Vizita.si
bakerjeva cista medicofit

Novice

/ Oglas

Bakerjeva cista – Zdravljenje s sodobno fizioterapijo

PR
03. 08. 2023 05.00
0

Občutite bolečino pod kolenom zadaj? Niste prepričani, ali gre za bakerjevo cisto? Berite dalje in se prepričajte!

Bakerjeva cista ali poplitetalna cista je bolezensko stanje, pri katerem se napolni bursa s tekočino pod kolenom zadaj. 

Gre za sklepno tekočino, ki se praviloma nahaja znotraj sklepnega prostora in kadar se prične kopičiti ter odtekati iz kolena nastane Bakerjeva cista.

Najpogosteje nastanejo kot posledica sekundarnih težav s kolenom, kot so osteoartritis, ratrganina meniskusa, revmatoidni artritis ali vnetje kolenskega sklepa. 

Pacienti z Bakerjevo cisto občutijo simptome, kot so bolečina pod kolenom zadaj, oteklina, vidna izboklina/bula pod kolenom zadaj in občutljivost na dotik

Ali ste vedeli, da se Bakerjeva cista pogosteje pojavi pri ženskah kakor moških?

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit je razdeljeno v štiri faze, ki med seboj povezane: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in postrehabilitacijski program.

Kako vas v kliniki Medicofit vodijo od Bakerjeve ciste do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu kolenu povrnejo polno moč si preberite v nadaljevanju. 

Kako nastane Bakerjeva cista?

Bakerjeve ciste se razlikujejo od velikosti majhnega graha do večjih velikosti, ki povzročajo občutek nelagodja in omejijo gibanje. 

Bakerjeva cista se razvije, kadar se odvečna sinovialna tekočina (ki se nahaja znotraj kolenskega sklepa) prične nabirati v "vrečki"/poplitealni bursi na zadnji strani kolena. 

Bakerjeva cista
Bakerjeva cistaFOTO: Arhiv naročnika

Poplitealna bursa je povezana s kolenskim sklepom preko majhnega kanala, ki omogoča, da se sklepa tekočina dovaja in odvaja iz sklepa. Kadar se poruši delovanje sistema se prične kopičenje tekočine in posledično nastane cista. 

Ali ste vedeli, da ločimo dve vrsti Bakerjevih cist? Primarna Bakerjeva cista se pojavi na obeh zdravih koleni pri otrocih medtem ko se sekundarna Bakerjeva cista pojavi zaradi poškodbe sklepa oziroma degenerativnih sprememb. 

Simptomi 

Najpogostejši simptomi Bakerjeve ciste se razlikujejo od stopnje intenzivnosti pri vsakemu pacientu. 

- Bolečina pod kolenom zadaj,

- Oteklina,

- Vidna bulica,

- Občutek nelagodja,

- Občutek povečanega pritiska za kolenom,

- Omejena gibljivost,

- Ruptura (redko).

Vzroki nastanka Bakerjeve ciste 

Bakerjeva cista ali poplitealna cista se tipično razvije kot sekundarna posledica bolezni kolena, ki povzročijo povečano proizvodnjo sklepne tekočine ali zavirajo njeno odtekanje iz sklepa. 

Najpogostejši vzroki za nastanek Bakerjeve ciste so:

- Raztrganina meniskusa 

- Vnetje kolenskega sklepa

- Poškodba hrustanca

- Revmatoidni artritis

- Osteoartritis

Bakerjeva cista
Bakerjeva cistaFOTO: Arhiv naročnika

 Kdaj je Bakerjeva cista nevarna?

Bakerjeva cista sama po sebi ne predstavlja nevarnosti vendar v določenih primerih prihaja do zapletov, ki zahtevajo nujno medicinsko pomoč.  Nujno je potrebno obiskati zdravnika, kadar pride do:

- Rupture Bakerjeve ciste (kadar cista poči in prične tekočina uhajati v preostala tkiva, kar povzroči hudo bolečino, oteklino in težavo s hojo).

- Okužbe (Redko pride do okužbe ciste vendar se to odraža v obliki hude bolečine, rdečine, otekline in vročine),

- Globoka venska tromboza (Simptomi GVT sovpadajo z določenimi simptomi Bakerjeve ciste zato je nujen obisk zdravnika, kadar se pojavi huda bolečina v mečih, oteklina okoli kolena, toplota in rdečina).

Celostno zdravljenje Bakerjeve ciste

Začetek celostnega zdravljenja Bakerjeve ciste v kliniki Medicofit predstavlja specialna fizioterapevtska diagnostika, ki jo izvede fizioterapevt diagnostik. 

Na podlagi diagnostičnega poročila se pripravi individualni program celostnega zdravljenja in prične se izvajati akutna fizioterapija.

Po akutni fizioterapiji nastopi postakutna kineziološka faza rehabilitacije, kateri sledi postrehabilitacijski program

Diagnostika

Specialni diagnostični postopek in klinična ocena se pričneta s poglobljeno anamnezo (uvodnim pogovorom), kjer vas fizioterapevt diagnostik vpraša o času trajanja simptomov, morebitnih prisotnih drugih bolezni in oceni bolečine. 

Fizioterapevt diagnostik vam obrazloži specialistični izvid, ki ga prinesete s seboj oziroma v primeru, da ga prinesete s seboj. 

Klinični pregled se prične z inspekcijo in palpacijo kolena, kjer se preveri prisotnost otekline, prisotnost zakrčenosti, občutljivosti na dotik in barva ter temperatura kože. Diagnostik aktivno išče prisotnost oziroma znake vnetja ali nestabilnosti sklepa.

Izvedejo se meritve pasivne gibljivosti v kolenu, kjer gib izvede diagnostik in ga izmeri ter meritve aktivne gibljivosti, kjer gib izvede pacient sam.

Izvedejo se meritve mišične moči, ki prikažejo rezultate o morebitnih deficitih v delovanju mišic.

Zdravljenje Bakerjeve ciste
Zdravljenje Bakerjeve ciste FOTO: Arhiv naročnika

Oceni se obremenilna kapaciteta kolena (sposobnost prenašanja obremenitev), funkcionalni vzorci gibanja in biomehanika hoje.

Priporoča se izvesti slikovno diagnostiko, kot je ultrasonografska preiskava (za oceni velikosti in lokacijo ciste) ali magnetno resonančno slikanje (podrobne slike mehkih tkiv).

Fizioterapija

Strokovnjaki fizioterapije imajo ključno vlogo pri zdravljenju Bakerjeve ciste, namreč morda ne bo odpravila same ciste vendar se bodo s fizioterapijo ublažili simptomi, odpravili vzroki nastanka ciste in izboljšala se bo funkcija kolena. 

Nenormalni vzorci hoje, nestabilnost kolena in mišična neravnovesja vplivajo na večjo obremenitev kolena in s fizioterapijo aktivno vplivamo na izboljšanje dejavnikov tveganja, ki prispevajo k razvoju ciste. 

Primarna faza fizioterapije zajema obvladovanje simptomov, kjer se zmanjša bolečina v kolenu, zmanjša se oteklina, izboljša se obseg gibljivosti, okrepi se obkolenske mišice in poveča se stabilnost kolenskega sklepa. 

Izvaja se manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo za sproščanja velike stegenske mišice, zadnjih stegenskih mišic ali mečne mišice (v primeru napetosti), povečanja obsega gibljivosti v kolenu in zmanjšanja občutka bolečine. 

Fizioterapevti pri svojem delu uporabljajo najsodobnejše naprave, ki zmanjšujejo vnetje, zmanjšujejo oteklino saj spodbujajo krvni in limfni sistem. Izvaja se TECAR WINTECARE terapija, visokoenergijska SUMMUS laser terapija, diamagnetnoterapija Periso in visokotonska elektroterapija HiTOP.

Fizioterapija za Bakerjevo cisto
Fizioterapija za Bakerjevo cisto FOTO: Arhiv naročnika

Bistven del zdravljenja je specialna vadba, kjer sem izvaja vadba za krepitev mišic okoli kolenskega sklepa za povečanje stabilnosti in podpore (velika stegenska mišica, zadnje stegenske mišice, mečne mišice). 

Izvaja se tudi vadba za povečanje gibljivosti v kolenu, ki vključuje nežne raztezne vaje in vaje za mobilnost (preprečujemo okorelost in zakrčenost sklepa) ter vadba za povečanje ravnotežja in propriocepcije (zavedanje telesa in njegovega gibanja v prostoru) – izvajajo se vaje na nestabilnih površinah, kot so ravnotežne deske in žoge za stabilnost. 

Postakutna kineziologija

Po uspešnem zdravljenju akutne fizioterapije vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti in povrnejo vašemu kolenu polno moč in gibalno funkcijo

Specialna kineziološka vadba se prilagodi na podlagi analize gibalnih vzorcev in biomehanike (v primeru gibalne disfunkcije) . Izvaja se vadba za krepitev sprednjih in zadnjih stegenskih mišic ter mečnih mišic za odpravo mišičnih neravnovesji in povečanje stabilnosti v kolenu.

V primeru omejene gibljivosti se izvaja tudi vadba za povečanje gibljivosti v kolenu in vadba za povečanje proprioceptivnih sposobnosti kolena. 

Kineziološka vadba se prilagaja glede na individualni napredek posameznika, kjer se postopoma povečuje intezivnost vadbe in postopno se vključuje vadba za celotno telo.

Pred zaključkom zdravljenja se izvede aplikacija TESTNE BATERIJE za koleno - to so kineziološki testi, ki prikažejo podatki, ali ste uspešno pozdravili kolenski sklep. 

Postrehabilitacija

V kliniki Medicofit se zavedajo pomembnosti dolgoročnega vzdrževanja funkcionalnega stanja telesa zato so pripravili poseben postrehabilitacijski program.

V postrehabilitacijskem programu se izvaja specialna kineziološka vadba, ki aktivno zmanjšuje možnost ponovnega pojava bolečin in pripravlja telo na vsakodnevne obremenitve.

Ker verjamejo v celostno zdravljenje vas v kliniki Medicofit vodijo od Bakerjeve ciste do polne moči in gibalne funkcije v kolenu. 

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA. 

Viri

Abate, M., Di Carlo, L., Di Iorio, A., & Salini, V. (2021). Baker's Cyst with Knee Osteoarthritis: Clinical and Therapeutic Implications. Medical principles and practice : international journal of the Kuwait University, Health Science Centre30(6), 585–591. https://doi.org/10.1159/000518792

Demange MK. BAKER'S CYST. Rev Bras Ortop. 2015 Nov 16;46(6):630-3. doi: 10.1016/S2255-4971(15)30317-7. PMID: 27027065; PMCID: PMC4799332. 

Leib AD, Roshan A, Foris LA, et al. Baker's Cyst. [Updated 2022 Sep 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430774/

Nanduri A, Stead TS, Kupsaw GE, DeLeon J, Ganti L. Baker's Cyst. Cureus. 2021 Dec 14;13(12):e20403. doi: 10.7759/cureus.20403. PMID: 35036229; PMCID: PMC8754354.

Naročnik oglasa je Medicofit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650