene učinke, kot so povečano tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, kardiovaskularne bolezni in umrljivost pri odraslih.

Aspartame
AspartameFOTO: AdobeStock

Odločitev IARC, ki je bila dokončana v začetku tega meseca po sestanku zunanjih strokovnjakov skupine, je namenjena oceni, ali je nekaj potencialno nevarno ali ne, na podlagi vseh objavljenih dokazov. Ne upošteva, koliko izdelka lahko oseba varno zaužije. 

Vendar so podobne sodbe IARC v preteklosti za različne snovi vzbudile zaskrbljenost potrošnikov glede njihove uporabe, privedle do tožb in pritiskale na proizvajalce, da poustvarijo recepte in zamenjajo z alternativami. To je privedlo do kritik, da so lahko ocene IARC zavajajoče za javnost.

JECFA, odbor Svetovne zdravstvene organizacije za aditive, prav tako letos pregleduje uporabo aspartama. Njihov sestanek se je začel konec junija, svoje ugotovitve pa naj bi objavil na isti dan, ko bo IARC objavil svojo odločitev – 14. julija.

Od leta 1981 JECFA trdi, da je aspartam varen za uživanje v sprejetih dnevnih mejah. Na primer, odrasel človek, ki tehta 60 kg, bi moral vsak dan popiti od 12 do 36 pločevink dietne gazirane pijače, odvisno od količine aspartama v pijači, da bi bil ogrožen. Nacionalni regulatorji, vključno z Združenimi državami in Evropo, so se s tem mnenjem zelo strinjali.

Tiskovni predstavnik IARC je dejal, da so bile ugotovitve odborov IARC in JECFA zaupne do julija, vendar je dodal, da se 'dopolnjujejo', pri čemer zaključek IARC predstavlja ''prvi temeljni korak k razumevanju rakotvornosti''. Odbor za aditive 'izvaja oceno tveganja, ki določa verjetnost pojava določene vrste škode (npr. raka) pod določenimi pogoji in stopnjami izpostavljenosti'.

Vendar pa se industrija in regulatorji bojijo, da bi lahko zadrževanje obeh procesov ob približno enakem času povzročilo zmedo, glede na pisma ameriških in japonskih regulatorjev, ki jih je videl Reuters.

Aspartame
AspartameFOTO: AdobeStock

''Vljudno prosimo oba organa, da uskladita svoja prizadevanja pri pregledu aspartama, da bi se izognili kakršni koli zmedi ali pomislekom v javnosti,'' je v pismu namestniku direktorja WHO z dne 27. marca zapisala Nozomi Tomita, uradnica japonskega ministrstva za zdravje, delo in socialno skrbstvo. 

Odločitve IARC imajo lahko velik vpliv. Leta 2015 je njegov odbor sklenil, da je glifosat 'verjetno rakotvoren'. Leta pozneje, čeprav so drugi organi, kot je Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), temu nasprotovali, so podjetja še vedno čutila posledice odločitve. 

Odločitve IARC so bile deležne tudi kritik, ker so sprožile nepotreben preplah zaradi snovi ali situacij, ki se jim je težko izogniti. Pred tem je delo čez noč in uživanje rdečega mesa uvrstil v razred 'verjetno rakavih' ter uporabo mobilnih telefonov kot 'verjetno rakavih', podobno kot aspartam.

Aspartam že leta obsežno preučujejo. Lansko leto je opazovalna študija v Franciji med 100.000 odraslimi pokazala, da imajo ljudje, ki uživajo večje količine umetnih sladil, vključno z aspartamom, nekoliko večje tveganje za raka.

Sledil je študiji inštituta Ramazzini v Italiji v začetku leta 2000, ki je poročala, da so nekateri raki pri miših in podganah povezani z aspartamom.

Vendar pa prva študija ni mogla dokazati, da je aspartam povzročil povečano tveganje za nastanek raka, zato so se pojavila vprašanja o metodologiji druge študije, vključno s EFSA, ki jo je ocenila.

Regulatorji, ki so pregledali vse razpoložljive dokaze, so odobrili uporabo aspartama po vsem svetu, veliki proizvajalci hrane in pijače pa že desetletja branijo svojo uporabo te sestavine. IARC je dejal, da je v junijskem pregledu ocenil 1300 študij.

Navedba aspartama kot možne rakotvorne snovi naj bi spodbudila nadaljnje raziskave, so povedali viri blizu IARC, ki bodo agencijam, potrošnikom in proizvajalcem pomagali priti do trdnejših zaključkov.

Verjetno pa bo tudi znova sprožilo razpravo o vlogi IARC, pa tudi o varnosti sladil na splošno.

Prejšnji mesec je Svetovna zdravstvena organizacija objavila smernice, v katerih potrošnikom svetuje, naj za uravnavanje telesne teže ne uporabljajo sladil brez sladkorja. Smernice so povzročile razburjenje v prehrambeni industriji, ki trdi, da so lahko koristne za potrošnike, ki želijo zmanjšati količino sladkorja v svoji prehrani. 

Viri: WHO, nhs.uk, reuters, & theguardian

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859