Shelley Rees-Langley je ob dveh zjutraj iz trdega spanca zbudil pekoč občutek v palcu na nogi. Ko je prižgala luč, se odkrila in pogledala nogo, je osupnila. Prst je bil zatečen, rdeč in je nadvse pekel. Po izlgedu sodeč je bila Shelley prepričana, da si ga je nekako zlomila. A ni vedela, kje in kako, kajti ko se je zvečer ulegla v posteljo, je bilo z njeno nogo vse v redu. ''Sicer imam visok prag bolečine, a to je bilo neznosno! Bilo je tako hudo kot takrat, ko sem rojevala,'' se spominja Britanka. ''Bilo je nadvse mučno in grozno. Bolečina mi je kar jemala sapo.''
Prestrašena Shelley je odšepala v kopalnico in skušala ublažiti oteklino in bolečino. A ko je ponovno legla in skušala zaspati, je bila bolečina še zmeraj tako huda, da ji je bila že rjuha, s katero se je pokrila, pretežka. Ker zjutraj z njeno nogo ni bilo nič boljše, jo je mož odpeljal do bližnje bolnišnice, kjer so Britanki kaj kmalu postavili pravilno diagnozo. Njen prst ni bil zlomljen, ampak je zbolela za tako imenovanim urični artritis oziroma putiko. ''Ko sem poklicala mamo in ji povedala, kaj je narobe z mano, se mi je smejala in rekla, da je bila to vrsto let bolezen debelušnih moških, ki so nezdravo jedli in veliko popivali,'' se mamine reakcije spominja Shelley. ''Najraje bi odhitela nazaj v bolnišnico in jim povedala, da se motijo! Kajti jaz nisem bila debela, nisem pogosto popivala in tudi stara nisem bila. Res pa je, da sem bila nekaj dni prej na praznovanju, kjer sem jedla malo drugače kot sicer in spola tudi nekaj kozarcev vina.''
Za uričnim artritisom pogosteje zbolevajo moški
Urični artritis, imenovan tudi putika ali purin, sicer pogosteje prizadane moške, a oboleva tudi vse več žensk - predvsem v pomenopavznem obdobju. Bolezen povzroča previsoka raven sečne kisline v krvi, zaradi česar se začnejo v telesu tvoriti uratni kristali, ki se potem nalagajo v sklepe in obsklepna tkiva, kar povzroča vnetje, zatekanje sklepov in neznosne bolečine. Pri tej vrsti artritisa je najpogosteje prizadet ravno bazalni sklep palca, kot se je to zgodilo tudi pri Shelley. Izbruh bolezni je lahko spontan, lahko pa je tudi posledica kakšne poškodbe ali pa posega na sklepu. Nekateri strokovnjaki pa trdijo, da je lahko za nenadni izbruh bolezni krivo tudi prekomerno uživanje hrane, ki je bogata s purini, in pogosto uživanje alkoholnik pijač.
Prepoznajte simptome bolezni
Na urični artritis lahko kažejo naslednji znaki:
- sklep je zatečen in rdeč, koža nad njim pa je na otip vroča;
- prizadeti sklepi so zelo boleči in bolnik ima občutek, kot da mu sklepi gorijo;
- včasih se pri bolnikih z uričnim artritisom pojavlja tudi povišana telesna temperatura;
- pri kroničnih bolnikih se lahko uratni kristali združujejo v večje zatrdiline, ki se lahko pojavljajo tudi v uhljih, v mehkem tkivu rok in celo v nekaterih drugih tkivih.
Kako se urični artritis zdravi?
Pogosto se pri bolnikih, ki doživijo napad uričnega artritisa zgodi, da bolečina in oteklina izzveni kar sama od sebe – pacient mora le dovolj mirovati in počivati, da že tako poškodovanega sklepa ne obremeni še dodatno. Lahko pa se v primeru hudih bolečin zdravnik odloči za kakšna nesteroidna protivnetna zdravila ali pa za kortikosteroide, ki jih injecira v prizadeti sklep. Če pa se pri posamezniku napadi pogosto pojavljajo, mu bo zdravnik verjetno predpisal posebna zdravila, ki zavirajo nastajanje sečne kisline ali pa ki pospešujejo izločanje sečne kisline s sečem.
Predvsem pa se morajo tisti, ki se spopadajo s to boleznijo, izogibati uživanju alkoholnih pijač ter hrani, ki je bogata s purini – drobovini, perutnini, stročnicam. Veliko pa lahko v boju proti bolezni naredite tudi tako, da poskrbite za vzdrževanje zmerne telesne teže.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV