Vizita.si
Žuljev ne predirajte. Če se odločite za to, pa jih predrite s posebno previdnostjo, da ne bi prišlo do okužbe.

Novice

Bi ji pripisali takšna stopala?

K.B.
13. 03. 2014 09.43
10

Avstralska manekenka in televizijska voditeljica Kate Peck je na zabavi revije Marie Claire pokazala svoja močno poškodovana stopala, ki so posledica rednega nošenja neudobnih čevljev.

Avstralska manekenka in televizijska voditeljica Kate Peck je na zabavi revije Marie Claire ponosno pokazala svoja močno poškodovana stopala.
Avstralska manekenka in televizijska voditeljica Kate Peck je na zabavi revije Marie Claire ponosno pokazala svoja močno poškodovana stopala. FOTO: Profimedia
Ta teden so se na zabavi revije Marie Claire zbrali številni avstralski zvezdniki in morali razkriti svoja stopala, saj so se zabave morali udeležiti bosi. Tako so nekatere lepotice razkrile tudi posledice rednega nošenja neudobnih čevljev. Med njimi tudi manekenka in televizijska voditeljica Kate Peck, ki je kasneje za Sydney Confidential povedala, da je razmišljala o tem, da bi svoje modrice in otekline prikrila z obliži, a se je nato odločila, da ponosno pokaže svoje 'bojne rane'.

Kot pravi, je to preprosto realnost manekenk, ki na modnih revijah nosijo tudi najbolj neudobne čevlje. ''Ponosna sem na svoje bojne rane,'' se je pošalila. ''Razmišljala sem o tem, da bi jih prelepila z obliži, a sem si premislila. Lahko bi rekla, da so kot odlikovanja časti.''

Sicer pa so najpogostejše poškodbe stopal zaradi neudobnih čevljev žulji. Z njimi pa se ne spopadajo le manekenke, ampak tudi vsi običajni smrtniki, sploh v času, ko bomo obuli nova spomladanska stopala. Prav zato je dobro vedeti, kako ravnati v primeru žulja, da ne bi prišlo do večjih poškodb kože ali okužb.

Žulj najpogosteje nastane na izpostavljenih delih stopala zaradi pretesnih čevljev, med dolgotrajno hojo ali tekom ter zaradi določenih ponavljajočih se gibov, večja kot je sila, hitreje nastane. Zanj je značilna bolečina ter počasno propadanje kože, dvignjene od podkožja, ki jo hrani. V primeru, da je kožni pokrov nedotaknjen, je možnost okužb veliko manjša, v primeru, da je ta poškodovan, pa je žulj treba obravnavati kot odprto rano in jo tako ustrezno oskrbeti.

Žuljev ne predirajte. Če se odločite za to, pa jih predrite s posebno previdnostjo, da ne bi prišlo do okužbe.
Žuljev ne predirajte. Če se odločite za to, pa jih predrite s posebno previdnostjo, da ne bi prišlo do okužbe. FOTO: iStockphoto

Kako ukrepati, če dobimo žulj?

Ko nas čevelj ožuli, je najpomembneje, da se takoj preobujemo, saj bo takrat trenje prenehalo, žulj pa se bo začel celiti. Na njegovem dnu bo začela nastajati nova koža, tekočina se bo postopoma vpila, povrhnja koža pa se bo posušila in olupila. Oskrba žuljev ni zahteven postopek, pomembno je le, da je pribor, ki ga pri tem uporabljamo, sterilen, da ne pride do morebitnih okužb. Obstaja malo morje načinov, kako učinkovito oskrbeti žulje.

Na mesto žulja lahko večkrat vtrete za čajno žličko limoninega soka, žličko posušenih kamilic in strok česna, mešanica deluje antiseptično in hitro obnavlja kožo. Nadvse primerna so tudi ognjičeva mazila ali blagodejna aloe vera.
Na mesto žulja lahko večkrat vtrete za čajno žličko limoninega soka, žličko posušenih kamilic in strok česna, mešanica deluje antiseptično in hitro obnavlja kožo. Nadvse primerna so tudi ognjičeva mazila ali blagodejna aloe vera.FOTO: iStockphoto

Prediranje žulja

Najprej zagotovo vsak pomisli, da je treba mehur predreti, vendar po nasvetu zdravnikov in pedikerjev izjemoma predrite le večje in izredno moteče žulje. Če se posega lotite sami, iglo dobro očistite z medicinskim alkoholom ter jo nekaj sekund pridržite nad vročim plamenom. Ko se ohladi, žulj razkužite, ga prebodite in prekrijte s sterilno gazo, ki dobro vpija tekočino. Manjših žuljev nikar ne predirajte, lahko jih le premažete z ustreznim mazilom, prekrijte z obližem in poskrbite, da bo koža okoli njih čista.

Domači pripravki

Kot izjemno učinkovita pomoč pri žuljih so se izkazali kar domači pripravki. Ne samo, da so poceni, so tudi vedno pri roki, saj se zagotovo znajdejo v vsakem gospodinjstvu. Na mesto žulja lahko večkrat vtrete za čajno žličko limoninega soka, žličko posušenih kamilic in strok česna, mešanica deluje antiseptično in hitro obnavlja kožo. Nadvse primerna so tudi ognjičeva mazila ali blagodejna aloe vera. Zaradi njenih vitaminov se bo koža veliko hitreje zacelila. Pater Simon Ašič v boju proti žuljem priporoča preprost domač recept s česnom, ki je znan kot najboljši naravni antibiotik. Pretlačeno glavico česna dajte na žulj zjutraj in zvečer štiri dni zapored. Pater svetuje tudi uporabo suhe slive, ki jo razpolovite, nanjo kanete nekaj kapljic soka iz bršljanovega lista in pripravek nanesete na žulj ter pustite delovati čez noč. Žulj lahko omehčate tudi z medicinskim alkoholom

Po pomoč v lekarno

V lekarni je na voljo kar nekaj pripravkov za oskrbo žuljev. Kot najbolj učinkoviti so se izkazali obliži s hidrokoloidno tehnologijo, ki nemudoma ublažijo bolečino zaradi trenja ter ustvarijo ugodno okolje za celjenje žulja. Obliž pustite na žulju nekaj dni, zamenjajte ga šele, ko se odlepi sam. Če uporabite navaden obliž, je žulj pred tem dobro premazati s kremo, ki pospeši celjenje.

Sicer pa še vedno velja, da je najbolje poskrbeti za preventivo, da do žuljev sploh ne pride. Tako poskrbite za ustrezno obutev, ki naj bo zračna, iz kakovostnih materialov in ne bo pretesna. Novih čevljev nikar ne obujte za daljšo hojo ali tek, razhodite jih postopoma. Za bolj udobno hojo si nadenite dva para tankih nogavic. Posebej bodite previdni pri tistih, ki jih obuvate na boso nogo. Poskrbite, da bodo vaša stopala čim bolj suha, saj mokra koža povečuje tveganje za pojav žuljev, pri tem si lahko pomagate z otroškim pudrom. V lekarni se dobijo geli in razpršila, ki zaščitijo kožo, še preden žulji nastanejo, saj preprečujejo trenje, v skrajnem primeru lahko uporabite tudi vazelin. Na izpostavljena mesta lahko sicer nalepite tudi obliž, vendar ta lahko pogosto doseže ravno nasprotni učinek, saj le redko ostane na mestu, največkrat se zguba, odlepi in zato še poveča možnost nastanka žulja.
 

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567