Po oceni stroke bi moralo 40 referenčnih ambulant zadoščati za pokritost slovenskega prostora, je dejal Marušič. "Kot minister si bom prizadeval, da dosežemo regionalno pokritost in da bo ta oblika dela dostopna vsem okoljem v slovenskem prostoru." Po Marušičevih besedah v svetovnem prostoru ni mogoče najti primerljivega projekta. "Pravi rezultati uvedbe referenčnih ambulant se bodo pokazali v prihodnjem letu. Šele takrat bomo lahko ocenili, ali so bili vsi cilji, ki smo si jih zastavili s projektom, tudi doseženi."
Svetovalka ministra Tonka Poplas Susič je pojasnila, da z omenjenim projektom v ambulante družinske medicine prvič prihajajo diplomirane medicinske sestre. Vzpostavitev ekip, v katerih bodo imele večjo vlogo medicinske sestre, in boljša organizacija dela bosta razbremenili zdravnike. Po besedah Poplas Susičeve se bodo lahko zdravniki v večji meri posvetili resneje ali kronično bolnim bolnikom. Za lažje primere bodo namreč poskrbeli drugi usposobljeni člani ekipe referenčne ambulante, pri čemer bo še posebej pomembna vloga diplomirane medicinske sestre.
Pilotni projekt uvedbe referenčnih ambulant v prvi fazi predvideva zaposlitev 20 diplomiranih medicinskih sester – torej bo ena medicinska sestra na razpolago dvema ambulantama. Kot je dejala Poplas Susičeva, so sredstva za njihove plače že zagotovljena v okviru omenjenih 2,2 milijona evrov. Obstoječa organiziranost družinske medicine, način dela in plačevanje ekip ne ustrezajo več potrebam bolnikov, zato so spremembe nujne, je opozorila Poplas Susičeva. Po njenih besedah je tako cilj uvedbe referenčnih ambulant poleg bolj kakovostne tudi stroškovno bolj učinkovita obravnava bolnikov. Referenčne ambulante bodo morale uvesti registre in protokole vodenja kroničnih bolnikov, se vključevati v preventivne dejavnosti ter dosegati kazalnike kakovosti, deležne pa bodo dodatnih sredstev. Poleg povezovanja znotraj ekipe bo naloga tovrstnih ambulant tudi povezovanje s specialisti in bolnišnicami.
Poplas Susičeva je napovedala, da se bodo predstavniki ministrstva 12. januarja srečali z izvajalci, ki so zainteresirani za vstop v projekt referenčnih ambulant. Izbira izvajalcev bo temeljila na dveh ključnih kriterijih: strokovnost in regionalna pokritost. "Referenčne ambulante uvajamo, ker želimo na njihovih primerih razviti model, kakšna naj bo ambulanta zdravnika družinske medicine v prihodnje na nivoju vsebine dela, organizacije dela, kadrovske strategije in modela plačevanja," je dodala Poplas Susičeva.
Marušič je še spomnil, da je ministrstvo ob koncu lanskega leta izdalo Priročnik o kazalnikih kakovosti. Po njegovih besedah se Slovenija s temi kazalniki zanesljivo uvršča v vrh svetovnih zdravstvenih sistemov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV