Iz raziskave, ki so jo opravili v okviru podobne informativne akcije v letu 2009 med več kot 6000 starši na Celjskem, je znano, da se za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu približno četrtina staršev otrok ne odloči zato, ker je cepljenje treba plačati oziroma je zanje cena cepljenja previsoka. Tako je cilj promocijske akcije ta, da bo dostopnejša cena cepljenja pripomogla k lažji odločitvi staršev za preventivno cepljenje svojih otrok.
Na ZZV Ljubljana so v februarju začeli z aktivnostmi preventivne akcije, s katero opozarjajo na priporočljive načine zaščite pred klopi ter na bolezni, ki jih klopi prenašajo. Ob tej priložnosti bodo osnovne šole v ljubljanski zdravstveni regiji opremili z informativnimi zgibankami, saj predvidevajo, da bodo z razlago o ukrepih za zaščito pred klopnim meningoencefalitisom in boreliozo dosegli vsaj polovico otrok, mladostnikov in njihovih staršev iz regije.
Pazite se klopnega meningoencefalitisa
Raziskave v Sloveniji kažejo, da imajo lahko bolniki, ki prebolijo klopni meningoencefalitis, hude nevrološke in psihološke posledice. Utrpijo lahko posledice zaradi trajne ohromelosti, prizadetosti sluha in motenj spomina. V obdobju od leta 1989 do 2010 je v Sloveniji zaradi klopnega meningoencefalitisa umrlo 15 oseb.
V Ljubljanski zdravstveni regiji je v zadnjih 10 letih zbolelo povprečno po 93 prebivalcev na leto, letna obolevnost pa je znašala skoraj 16 bolnikov na 100.000 prebivalcev. To je nekoliko večja kot velja za celo Slovenijo (13/100.000). Sicer je zadnjih 10 let obolevnost za klopnim meningoencefalitisom v Ljubljanski regiji najvišja v upravnih enotah Cerknica, Logatec, Ribnica, Kamnik in Kočevje.
Cepljenje je najučinkovitejša zaščita
Najučinkovitejša zaščita pred klopnim meningencefalitisom je preventivno cepljenje. Cepivo je varno in učinkovito. Cepijo se lahko tudi otroci od enega leta naprej. Priporočljivo je za vse, ki se gibljejo v naravi ali bivajo na območjih, kjer je okužba najbolj razširjena, še posebno pa je priporočljivo za otroke, ki se zaradi šolskih obveznosti zadržujejo v naravi. V rednem programu cepljenja je cepljenje obvezno za vse poklicne skupine, ki so pri delu izpostavljene nevarnosti okužbe. Prav tako je cepljenje obvezno za dijake in študente, ki so pri praktičnih vajah izpostavljeni nevarnosti okužbe. Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je smiselno za zaščito zdravja.
V naravo le primerno opremljeni
Za bivanje v naravi ali vsakdanje aktivnosti v naravi strokovnjaki sicer svetujejo, da se čim bolje zavarujte pred ugrizi klopov. Priporočajo primerna oblačila in uporabo sredstev za odganjanje mrčesa, oblačila pa naj bodo iz gladkega svetlega materiala, ki klopom onemogočijo, da bi se oprijeli. Prav tako je potrebno paziti, da imate pokrite čim več kože (dolge hlače, nogavice, dolgi rokavi), predele kože, ki niso pokriti z oblačilom, pa večkrat premažite s sredstvi, ki odganjajo mrčes. Ko se vrnete domov temeljito preglejte kožo celega telesa in posebno pozornost posvetite poraščenim delom telesa, kožnim gubam, uhljem, pazduham in dimljam. Preglejte tudi obleko, predvsem šive na obleki, saj se v njih pogosto skrivajo klopi. Pozorni bodite nase in na otroke.
Vsi zainteresirani bodo lahko cepljenje opravili v ambulanti ZZV Ljubljana od 15. februarja dalje od 8.00 do 13.00 ure ter glede na potrebe na določen dan tudi popoldne od 15:00 do 18:00 ure. Za cepljenja prosimo za predhodno naročilo po telefonu. Naročiti se bo možno vsak delovni dan od 8:00 do 11:00 ure na telefonski številki 01/586 39 20.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV