Vizita.si
Priljubljena hrvaška pop pevka Jelena Rozga je za revijo Hello razkrila, da se že devet let spopada s prekomerno delujočo ščitnico.

Novice

Bitka z boleznijo priljubljene hrvaške pevke

K.B.
14. 04. 2015 09.49
2

Nekdanja pevka skupine Magazin, ki ima sedaj uspešno solistično kariero, je kar devet let pred javnostjo skrivala bolezen, o kateri se je sedaj odločila spregovoriti.

Priljubljena hrvaška pop pevka Jelena Rozga je za revijo Hello razkrila, da se že devet let spopada s prekomerno delujočo ščitnico.
Priljubljena hrvaška pop pevka Jelena Rozga je za revijo Hello razkrila, da se že devet let spopada s prekomerno delujočo ščitnico.FOTO: Wikipedia

37-letna splitska pevka Jelena Rozga se zadnjih devet let bori s hipertirozo – avtoimunsko boleznijo, zaradi katere pride do prekomernega delovanja ščitnice. Za srbsko revijo Hello je Jelena sedaj prvič v javnosti spregovorila o svojih zdravstvenih težavah, za katere so do sedaj vedeli le njeni prijatelji in dužina.

''Konec leta 2006 sem opazila spremembe svojega telesa. Preveč sem se izčrpala, izgubljala sem kilograme in imela velike težave s kožo. To je bil čas velikih sprememb v mojem življenju, saj sem takrat zapuščala skupino Magazin in pričela s solo kariero. Vsi običajno rečemo, da je to povsem normalno in da je le posledica stresa, a sem se odločila poiskati zdravniško pomoč. Na žalost se je izkazalo, da trpim za hipertirozo,'' je pvoedala priljubljena pevka, ki vse do danes vsako jutro vzame tabletko, ki ji pomaga znova vzpostaviti normalno hormonsko ravnovesje v telesu.

Kaj je hipertiroidizem?

Čezmerno delovanje ščitnice oziroma hipertiroidizem ali hipertiroza je ena od pogostejših motenj delovanja hormonskega sistema. Hipertiroza se večkrat pojavlja pri ženskah, običajno med 20. in 50. letom.

Vzrokov za čezmerno delovanje ščitnice je več. V treh četrtinah primerov je vzrok avtoimunsko obolenje ščitnice, imenovano Basedowova oziroma Gravesova bolezen. Imunski sistem tvori protitelesa, ki napadejo ščitnico, ta pa posledično proizvaja preveč hormonov. Pojav bolezni je povezan z dednimi dejavniki.
Ščitnica lahko čezmerno deluje tudi, če se pojavi tako imenovano avtonomno tkivo ščitnice, ki se ne odziva na običajne uravnalne mehanizme. Hipertirodizem je lahko tudi posledica vnetja ščitnice.

V redkih primerih je hipertiroidizem povezan z drugimi avtoimunskimi obolenji, predvsem s kožnim obolenjem vitiligom in obliko slabokrvnosti, perniciozno anemijo.

Kakšni so simptomi?

Običajno se razvijajo počasi, tudi nekaj tednov.

• Hujšanje, kljub povečanemu teku in uživanju večjih količin hrane.
• Pospešen srčni utrip, bolniki včasih opažajo tudi neredne ali močnejše utripe srca.
• Ritmično drhtenje rok.
• Koža je običajno topla in vlažna, saj se bolniki čezmerno znojijo.
• Bolniki slabo prenašajo povišano temperaturo okolja.
• Občutki tesnobe in nespečnost.
• Pogostejše odvajanje blata.
• ščitnica se lahko ob čezmernem delovanju vidno poveča, kar se kaže z nastankom golše.
• Mišična šibkost.
• Ženske opažajo tudi neredne menstruacije.
• Basedowova bolezen lahko prizadene tudi oči, kar se kaže z izbuljenostjo oči (eksoftalmusom).
 

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662