''Vse skupaj je bilo tako naporno. Povrhnjica mi je dobesedno odstopila od jezika in živčni končiči mojega jezika so bili neposredno izpostavljeni vsemu, kar sem dala v usta, to pa je neznosno bolelo,'' pove. ''Tako sem nekaj časa jedla samo tekočo oziroma redko hrano, na primer mehko kuhana jajca, pire krompir, ovseno kašo. Vse skupaj je bilo še toliko bolj grozljivo, ker mi nihče ni znal zatrdno povedati, kaj je narobe z mano.'' Potem pa je podobne izpuščaje opazila celo na spolovilu. Ko je prestrašena obiskala ginekologa, je ta sprva mislil, da je dobila genitalni herpes. Ko se je pozneje izkazalo, da ni tako, je posumil na endometriozo, kjer se maternična sluznica razrašča izven maternične votline in prerašča tudi druge organe, kot so jajčniki, mehur, črevesje. A ko so bili tudi ti izvidi negativni, jo je ginekolog napotil naprej k dermatologu, saj se mu je vse skupaj zdelo sila nenavadno. In tako je šele dermatolog po dveh letih končno odkril, kaj je narobe z njo. Po ustnih in celo genitalijah so se ji razraščali lišaji, imenovani lichen ruber planus.
Strokovnjaki opažajo, da se tovrstni lišaji pogosteje pojavljajo pri ženskah kot pri moških in da pogosto udarijo ženske srednjih let. Kaj točno jih povzroči, ne vedo. ''Še vedno ne vemo zatrdno, kaj sproži oziroma povzroča to bolezensko stanje. Veliko strokovnjakov pa verjame, da gre za neke vrste avtoimunsko bolezen, kjer naš imunski sistem po pomoti proizvaja protitelesa, ki napadajo zdrave kožne celice oziroma zdravo tkivo,'' pojasnjuje dermatologinja dr. Susan Cooper. Sicer pa nekateri strokovnjaki pravijo, da bi lahko bile za izbruh izpuščajev, ki se lahko pojavljajo v ustih, na lasišču, katerem koli delu kože in celo na genitalijah, krive hormonske spremembe, spet drugi verjamejo, da jih lahko sproži stres, tretji pa domnevajo, da je za izpuščaje po ustni votlini lahko kriva določena snov, ki jo zobozdravniki uporabljajo za plombiranje zob. ''Poleg tega pa so lahko ti lišaji tudi posledica jemanja določenih zdravil – tistih, ki jih uporabljamo za zdravljenje kakšnih vnetij,'' še dodaja dr. Alan Mighell in britanskega zobozdravstvenega inštituta.
Težava pri teh lišajih je v tem, da se jih ne da povsem pozdraviti in odpraviti, le simptomi se lahko lajšajo – bodisi z mazili bodisi s tabletami. Kombinacija različnih zdravil je pomagala tudi že skoraj obupani Bridie, ki se ji je zdaj življenje po skoraj šestih letih neznosnih bolečin in trpljenja začelo vračati na stare tire. ''Moje življenje je spet polno in aktivno. Z možem sva uspela obnoviti najino razmerje in rešiti zakon. Ker zdaj bolečina ni nenehno prisotna, ker lahko spet bolj ali manj nemoteno govorim, jem in pijem, sem tudi sama veliko bolj umirjena in pripravljena na druženje,'' pove Britanka, ki je celo ustanovila skupini za pomoč ženskam s težavami, kot jih je imela in kot jih občasno še vedno ima tudi sama. ''Čeprav so mi lišaji sprva uničevali življenje, se je na koncu iz vsega skupaj vendarle izcimilo tudi nekaj dobrega.''
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV