Da se najprej vrnemo malo v zgodovino obutve in bose hoje. Naša stopala so prvi del telesa, ki se dotakne tal, a razen o tem, katere čevlje obuti, ne razmišljamo preveč, kako naša stopala oblikujejo naše življenje. Skozi zgodovino so stopala doživela ogromno sprememb in prilaganje na različne terene in obutev.
V povezavi z zahtevami okolice so se naša stopala prilagodila in oblikovala naš način teka, hoje ... Stopala naših prednikov so bila med stojo in hojo plosko na tleh, šele kasneje se je oblikovalo "moderno stopalo" s stopalnim lokom. Največja sprememba je v velikosti, obliki in gibljivosti stopala, ki je danes manjše, ožje in manj gibljivo zaradi sedečega načina življenja in neugodne obutve.
Pojav bosonoge obutve (barefoot)
Naša stopala so kompleksne strukture. Vsebujejo veliko število kosti, živcev, kit in ligamentov. Vsi ti deli skupaj nam omogočajo hojo, tek, skoke ... Z obutvijo spremenimo način premikanja. Kot primer lahko vzamemo tek. Pri bosem teku skušamo preprečiti, da priletimo s peto na tla, saj bi nas to bolelo. Da se temu izognemo, skrajšamo korak in to je glavna razlika med bosonogim tekom in tekom z obutvijo.
Tek z obutvijo nam omogoča daljši korak, kar pa pomeni, da na tla priletimo s peto. Bosonogi tek nam omogoča krepitev mišic, ki kontrolirajo gleženj, kar pomeni močnejše mišice = manjše sile = večja stabilizacija. Ker pa so naša bosa stopala bolj izpostavljena zunanjim dejavnikom, so se pojavile različne znamke obutev, ki posnemajo bosonogo obutev (Barefoot).
Ta obutev je narejena po obliki našega stopala, s širokim prednjim delom, ki ne stiska našega stopala, z nizko peto, brez dodanega roba, a še vedno s toliko debelim podplatom, da prepreči poškodbe kože.
Zakaj visoke pete škodujejo našemu telesu?
Današnja obutev je prevečkrat namenjena le dekoraciji, ne pa funkcionalnosti. Dober primer so visoke pete. Čudovite za videz, a boleče za naše sklepe in hrbtenico. Visoke pete bistveno vplivajo na držo.
Obračajo medenico nazaj in s tem poravnajo ledveni del. S tem ko je ledveni del poravnan, je bistveno zmanjšana njegova sposobnost amortizacije. Da je omogočena amortizacija, moramo stopalo spustiti na tla, kar pa nam visoke pete onemogočajo. Ker stopamo direktno na iztegnjeno nogo, se udarec pete ob tla prenese direktno na ledveni del in na glavo. Zato je včasih dobro, da omejimo hojo v visokih petah.
Obutev in pomanjkanje gibanja sta glavna vzroka za šibka stopala in bolečine
Z boso hojo dosežemo veliko pozitivnih učinkov. Če pogledamo stopala ljudi, ki nikoli ne nosijo čevljev, vidimo, da ko stojijo, imajo stopala plosko na tleh in imajo po naši definiciji "platfus", vendar nihče od teh ljudi ne trpi zaradi ploskega in šibkega stopala. Ko se ti ljudje začnejo gibati, se njihovi stopalni loki aktivirajo in čisto normalno funkcionirajo.
Zakaj je pri njih tako? Oni nimajo obutve, ki bi vzdrževala njihov stopalni lok, zato se takrat, ko stojijo na mestu, ligamenti raztegnejo in omogočajo skoraj popolno iztegnitev stopalnega loka.
Ker ne nosijo čevljev, potrebujejo močne stopalne mišice, da držijo stopalo skupaj. Obutev in pomanjkanje gibanja sta tako glaven vzrok za šibka stopala in bolečine. Vendar pa moramo z boso hojo tako kot z vsako vadbo začeti počasi in postopoma.
Bosa hoja torej ni le trend, ampak nam omogoča, da ojačamo naše stopalne mišice, izboljšamo držo in biomehaniko gibanja ter se povežemo z naravo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV