Za skrivnostne otoke, dolgo nenaseljene še danes pravzaprav ne vemo kdo točno jih je odkril oz. kdo je na njihova tla stopil prvi. Prej neposeljene Azore so menda poznali že v 14. stoletju. Nekateri trdijo, da so jih prvi odkrili portugalski mornarji dobrih sto let pred Kolumbom, drugi pa, da jih je zanesljivo odkril tudi kralj Alfonz V.
Ime Azori, zvenijo kot prestižna destinacija, a jih množični turizem v nasprotju s sosednjo Madeiro še ni odkril
Domačini masovnega turizma niti ne želijo, saj je njihova želja ohraniti neokrnjeno naravo, ohraniti svoje bogastvo. Azori so poimenovani kot najboljša destinacija za trajnostni turizem in ostajajo dobro varovana skrivnost Evrope, kjer je obiskovalec nagrajen s prijaznostjo in pristnostjo domačinov, neokrnjeno naravo, nizkim cenami in ležernostjo vsakdana. Lokalne restavracije, ki jih ni prav veliko ponujajo bogato izbiro jedi, za katere si je potrebno vzeti čas, kot to znajo prebivalci Azorov. Okusa po slastni hobotnici, tuni in drugih morskih sadežih, različnih sirih, vinu in lokalnih sladicah ne pozabimo hitro. Počasen ritem življenja, ki ga narekuje preživljanje s kmetijstvom, živinorejo in ribištvom lahko vsak hip spremeni nemirna geološka narava otokov, ki se kaže s številnimi potresi in vulkanskimi izbruhi.
Vsi otoki so vulkanskega izvora, nastali po izbruhih ognjenikov na Srednje atlantskem hrbtu ali v njegovi neposredni bližini. Vzhodna in osrednja skupina sta na samem hrbtu, zahodna otoka Flores in Corvo pa sta geološko že del ameriške celine, saj sta nastala na vzhodnem obrobju Severnoameriške plošče. Posledice vulkanskega delovanja so vidne v post vulkanskih pojavih: vrelcih vodne pare, žveplenih in blatnih vrelcih, manjših gejzirjih in izvirih tople ali vroče vode ter globokih kraterjih oziroma kalderah ter jezerih. Vulkansko kamnino obiskovalec opazi že iz letala, številne otoške hišice so zgrajene iz bazalta.
Skrivnostnim, rajskim portugalskim otokom sredi oceana pravijo tudi Havaji Evrope, a predstavljajo mnogo več. Unikatni preplet kultur in neokrnjene narave, kjer se domačini radi pošalijo, da njihov tempo življenja narekuje vreme. Namreč vsak dan ima štiri letne čase in tako kot se spreminja vreme, so različni tudi otoki. Vsak otok, svet zase. Poleg uradnih imen vsak otok nosi ime po eni izmed barv in enem izmed svetnikov.
Pod Palmo obiščemo 4 azorske otoke:
São Miguel – zeleni otok
Turistično najbolj obiskan je največji in glavni otok - otok São Miguel.
Glavno mesto Ponta Delgada velja za prestolnico Azorov. Čudoviti črno - beli mozaiki z naravnim kamnom tlakovane ulice in trgi ter tipična arhitektura hiš, zgrajenih iz naravnega bazaltnega kamna so posebnost mesta. Le streljaj od mestnega središča, si na robu mesta lahko ogledamo nasade ananasa, ki veljajo za simbol Azorov. Slastni sadeži potrebujejo kar dve leti, da dozorijo v posebnih steklenjakih. Njihov aromatični vonj in okus je nepozaben in skoraj ni primerljiv s sadežem, ki ga kupujemo v naših trgovinah. Poleg nasadov ananasa so za otok značilni tudi edini evropski nasadi čaja. Samo še dve tovarni danes pridelujeta azorski zeleni in črni čaj. Sao Migel, pogosto spominja na prizore iz filmov Gospodar prstanov.
Faial - modri otok
Faial je po velikosti primerljiv z otokom Flores in velja za najbolj zahodno točko Evrope, saj otoka zahodne skupine Flores in Corvo ležita že na ameriški tektonski plošči. V prijetnem pristaniškem mestecu Horta se srečajo svetovni morski popotniki, ki pred izplutjem na pristaniška tla za srečo pri plovbi narišejo zanimive barvne slike. Zgodbe, ki jih mornarji radi pripovedujejo v pristanišču, nas hitro popelje v čas piratov in mogočnih ladijskih flot, ki jim je bil Faial zadnja postojanka na poti proti novemu svetu. V zgodbah pogosto omenjajo, da v globinah ob obali Faiala leži največ potopljenih ladij in njihovih zakladov.
Predvsem zaradi modrih hortenzij, ki množično cvetijo v poletnih mesecih, otok imenujejo tudi »Modri otok«.
Pico – sivi otok
Otok, na obiskovalca naredi poseben vtis. Veličastni preplet visokih vulkanskih vzpetin z najvišjim portugalskim vrhom (Pico, 2.351 m), jezera v kraterjih, nasadi agrumov in banan, vinogradi ter pogled na moder ocean in dva sosednja otoka Faial in Sao Jorge je nepozaben. Vrh Pica je pogosto zavit v oblake, a z malo sreče smo vsaj nekajkrat v dnevu nagrajeni s pogledom na zgornji del stožca. Ponos Pica je vinorodno območje, ki je od leta 2004 zapisano na seznam Unescove kulturne dediščine. Prvi naseljenci so kot prve kulture zasadili prav trto in žita. Izkazalo se je, da kljub zimskim rušilnim viharjem trte preživijo le, če jih obdajo s kamnitimi bazaltnimi zidovi, ki so še danes na otoku. Pogled na vinograde je unikaten, česa takšnega na svetu ne najdemo. Izgubimo se v poplavi vinogradov in črno - rdečih hišic ter mlinov na veter.
Terceira – lila otok
Med vsemi otoki velja za najbolj tradicionalnega in prežetega s praznovanji, posebnost je tudi tek pred biki. To je tako imenovana tourada a corda – bikoborba z vrvjo. Na stotine gledalcev sedi na zidovih ali balkonih, stoji pred vhodnimi vrati ali skozi okna opazuje mlade moške, ki izzivajo bike, nato pa spretno bežijo pred živalmi.
Zadovoljne krave, srečamo povsod po otoku, pa naj si bo to zjutraj ali ob sončnem zahodu, ob lepem ali slabem vremenu. Pašnikov različnih oblik ki, so ločeni z vulkanskimi kamni in spominjajo na mozaik, se obiskovalec enostavno ne more nagledati. Živo zelena barva trave, majhne cvetlice, mah na kamnitih ograjah, črno - bele krave in modrina neba vabijo obiskovalce na številne razgledne točke.
Otok skriva svoje lepote tudi v notranjosti; pravljični gozdovi z orjaškimi cedrami, povsem zakrijejo nebo, podzemne vulkanske jame, ki jih je ob nastajanju otokov za seboj pustila lava in so danes kot nalašč urejene za obiskovalce. Jame sicer nimajo kapnikov, imajo pa vulkanske rove, ki omogočajo pogled v notranjost vulkanov in so povsem drugačne od nam znanih kraških jam. Najbolj znani jami za obisk sta Algar do Carvão in Gruta do Natal.
Potepanje po Azorih se je priložnost odmakniti od vsakdanjega vrveža in hitenja. Uživati in sprostiti se v neokrnjeni naravi in miru. In da ne bo pomote, Azori nikakor niso dolgočasni, večini obiskovalcem ostanejo v spominu za celo življenje. Narava na vseh otokih je tako čudovita, da osupne vsakogar in večkrat pusti brez besed. Ni pomembno na kateri otok se podamo, na vsakem delu otoka najdemo svoje čudovite skrite kotičke.
Da bodo barve Azorov in spomin na preplet zelene in modre še dolgo po vrnitvi domov z nami, moramo s potovanja prinesti bazaltno zapestnico Azorov s perlami v barvah devetih otokov.
Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK
TURISTIČNA AGENCIJA PALMA – vodeno potovanje na AZORE, letalo iz Ljubljane, trije zagotovljeni odhodi: 16. maj (posebno letalo), 24. julij in 13. november (posebno letalo).
Vrhunski program s posebnim letalom, kjer obiščemo kar 4 otoke, letalo pa nas spremlja ves čas poti.
Naročnik oglasa je Palma