Njeno stanje se je le še poslabševalo, vse dokler ji niso opravili operacije. K sreči je bil poseg uspešen, a Elizabeth je bila po posegu začasno paralizirana. Čeprav so ji rešili življenje, pa ji niso uspeli odstraniti strdka iz možganov. Starše so potolažili, da je kljub temu zelo malo verjetnosti, da bi znova povzročil kap. Prejela je tudi aspirin za redčenje krvi. ''Rekli so nam, da bo potrebovala vsaj šest tednov za okrevanje. Nato je pričela s fizioterapijo in bila odločena, da bo izboljšala svoje stanje,'' je povedala mati. V vmesnem času je morala uporabljati invalidski voziček. ''Zelo pridno je delala vaje s fizioterapevtom in tako hitro napredovala. Že deseti dan po kapi je vstala iz vozička.'' Tri tedne po kapi pa že lahko zapustila bolnišnico. Danes - leto dni kasneje - že lahko hodi brez opore. Kot kaže pa se bo septembra že lahko vrnila v šolo. Čeprav ni jasno ali bo po kapi popolnoma okrevala, ji trenutno dobro kaže.
Sicer pa so možganske kapi pri mlajših od 18 let izjemno redke in se pojavijo le pri vsakem petem otroku na 100 000 otrok. Do možganske kapi pride, ko se prekine dotok krvi v nekem delu možganov. Vzrok za to je lahko blokada, ki jo povzroča krvni strdek ali pa odtekanje krvi iz počene krvne žile v možganih. Pri mladih ljudeh do kapi običajno pride zaradi prirojene srčne bolezni ali anemije srpastih celic (dedna krvna bolezen). A kap lahko prizadene tudi povsem zdrave otroke. Pri okoli 10 odstotkih primerov možganskih kapi pri otrocih je tako vzrok neznan.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV