Britanki sedaj ne bi moglo biti bolj žal, da se je stara komaj 17 let odločila, da se bo polepšala z obiskovanjem solarija. "Mislila sem, da bom porjavela veliko bolj privlačna," pripoveduje. "Moja napaka je bila tudi, da sem izkoristila različne popuste, zaradi katerih sem se sončila še bolj pogosto, kot bi se sicer. Glede na to, da imam po naravi svetlo polt, modre oči in veliko materinih znamenj, solarija sploh ne bi smela uporabljati." A tega se žal zaveda šele danes. Meni, da bi več o tveganju, ki se mu izpostavljamo s takšnim sončenjem, morali povedati že sami saloni. Čeprav se je pri njih sončila vsak teden po dvajset minut, ji ni nihče rekel, da raziskave kažejo, kako uporaba solarija poveča tveganje, da se pojavi maligni melanom za kar 59 odstotkov, kot je zapisano na strani Cancer Research UK, britanske nevladne organizacije, ki spodbuja raziskave na področju preprečevanja in zdravljenja rakavih obolenj. "Seveda sem slišala, da solariji predstavljajo določeno nevarnost, vendar si nekako nisem mislila, da je ta tako velika," je povedala.
"Iz izkušenj vam povem, da se je pri večini teh, pri katerih smo odkrili melanom, izkazalo, da so obiskovali solarije oziroma v svoji preteklosti utrpeli več opeklin," pa so besede dermatologinje dr. Larise Stojanovič, ki poudarja še, da ne le, da se ljudje premalo umikajo v senco, premalo uporabljajo tudi zaščitna sredstva, saj bi morali naenkrat za zaščito svojega telesa uporabiti tudi tretjino plastenke. Ko se enkrat kožni rak pojavi, pa je lahko že prepozno, saj dermatolog dr. Borut Žgavec pravi, da je melanom, ko ga enkrat opazimo, lahko že tako močno napredoval, da je že prepozno. Hitreje kot rak odkrijemo, lažje ga je ozdraviti, vendar je težava, da ga ni vedno lahko prepoznati. Vedno nas opozarjajo, naj bomo pozorni na spremembe na koži, ki niso simetrične, imajo neenakomerne robove, neenakomerno obarvanost, premer, ki je večji od petih milimetrov. "Toda ogromno melanomov je simetričnih, ogromno melanomov je enakomerne barve, ogromno melanomov je manjših od pet milimetrov," razlaga dr. Žgavec. Predlaga, da rak poskušate prepoznati na naslednji način: "Za melanom je značilno stalno enakomerno progresivno spreminjanje. Melanom ne nastane, se ustavi, malo raste, malo neha, se nato poveča v dveh dneh ali enem tednu … " Te spremembe niso zelo hitre, zato svetuje, da kožo pregledujete enkrat na tri mesece ter v primeru, da opazite kar koli nenavadnega, takoj obiščete zdravnika.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV